MojAndroid

Dnes už máme fotoaparát prakticky neustále pri sebe. Hoci kamery na súčasných smartfónoch sa ešte stále nemôžu porovnávať so zrkadlovkami či profesionálnymi fotoaparátmi, sú stále lepšie a u mnohých ľudí úplne nahradili kompaktné digitálne fotoaparáty. Svoju fanúšikovskú základňu však majú aj špeciálne akčné kamery, ktoré obľubujú športovci, ale aj vloggeri či iní tvorcovia video obsahu. DJI je na tomto trhu ako doma a teraz prináša úplne nový typ produktu. DJI Osmo Pocket je vrecková stabilizovaná kamera, ktorá dokáže nahrávať 4K video s frekvenciou 60 FPS. A dokáže toho ešte oveľa viac.

Konštrukcia: Skutočne do vrecka

Keď DJI Osmo Pocket prvýkrát vybalíte zo škatule, hneď vás dostanú kompaktné rozmery tohto zariadenia. Pri veľkosti 121,9 × 36,9 × 28,6 mm a hmotnosti 116 gramov ide o skutočne maličké zariadenie. To sa zmestí do každej tašky či kabelky, ale aj do vrecka. Presne takto sme Osmo Pocket nosili so sebou aj my počas testovania – vo vrecku nohavíc. Pomáhalo nám aj praktické puzdro, ktoré je ku kamere pribalené.

Tá totiž nie je odolná voči vode ani nárazom, a tak jej puzdro dáva aspoň dostatočnú mieru ochrany pre bezproblémové nosenie v nohaviciach či taške. Samotná kamera pritom fantasticky sadne do ruky. Tyčový tvar pomáha ovládaniu a zároveň je kamera dostatočne veľká, aby sadla dobre do každej ruky. Jej telo je vyrobené z matného plastu, ktorý sa zbytočne nešmýka a je príjemný na dotyk.

Na chrbte zariadenia sa nachádza miniatúrny displej s uhlopriečkou 1″, pod ním konektor pre pripojenie k telefónu a dve hardvérové tlačidlá. Hoci je obrazovka malá, je dotyková a zobrazuje aj natáčaný obsah v reálnom čase. Nájdete tu aj niekoľko základných nastavení a možnosti prepínania režimov, čo je pri takto malom zariadení skutočne skvelé.

Hardvérové tlačidlá použijete pre ovládanie kamery a sú veľmi jednoduché na pochopenie. Z boku zariadenia nájdeme ešte slot na microSD kartu a dole sa nachádza USB-C port pre nabíjanie, čo veľmi chválime.

Celkom hore je gimbal so stabilizovanou kamerou. Celá táto časť konštrukcie je kovová a extrémne solídna. Kamera náramne pripomína tie, ktoré DJI používa vo svojich dronoch, a to tvarom aj veľkosťou.

Celkovo je DJI Osmo Pocket skutočne kompaktné zariadenie, čo je zároveň jeho najväčšou výhodou. Aj napriek menším rozmerom sa výborne drží v ruke a vďaka plochej podstave ho môžete položiť na rovný povrch a nepotrebujete k tomu žiaden statív.

Funkcie: Samostatne aj s telefónom

Najväčšou výhodou kamery DJI Osmo Pocket je, že dokáže fungovať absolútne nezávisle od vášho telefónu či iného zariadenia. Je to jednoducho kamera s monopodom v jednom tele. Zároveň ide o extrémne schopnú kameru s množstvom funkcií. K viacerým z nich môžete pristúpiť a meniť ich priamo z nastavení kamery na spomínanom miniatúrnom dotykovom displeji.

Na displeji sa posúvate gestami. Potiahnutím sprava doľava vidíte dostupné režimy (fotografia, video, časozberné video, pohyblivé časozberné video, panoráma). Potiahnutím zľava doprava zasa pristupujete ku galérii. Potiahnutím zhora zasa pristupujete k ďalším nastaveniam a možnostiam samotného zariadenia.

Toto ovládanie je veľmi jednoduché a priamočiare. Dlhým podržaním pravého tlačidla sa kamera zapne a stlačením ľavého tlačidla sa spustí nahrávanie v poslednom zvolenom režime. Práca s kamerou je tak veľmi jednoduchá. Počas natáčania je kamera stabilizovaná a otáča sa tak, ako otáčate rukou. K dispozícii je jednoduchý nástroj na displeji, pomocou ktorého dokážete korigovať vertikálne naklonenie kamery. Výhodou je, že vďaka displeju presne vidíte zaznamenávaný obraz a záznam si dokonca môžete pozrieť v galérii.

