MojAndroid

Na testovanie sa u nás v redakcii objavili slúchadlá Sound Blaster Evo ZxR spoločnosti Creative, ktoré zaujmú nielen svojim spracovaním, ale aj funkciami a konektivitou. Slúchadlá patria do high-endového portfólia spoločnosti, čomu odpovedá aj ich cena, ktorá sa vyšplhala nad hranicu 200 eur. Čo môžete očakávať od týchto slúchadiel a ako si počínali pri našom testovaní? Dozviete sa to v našej recenzii.

Balenie

Balenie v ktorom prichádzajú slúchadlá, skrýva v sebe rôzne príslušenstvo. Okrem nabíjačky tu nájdete aj klasický kábel s 3,5 mm audio jackom, ale aj štvorpólový analógový kábel. Nechýba ani rozdvojka do lietadla, 1,8 m kábel Micro USB-USB či praktické cestovné púzdro.

Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-s1

Konštrukcia

Konštrukčne sú na tom slúchadlá Sound Blaster ZxR na tom veľmi podobne ako v prípade nižšieho radu produktov Evo Zx a Evo Wireless. Ide v podstate o rovnaký typ konštrukcie, ktorá je však charakteristická väčšími 50mm zvukovými meničmi FullSpectrum. Tie sa zaslúžili o väčšie rozmery aj hmotnosť, čo však pri nosení vyvažujú pohodlnejšie náušniky a výstelka na hlavovom mostíku. Ten je vystužený kovom, ktorý mu dodáva pevnosť a trvácnosť aj pri dlhodobom používaní.

Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-s2

Kĺby, na ktorých držia meniče, sa po dvoch týždňoch používania zdajú byť dostatočne pevné a ponúkajú aj široký rozsah pohybu. Na rozdiel od lacnejších Evo Zx, či Evo Wireless však konštrukcia neumožňuje zloženie do kompaktnejších rozmerov. Jeden kĺb, ktorý by zabezpečil pohyb ramena so slúchadlom, tu totižto chýba. Ide však o iný typ slúchadiel, ktoré nie sú primárne určené na prenášanie, ale skôr na domáci odposluch. Samozrejme, nič vám nebráni v tom, aby ste sa s nimi vybrali aj do mesta.

Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-s6

Ako obvykle, všetky ovládacie prvky sú umiestnené priamo na slúchadlách, konkrétne na pravom reproduktore. Situované sú tu tlačidlá pre posuv skladieb, aktivovanie efektu SBX, či funkcií pre potlačenie hluku. Nechýba veľké tlačidlo pre príjem hovoru alebo pozastavenie prehrávania. Priamo na slúchadlách sa dá spustiť  funkcia TalkThrough, o ktorej si viac povieme nižšie.

Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-s5

Zadné strany slúchadiel majú červené podsvietenie pri prehrávaní a modré pri párovaní cez Bluetooth. Zo spodnej strany pravého “náušku” je možné pripojiť micro USB kábel a 3,5 mm audio jack, pričom na jeho boku sa nachádza aj dvojica mikrofónov. Je tu aj možnosť pripojenia cez micro USB, pomocou ktorého sa slúchadlá nabíjajú a dokonca poskytujú aj virtuálny zvuk 7.1. Priamo na slúchadlách sa nachádza aj regulácia hlasitosti.

Celkovo je nosenie slúchadiel Sound Blaster ZxR pohodlné. Ani po dlhšom nosení som nepociťoval nepohodlie, za čo dávam slúchadlám plus.

Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-s4

Konektivita

Creative SOUND BLASTER EVO ZXR umožňuje pripojenie niekoľkými spôsobmi. Okrem klasického kábla s koncovkou 3,5 mm audio jacku sa k nim dá pripojiť aj prostredníctvom micro USB kábla, či bezdrôtovo cez Bluetooth. Ktorý spôsob budete preferovať je už len na vás, všetky tri fungovali bezproblémovo. Navyše, pre spárovanie telefónu či tabletu so slúchadlami je možné využiť aj bezkontaktnú technológiu NFC. Stačí priložiť zariadenia a pripojenie prebehne úplne automaticky, takže používateľ nemusí nič nastavovať.

Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-s3

Zvukový prejav a používanie

Slúchadlá poskytujú viac než dostatočný výkon a kvalitu, za čo určite vďačia dobrému odhlučneniu, aj použitiu 50 mm zvukových meničov. Creative sa zvuk rozhodol vylepšiť niekoľkými technológiami, ktoré spríjemňujú počúvanie najmä v hlučnejších prostrediach. Prvou je aktívne potlačenie hluku ANC, ktoré dokáže elektronicky eliminovať ruchy vonkajšieho prostredia. Potlačenie nie je samozrejme dokonalé, no pri testovaní bol rozdiel dobre počuteľný. Dobrou vychytávkou je aj TalkThrough, ktorý vypne potlačenie hluku a aktivuje vonkajšie mikrofóny, ktoré okolité zvuky zosilnia a vy sa tak môžete rozprávať s druhými bez toho, aby ste si museli slúchadlá dávať dole.

Na jednotku zvládajú Creative SOUND BLASTER EVO ZXR aj telefonovanie. Ponúkajú totižto mikrofóny s funkciou Voice Focus, ktorá spolu s CrystalVoice zabezpečí, že vás bude vždy dobre počuť. Okolité hluky a ozveny, ktoré mikrofóny zachytia, sú výrazne zredukované a eliminovaný je aj nechcený hluk z prichádzajúceho hovoru. Crystal Voice vytvára tzv. akustickú zónu, ktorá zachytáva len váš hlas, vďaka čomu vás druhá strana jasne počuje aj v hlučnejších prostrediach. Kvalitný prenos hlasu s nasadenými slúchadlami môžem potvrdiť aj z testovania. Druhá strana sa pri hovore nesťažovala na žiadne rušenie, či na nedostatočnú hlasitosť. Podotýkam, že pri telefonovaní nie je nutné nijako zvyšovať intenzitu hlasu a s volaným účastníkom môžete komunikovať ako pri bežnom hovore prostredníctvom smartfónu.

Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-screen-Screenshot_2014-05-01-13-37-31 Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-screen-Screenshot_2014-05-01-13-36-54 Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-screen-Screenshot_2014-05-01-13-37-16

Samotná kvalita reprodukcie je na výbornej úrovni. Basy nie sú prehnané a dobré zastúpenie majú aj ostatné frekvenčné zložky. Slúchadlá sú preto vhodné pre širokú škálu hodobných žánrov, ako aj na sledovanie filmov a hranie hier. Čím Creative Sound Blaster ZxR vystupujú, je efekt SBX, ktorý je plne nastaviteľný prostredníctvom aplikácie na mobilnom telefóne alebo tablete. Prispôsobiť sa dajú basy, crystalizer, Surround efekt a samozrejme aj 10 pásmový ekvalizér. Podporovaná je aj inteligentná hlasitosť, ktorá upraví prípadné veľké výkyvy v hlasitosti pri prehrávaní skladieb. Priamo z aplikácie môžete sledovať tiež úroveň batérie, a pri telefonovaní sa dá pomocou efektov zmeniť aj znenie vášho hlasu, ktorý sa môže premeniť napríklad na robota, elfa a iné.

Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-screen-Screenshot_2014-05-01-13-37-24 Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-screen-Screenshot_2014-05-01-13-37-01 Recenzia-Creative SOUND BLASTER EVO ZXR-screen-Screenshot_2014-05-01-13-37-07

Výrobca deklaruje výdrž na úrovni 8 hodín počúvania hudby. Ku tejto hodnote sme sa priblížili aj my. Samozrejme ale záleží aj od toho, ako budete slúchadlá používať – hlavne pri akej hlasitosti a aký typ konektivity si zvolíte.

Verzia: 1.05.22
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.05.22
Aktuálna cena: Zdarma

Záverečné hodnotenie

Slúchadlá SOUND BLASTER EVO ZXR určite patria medzi kvalitné produkty značky Creative. Ponúkajú decentný výkon, ako aj kvalitu zvuku, pričom nezaostávajú ani kvalitou spracovania, či pohodlím pri nosení. Podporujú celú škálu najrôznejších technológií a konektivitu cez Bluetooth, ktorú uľahčuje aj prítomnosť NFC. Osobne som bol snimi počas ich používania veľmi spokojný a maximálne mi svojimi vlastnosťami postačovali. Od ich kúpy by vás mohla odradiť cenovka, ktorá prekročila už hranicu 200€ a na Slovensku sa predávajú od 218 eur.

2.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+