MojAndroid

Bluetooth reproduktory zaujali na trhu významnú rolu hlavne pre svoje kompaktné rozmery a vstavanú batériu, čo používateľom umožňuje zobrať ich kdekoľvek so sebou. Takýchto reproduktorov sme v posledných rokoch videl neúrekom, takže výrobcovia majú čoraz ťažšie ponúknuť riešenia, ktoré sa odlišujú od konkurencie a vzbudzujú väčší záujem spotrebiteľov. Do redakcie sa nám na test dostala novinka Creative SOUND BLASTER FRee, ktorá tieto kritéria spĺňa odlišnou konštrukciou, schopnosťou odolávať vlhkosti či vode a hlavne vstavaným prehrávačom zvukových súborov, čím odpadáva nutnosť nosiť so sebou mobilné zariadenia ako zdroj hudobného obsahu.

Konštrukcia

Reproduktor Creative SOUND BLASTER FRee je prvým modelom pod označením FRee a jeho konštrukcia pozostáva z kombinácie kovu a tvrdeného plastu. Naprieč vrchnou časťou je vedená kovová mriežka, ktorá prepúšta zvuk z dvojice reproduktorov ukrytých pod ňou. V čiernom prevedení, ktoré sme testovali, lemujú bočné hrany červené kovové rámy, ktoré dodávajú reproduktoru výraznosť.

Creative SOUND BLASTER FRee-6

Reproduktor je vďaka certifikácií IPX4 odolný voči vlhkosti a počúvanie hudby nepokazí ani ostriekanie vodou. Výborná je možnosť reproduktor položiť alebo postaviť, a to v rôznych smeroch. Výrobca dokonca na oficiálnych fotografiách prezentuje, že nezvyčajný tvar konštrukcie umožňuje reproduktor prenášať aj v bicyklovom nosiči na fľašu. Takéto využitie síce nie je veľmi bežné, no výrobcu chválime za dávku netradičnosti. Jeho rozmery 71,1 x 200,8 x 68,5 mm a váha 446 gramov sú o niečo väčšie, než aké ponúkol Creative MUVO Mini, no ani v tomto prípade vám nezaberie veľa miesta a v ruksaku ho ani nepostrehnete.

Creative SOUND BLASTER FRee-8 Creative SOUND BLASTER FRee-7

Základné tlačidlá pre ovládanie reproduktoru sú umiestnené na ľavej hrane zariadenia a nájdeme tu tlačidlo pre zapnutie reproduktoru, spárovanie pomocou Bluetooth a tlačidlá pre nastavenie hlasitosti. Viac ovládacích prvkov nájdeme na spodnej časti, kde je umiestnené tlačidlo LOUD pre zvýraznenie zvuku, tlačidlo pre zapnutie/vypnutie mikrofónu a ovládanie prehrávania hudby z microSD karty, teda tlačidlá play/pause, ďalšia a predchádzajúca skladba a napokon tlačidlo pre náhodný výber piesní. Pod gumenou krytkou je ďalej uložený microUSB konektor, slot na microSD kartu a konektor AUX IN. Posledným prvkom spodnej časti je pasívna membrána pre zvýraznenie basov.

Creative SOUND BLASTER FRee-4 Creative SOUND BLASTER FRee-3

Konštrukcia je na prvý pohľad výborne spracovaná a všetky prvky držia pevne tak, ako by ste to od dobrého produktu očakávali. Gumené podložky obmedzia poškriabanie plochy reproduktoru pri pokladaní na rôzne typy povrchov. Reproduktor pôsobí moderne a a vyčnieva zo zástupov tradičných hranatých dizajnov.

Prehrávač, konektivita a výdrž batérie

Reproduktor Creative SOUND BLASTER FRee je na rozdiel od väčšiny Bluetooth reproduktorov vybavený vstavaným prehrávačom hudobného obsahu, vďaka čomu sa jedná o samostatný produkt, ku ktorému nepotrebujete pripájať smartfón alebo iný externý zdroj. Takto si môžete zobrať reproduktor kdekoľvek, kde sa obávate napríklad o stratu smartfónu, napríklad na dovolenke. Reproduktor zvládne prehrávať hudobné súbory z microSD karty do veľkosti 32 GB vo formátoch MP3, WAV (PCM) a FLAC, pričom pri testovaní sme nenatrafili na žiadne problémy, zvuk hral plynulo a bez oneskorenia.

Okrem vstavaného prehrávača je možné prehrávať hudbu cez 3,5 mm audio jack, digitálne cez microUSB konektor a samozrejme bezdrôtovo vďaka technológii Bluetooth 4.0 s profilmi A2DP, AVRCP, HFP a HSP. Vďaka tomu môžete s reproduktorom spárovať ktorékoľvek kompatibilné zariadenie a prehrávať hudbu, či dokonca telefonovať. Spárovanie so smartfónom alebo iným zariadením je možné inicializovať stlačením a podržaním bluetooth tlačidla na reproduktore, pričom so samotným procesom sme nemali žiaden problém. Podporované je tiež pripojenie dvoch zariadení.