Úplne iná situácia nastáva, keď kameru pripojíte k telefónu. V balení sme našli konektor na USB-C a lightning konektor, takže ak má váš smartfón microUSB port, máte smolu. Stále môžete kameru pripojiť cez Bluetooth, no takéto ovládanie je trochu krkolomné.

Ak má váš telefón totiž konektor štandardne v strede spodnej hrany, celá zostava kamera+telefón je ergonomická. Na displeji telefónu máte oveľa väčší hľadáčik a k dispozícii máte oveľa väčšie množstvo funkcií.

Tie sa ukrývajú v aplikácii DJI Mimo, cez ktorú kameru Osmo Pocket párujete s vaším telefónom. Proces párovania je pritom veľmi jednoduchý a trvá iba niekoľko sekúnd. Telefón dokonca rozpozná pripojené zariadenie a automaticky zapne túto aplikáciu.

Verzia: 1.0.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.2
Aktuálna cena: Zdarma

Prvá funkcia, ktorú ihneď oceníte, je joystick, ktorým môžete ovládať kameru nezávislo od toho, ako hýbete rukou. Táto funkcia nám pri používaní kamery bez telefónu trošku chýbala, no v aplikácii je jej softvérové riešenie spracované veľmi šikovne.

Máte tu k dispozícii niekoľko režimov pre sledovanie objektov. To aktivujete jednoducho nakreslením štvorca nad zvoleným objektom gestom potiahnutia po displeji. Sledovanie objektov funguje extrémne dobre a presne a je obrovským pomocníkom pri práci s kamerou. Okrem toho nájdete v ľavom menu aj plnohodnotný manuálny režim, vďaka ktorému si môžete zvlášť nastaviť hodnoty ISO, uzávierky či vyváženia EV. V postrannom paneli tiež môžete jednoducho meniť rozlíšenie a kvalitu výstupu a nájdete tu aj všetky zvyšné nastavenia.

Toto rozhranie tak imituje klasickú aplikáciu fotoaparátu, ktorú poznáme z moderných smartfónov. Ovládanie gestami a šikovné tlačidlá priamo na obrazovke výrazne uľahčujú prácu s kamerou. Obľúbili sme si aj samostatné tlačidlo pre “selfie” kameru. Samozrejme, ide iba o otočenie gimbalu o 180°, no aj vďaka tejto šikovnej fičúre považujeme DJI Osmo Pocket za najlepšiu selfie kameru na svete. Mať k dispozícii pokročilú stabilizáciu, 4K video s frekvenciou 60 FPS cez kvalitný snímač a všetko vidieť na displeji vlastného telefónu – to je skutočne niečo, čo spraví všetok váš selfie obsah oveľa kvalitnejší, ako ste doposiaľ boli zvyknutí.

Práve pri prvom otočení kamery do selfie módu sme si uvedomili, že by mohlo ísť o vynikajúce zariadenie na živé streamy. Žiaľ, aplikácia túto funkcionalitu nedovoľuje. Stále síce platí, že si môžete natáčať kvalitné selfie videá a neskôr ich postrihať alebo rovno uploadnúť, no na extrémne ostré živé vysielania tu môžete zabudnúť.

Kvalita: Skvelá stabilizácia a výborná kvalita videa

Samozrejme, ako pri každej kamere, aj tu je najdôležitejšia samotná kvalita záznamu. V tomto smere sa môžeme spoľahnúť na bohaté skúsenosti výrobcu. Výsledky sú skutočne výborné, a to najmä za dobrých svetelných podmienok.

DJI Osmo Pocket za to vďačí fotoaparátu s 12MP senzorom CMOS s veľkosťou 1/2,3″. Objektív má zorné pole na úrovni 80°, svetelnosť f/2.0 a ohniskovú vzdialenosť s ekvivalentom 26 mm. Ide teda o širokouhlý a pomerne svetelný fotoaparát, ktorý produkuje ostré výsledky.

