MojAndroid

Značka Creative Sound Blaster pôsobí na trhu s výpočtovou technikou už mnoho rokov a jej produkty sú známe svojou dobrou kvalitou. Najnovším trendom je posilňovanie svojich produktov o bezdrôtový prenos a technológiu NFC (Near Field Communivations), ktoré sa objavujú aj v nových slúchadlách Creative Sound Blaster. Na testovanie do redakcie sa nám dostali dva modely a to Creative Sound Blaster EVO Wireless a vyšší rad Creative Sound Blaster EVO Zx, ktorý vo svojich útrobách integruje zvukový procesor SB-Axx1. Poďme sa teda pozrieť, aký je medzi nimi rozdiel a aká ja samotná kvalita zvuku.

Recenzia | Creative Sound Blaster EVO Zx

BALENIE

Model slúchadiel EVO Zx prichádza zabalený v tmavej škatuli s fotografiou produktu, zlatým logom na prednej strane a popisom parametrov na zadnej strane. Otvorením škatule sa naskytne pohľad na slúchadlá, ktoré sú pripevnené drôtom, aby sa počas manipulácie nehýbali a nepoškodili. Pod nimi sa nachádza ešte jedna menšia čierna škatuľa, v ktorej majitelia nájdu červený micro USB kábel s dĺžkou 1,8 m, štvorpólový analógový kábel s 3,5 mm audio jackom a dĺžkou 1,2 m. Ďalej sú prítomné tradičné brožúry a koženkový cestovný obal pre slúchadlá, do ktorého si ich môžete uložiť pri prenášaní. Balenie modelu Evo Wireless je veľmi podobné. Odlišnosťou je, že vpredu sa nachádza fólia, cez ktorú je možné nahliadnuť na slúchadlá vo vnútri. Samotný obsah je však úplne identický.

 Recenzia | Creative Sound Blaster EVO Zx Recenzia | Creative Sound Blaster EVO Zx

KONŠTRUKCIA

Oba testované modely sú až na malé detaily takmer úplne identické. Po konštrukčnej stránke zodpovedajú dizajnovým štandardom väčšiny produktov pod značkou Creative Sound Blaster. Dominantná je teda čierna, červená, či bordová farba, ktoré dávajú slúchadlám eleganciu. Niektoré časti sú lesklé a niektoré naopak matné. Slúchadlá sú skladacie a náušniky otáčacie (o 100°) pre jednoduchšie skladovanie. Kĺby sa zdajú byť pevné a mali by niečo vydržať. Hlavový most je možné samozrejme nastavovať potrebám používateľa a je dokonca vystužený kovom. V hornej časti mostu je mäkká výstelka pre komfort pri nosení. Ak sa pozrieme na samotné náušniky, tieto sú mäkké a príjemné na dotyk. Ich veľkosť je však o niečo menšia než som bol zvyknutý. Nejedná sa teda o typ náuškov, do ktorých sa pohodlne vojdú celé uši ale máte ich skôr položené na nich. To platí aj v prípade malých uší.

Zadná strana náušnikov ukrýva tlačidlo SBX/Power, ktoré má dve funkcie. Umožňuje zapnúť/vypnúť slúchadlá alebo aktivovať úpravu zvuku procesorom. Okrem toho tu nájdeme aj tlačidlá pre nasledujúcu a predchádzajúcu pieseň, posuvník pre nastavenie úrovne hlasitosti a veľké kruhové tlačidlo play/pause, ktoré slúži pre zdvihnutie hlasového hovoru a aktiváciu párovania prostredníctvom technológie Bluetooth. Zadné strany slúchadiel majú dokonca červené podsvietenie pri prehrávaní a modré pri párovaní cez Bluetooth. Zo spodnej strany pravého náušku je možné pripojiť micro USB kábel a 3,5 mm audio jack, pričom na jeho boku sa nachádza aj dvojica mikrofónov. Oceňujem najmä možnosť pripojenia cez micro USB, pomocou ktorého sa slúchadlá nabíjajú a dokonca poskytujú aj virtuálny zvuk 7.1.

Slúchadlá EVO Wireless sa od drahších EVO Zx líšia tým, že na pravom náušku nemajú v prípade power tlačidla funkciu SBX.

Recenzia | Creative Sound Blaster EVO Zx

ZVUKOVÝ PREJAV A POUŽÍVANIE

Spoločnosť Creative vyzdvihuje prítomnosť 40 mm zvukových meničov nazývaných FullSpectrum, ktoré ako plynie z pomenovania umožňujú prehrať celé počuteľné spektrum. Pravdepodobne najväčším ťahákom a vyzdvihovanou súčasťou modelu EVO Zx je zvukový procesor SB-Axx1, ktorý poznáme zo zvukových kariet spoločnosti. Slúchadlá EVO Wireless ním nedisponujú. Preto sa budeme najskôr venovať lacnejšiemu modelu.

Slúchadlá Creative Sound Blaster EVO Wireless sú parametrovo identické s vyšším radom, aspoň čo sa týka zvukového meniča. Majú rovnaký frekvenčný rozsah, citlivosť, impedanciu, prenosové protokoly a iné. Sú však identické iba do tej miery, pokiaľ nie je spustené vylepšenie zvuku. Slúchadlá sa podľa výrobcu hodia na počúvanie hudby, hranie hier ako aj pozeranie filmov a preto som ich testoval pri všetkých možných situáciách. Reprodukciu by som označil za menej dynamickú. Stredy, basy a výšky sú vyvážené a pekne vykreslené. Preto sa hodí pre rôznu cieľovú skupinu. Hlasitosť slúchadiel je veľmi dobrá a úplne postačujúca aj pre ľudí, ktorí radi počúvajú hlasnú hudbu. Za mierny nedostatok by som však označil fakt, že nedokážu až tak dobre izolovať okolitý hluk a to najmä vďaka malým náuškom, ktoré ako som spomínal neprekrývajú celé uši. V tomto bode sa slúchadlá úplne stotožňujú. To sa však zmení po stlačení tlačidla SBX.