Výrobcom udávaná výdrž batérie je až 10 hodín nepretržitého prehrávania hudby. Reproduktor v našom teste naozaj dosiahol 10-hodinovú hranicu prehrávania pri približne polovičnej hlasitosti. V reálnom využití však výdrž batérie závisí od toho, akú hlasitosť máte nastavenú a či využívate Bluetooth alebo prehrávač. Samozrejme ak ho budete používať len na občasné prehrávanie hudby, nabitý vydrží niekoľko dní.

Creative SOUND BLASTER FRee-1

Kvalita prehrávaného zvuku

Radosť z kvalitnej konštrukcie, vstavaného prehrávača a pekného dizajnu dopĺňa slušný zvukový prejav reproduktora. Creative SOUND BLASTER FRee je vybavený dvoma 40 mm neodymiovými meničmi, pričom hĺbkam pomáhajú duálne pasívne ozvučnice. Hlasitosť reproduktora je vzhľadom na jeho rozmery vysoká a bude postačovať aj na ozvučenie väčšej miestnosti, prípade vo vonkajších priestoroch. Posledný stupeň hlasitosti však už zvuk skresľuje. Samotný zvukový prejav je vyvážený, no hĺbky a stredy nie sú až také výrazné a čisté. V prípade klasickej hudby a inštrumentálov je zvuk výborný, no ťažšie žánre ako je rock, metal a podobne už reproduktoru spôsobujú problémy na vyššej hlasitosti. V cenovej relácií okolo 100 eur a s jeho rozmermi samozrejme nemôžeme očakávať krištáľovo čistý zvuk porovnateľný s profesionálnymi zostavami, takže to reproduktoru nemôžeme vytknúť. Vo svojej triede však patrí medzi tie lepšie riešenia.

Zaujímavú zmenu v prednese prináša tlačidlo LOUD, ktoré zvyšuje výraznosť a priestorovosť zvuku. Navyše, ak reproduktor pripojíte k PC, môžete hudobný prednes upraviť nastavením ekvalizéru, či aktiváciou niektorého z prednastavených režimov.

Hodnotenie | Creative SOUND BLASTER FRee

Reproduktor je navrhnutý s ohľadom na mobilitu a v tomto smere je vynikajúci. Jeho rozmery sú prispôsobené tak, aby majiteľovi padol do ruky a pri prenášaní nezaberal príliš veľa miesta. Môžete si ho zobrať kdekoľvek a vďaka prehrávaču nemusíte mať pri sebe žiadny externý zdroj hudby. Od zariadenia s takýmito rozmermi však nie je možné očakávať zvuk na najvyššej úrovni, no na záhradné párty, na pláž alebo počúvanie hudby doma bude kvalita reprodukcie dostatočná vo väčšine prípadov.

Pochváliť musíme výdrž batérie, ktorá postačuje na 10 hodín nepretržitého prehrávania a tiež aj konštrukciu, ktorá nevykazuje žiadne vŕzganie ani praskanie. Cena tohto zariadenia sa v slovenských e-shopoch začína na úrovni 80 EUR, čo je o niečo viac, než stoja podobné produkty na trhu. Je to však cena, ktorú zaplatíte za funkcie naviac.

Creative SOUND BLASTER FRee-9

Parametre: 

 • Výstupný výkon zosilňovača: 2 x 4W,
 • Výstup: Stereo,
 • Výdrž batérie: 10 hodín,
 • Možnosti pripojenia: microUSB, Bluetooth 4.0, sluchátka s mikrofónom (3,5 mm konektor), univerzálny zvukový vstup (3,5 mm konektor), integrovaný prehrávač obsahu z karty microSD,
 • Frekvenčný rozsah: 80 Hz – 20 kHz,
 • Zvukový kodek: SBC, FastStream,
 • Bluetooth 4.0 (podpora pre dve zariadenia),
 • Profily: Bluetooth, A2DP, AVRCP, HFP, HSP,
 • Dosah: 15 m,
 • Podporované operačné systémy: Mac OS X v10.7.5 a vyšší, Windows® 8.1, Windows® 8, Windows® 7,
 • Podporované mobilné zariadenia: iOS 5.1.1 a vyšší, Android 2.3 a novší,
 • Aux-In,
 • Mikrofón – Kondenzátorový s potlačením okolitého hluku,
 • Rozmery: 71.1 x 200.8 x 68.5 mm,
 • Hmotnosť: 446 g.
30.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+