Skutočnú kvalitu však oceníte najmä pri videu, ktoré je možné nahrávať v rozlíšení až 4K so 60 snímkami za sekundu. To je hodnota, ktorú zvládne len hŕstka smartfónov na trhu a aj medzi akčnými kamerami to zvládajú iba drahšie modely. Fotografie môžete robiť s rozlíšením do 12MP a podporované sú tieto rozlíšenia videa:

  • 4K pri frekvencii 25/30/50/60 FPS
  • 1080p pri frekvencii 25/30/50/60 FPS
  • 1080p slow-motion video s frekvenciou 120 FPS

Kvalita je na skutočne vynikajúcej úrovni. My sme väčšinu času natáčali práve video v najvyššej kvalite a neboli sme vôbec sklamaní. Výhodou je, že aj pri tomto rozlíšení je stabilizácia na vynikajúcej úrovni. Niet sa čomu čudovať – veľký gimbal jednoducho kompenzuje otrasy oveľa lepšie ako miniatúrny systém vo vnútri telefónu či kamery.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Video je ostré a ponúka veľmi pekné farby. Najhoršie na tom nie je ani dynamický rozsah, trošku väčšie problémy sme však mali s nočnými zábermi. Tie sú značne zašumené a zároveň tu má problémy automatické zaostrovanie. Pri bežných podmienkach však boli výsledky skutočne vynikajúce.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Potešil nás aj celkom dobrý záznam zvuku, aj keď ten nepatrí k tomu úplne najlepšiemu na trhu. Na zariadení sme našli iba jediný mikrofón umiestnený v spodnej strane zariadenia, ktorý sme síce pri používaní v pravej ruke náhodne nezakrývali, no jeho orientácia určite nie je optimálna.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Fotografie už patrili medzi priemerné. Aj za dobrých svetelných podmienok sa nám zdali pomerne tmavé a chýbal im kontrast. Vieme si ale predstaviť, že DJI Osmo Pocket budete využívať najmä ako selfie kameru. V porovnaní s inými selfie kamerami na smartfónoch sú výsledky vynikajúce a ostré aj pri fotografiách. Oceníte aj širokouhlý objektív, vďaka ktorému toho do záberu vtesnáte viac.

Na jedno nabitie má kamera vydržať 140 minút nahrávania 1080p videa s frekvenciou 30 fps. To v skutočnosti nie je veľmi veľa, najmä, ak natáčate skôr video vo vyššom rozlíšení. Vďaka pohodlnému nabíjaniu cez USB-C však kameru nabijete kedykoľvek aj prostredníctvom power banky, takže batéria nás počas používania nijako veľmi neobmedzovala. Nejde však o zariadenie, ktorým budete chcieť natáčať hodiny záberov denne.

DJI Osmo Pocket: Záverečné hodnotenie

Stabilizovaná kamera DJI Osmo Pocket nám skutočne učarovala. Ponúka fantastické funkcie, extrémne pohodlné ovládanie a vynikajúce kompaktné rozmery. Na rozdiel od klasických akčných kamier vidíme v tejto obrovskú pridanú hodnotu pre každého, komu záleží na kvalite nahrávaného videa. Videá z dovoleniek či výletov budú z tejto kamery jednoducho kvalitnejšie, ako keby ste ich robili telefónom.

Na druhej strane, ak to myslíte s videami vážne, Osmo Pocket bude pre vás nanajvýš ako sekundárny zdroj záberov. A ak ste absolútne bežným používateľom, vystačíte si s kamerou na vašom smartfóne. S cenou na úrovni 359 EUR rozhodne nejde o lacné zariadenie. Iste, oproti vášmu telefónu má obrovské výhody, ktoré ihneď uvidíte na prvých záberoch. Vo vrecku či v taške vás nebude ťažiť, a tak ju využijete možno oveľa viac ako klasickú akčnú kameru. Ak by bola ale cena napríklad o stovku nižšia, vieme si predstaviť, že by šlo o skutočnú revolúciu v natáčaní videa. Veríme, že sa podobného zariadenia už čoskoro dočkáme. Zatiaľ je DJI Osmo Pocket tým najlepším upgradeom, ktorý môžete spraviť, ak sa vám nepáči video z vášho telefónu a nechcete natáčať profesionálnym fotoaparátom či kamerou.

Plusy

+ Kvalitné zábery

+ Extrémne kompaktné rozmery

+ Šikovná aplikácia a jednoduché pripojenie k telefónu

+ USB-C rozhranie pre nabíjanie

Mínusy

– Vysoká cena

– Slabšia výdrž batérie

Za zapožičanie zariadenia ďakujeme e-shopu dronerepublic.sk.

29.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+