Vylepšenie zvuku prináša mohutnejšie basy a zvýraznené výšky. Mal som dojem, že stredy sú v malej miere potlačené vďaka silnejším basom (záleží od profilu SBX). Takáto úprava je znateľná ihneď. Najvýraznejšiu a najprijateľnejšiu zmenu prinášajú vo filmoch, kde pridávajú špecifické filmové “hučanie”, co hodnotím pozitívne. Získate tak lepší zážitok z filmu vďaka mohutnému zvuku, akoby ste sedeli v kinosále. Aj hráči hier ocenia mohutnejší zvuk. Basy dodajú virtuálnym bojom alebo prestrihom nový rozmer. Pri počúvaní hudby záleží od používateľa, aký žáner uprednostňuje. Napríklad v prípade hip-hopu alebo inej hudby s ťažkými basami bude zvuk ideálny. Jemnejšie žánre si však budú musieť basy redukovať ekvalizérom alebo upraviť hudobný profil SBX.

Kladom slúchadiel je aj softvérová podpora a vzdialené ovládanie prostredníctvom počítača alebo mobilného zariadenia s Androidom či iOS. Na stránkach výrobcu je možné stiahnuť tzv. Creative Control panel, ktorý umožňuje nastavenie slúchadiel a je dostupný pre Windows, ako aj Mac. Do svojich mobilných zariadení si tiež môžete bezplatne nainštalovať aplikáciu Creavive Central. Prostredníctvom aplikácie je možné upravovať a meniť profily, sledovať stav batérie, meniť nastavenia Crystal Vioce a dokonca aj upraviť svoj hlas rôznymi efektami a vystreliť si z vašich známych.

Verzia: 1.05.22
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.05.22
Aktuálna cena: Zdarma

Čo sa týka bezdrôtového prenosu zvuku, párovanie s počítačom alebo smartfónom je bezproblémové a to platí aj v prípade NFC. Po kvalitatívnej stránke nie je poznať veľký rozdiel medzi káblovým alebo bezdrôtovým používaním. Výrobca udáva dosah do 10 m, pričom v praxi vám to bude stačiť na bezproblémový pohyb v miestnosti, prípadne susednej izbe. Oceňujem najmä možnosť prepojiť slúchadlá s dvoma zariadeniami súčasne.

HODNOTENIE

Pravdepodobne najväčší faktor pri rozhodovaní o kúpe týchto modelov slúchadiel bude ich cena, ktorá nie je práve najnižšia. V prípade modelu EVO Zx sa cenovka pohybuje približne na úrovni 200 EUR a v prípade EVO Wireless okolo 150 EUR. Spoločnosť Creative komunikuje oba produkty ako hráčske slúchadlá a v tejto kategórií patria k najdrahším riešeniam. Jedná sa teda o prémiové produkty a vzhľadom na svoju výbavu sa ani nie je na čomu čudovať. Ponúkajú výbornú flexibilitu vďaka technológií Bluetooth a NFC, ktorú ocenia majitelia zariadení s jeho podporou.

Pri slúchadlách som ocenil najmä ich všestranné použitie na hudbu, filmy, hry a dokonca aj telefonovanie pri spárovaní so smartfónom. Výhodou zvukového procesora v slúchadlách EVO Zx je fakt, že úpravy zvuku robíte priamo na slúchadlách v reálnom čase. Upravíte ekvalizér, vyberiete vhodný SBX profil a tieto nastavenia sú dostupné na všetkých zariadeniach, ku ktorým slúchadlá pripojíte. Či už táto funkcia stojí za dodatočné peniaze závisí najmä na využití. Ak ste vášnivý hráč, pozeráte filmy so slúchadlami a využívate ich naozaj pri každej príležitosti slúchadlá vás určite nesklamú. Určite porozmýšľajte nad EVO Zx. Avšak, ak nemáte radi malé náušniky, Creative predáva ešte vyšší rad EVO ZxR.

Recenzia | Creative Sound Blaster EVO Wireless Recenzia | Creative Sound Blaster EVO Wireless Recenzia | Creative Sound Blaster EVO Wireless

Creative Sound Blaster EVOCreative Sound Blaster EVO Zx
Zvukový procesorNieSB-Axx1
Typ konektorov3,5mm stereofónny vstup,
Káblový USB
3,5mm stereofónny vstup,
Káblový USB
Frekvenčný rozsah20 Hz ~ 20 kHz20 Hz ~ 20 kHz
Citlivosť102 dB/mW102 dB/mW
Impedancia29 ohmov29 ohmov
Výdž batérie 8 hodín8 hodín
Dosah10 m10 m
BluetoothÁnoÁno
ProfilA2DP, AVRCP, HSP,
HFP
A2DP, AVRCP, HSP,
HFP
NFCÁnoÁno
Zvukové kodekyaptX
SBC
AAC
aptX
SBC
AAC
Menič zvuku40mm FullSpectrum40mm FullSpectrum

12.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+