MojAndroid

Bluetooth reproduktory sa od klasických reproduktorov s káblovým napájaním líšia najmä vo svojej prenosnosti a praktickosti. Reproduktory napájané klasicky z elektrickej siete sú väčšinou položené na jednom mieste, kde im nehrozí vážnejšie nebezpečenstvo poškodenia prenášaním či inými externými faktormi. Na druhej strane, bluetooth reproduktory musia odolať oveľa väčšiemu množstvu rizík, ktoré sú spojené s prenášaním a používaním v prostrediach, kde nie sú vždy ideálne podmienky pre elektrické zariadenie. Reproduktor Creative MUVO Mini je vhodný presne do týchto prostredí, keďže ponúka odolnosť voči viacerým prírodným živlom.

Konštrukcia

Reproduktor Creative MuVo Mini je na prvý pohľad tradičným modelom v línii bluetooth reproduktorov od známeho výrobcu, no v skutočnosti jeho prednosti spočívajú práve v konštrukcii. Reproduktor totiž ponúka odolnosť voči vode a prachu vďaka certifikátu IP 66. V praxi to znamená, že reproduktor je úplne odolný voči prachu a voči ostriekaniu a poliatiu vodou. Túto vlastnosť reproduktoru oceníte najmä vtedy, ak ho často prenášate a používate v exteriéri. Rozmery reproduktoru sú iba 190 x 37 x 59 mm, čo znamená, že je na prenášanie naozaj vhodný a so svojou hmotnosťou 288 gramov vám nijako vážne nezaťaží kufor či ruksak.

Creative Muvo recenzia-1

Prednej strane reproduktoru dominuje veľká mriežka, pod ktorou sa skrývajú dva 1,3“ meniče. Tie sú výškovo vyladené a odľahčené, vďaka čomu je možné dosiahnuť vysokú kvalitu zvuku aj v takomto kompaktnom tele. Prítomný je ale aj interný pasívny menič, ktorý vďaka prednej mriežke vylepšuje basy tohto šikovného reproduktoru. Tlačidlá pre ovládanie reproduktoru sú umiestnené na hornej strane zariadenia. Nájdeme tu tlačidlo pre zapnutie reproduktoru, spárovanie pomocou Bluetotoh a tlačidlá pre nastavenie hlasitosti. Na hornej strane zariadenia je zobrazené aj logo NFC, ktoré naznačuje, že svoje zariadenie budete môcť s reproduktorom párovať aj pomocou tejto technológie.

Creative Muvo recenzia-3

Bočné strany hranatého reproduktoru sú prázdne, zatiaľ čo vzadu sa pod gumenou krytkou ukrývajú 3,5-milimetrový Aux In port a microUSB prot pre nabíjanie. Gumená krytka tu slúži na zaistenie odolnosti voči vode a prachu a musíme skonštatovať, že jej použitie nám nijak neprekážalo. Reproduktor pravdepodobne nebudete nabíjať každý deň, ako je to v prípade smartfónov, kde je takáto ochrana microUSB konektoru často veľmi nepraktická, aj keď užitočná.

Creative Muvo recenzia-5

Celkovo nemáme konštrukcii reproduktoru čo vytknúť. Zariadenie je stavané aj do náročnejších podmienok, čo oceníte pri výletoch v prírode, ale aj pri spievaní v sprche. My sme mali k dispozícii zariadenie v modrej farbe, ktoré už na prvý pohľad dáva tušiť, že prírodné živly mu nebudú robiť problém. Vďaka dvom gumeným nožičkám na spodnej strane drží zariadenie pevne na stole, ale aj na klzkom povrchu a vy sa tak nebudete musieť báť, že vám spadne a poškodí sa.

Konektivita a výdrž batérie

Napriek svojim užitočným prvkom odolnosti ponúka reproduktor Creative MUVO Mini všetky prvky pripojenia, ktoré by ste očakávali. Základ tvorí Bluetooth 4.0 s technológiami A2DP, AVRCP a HFP. Vďaka tým môžete bez problémov spárovať ktorékoľvek kompatibilné zariadenie a prehrávať hudbu či telefonovať. Káblové pripojenie zabezpečuje štandardný 3,5-milimetrový jack a zariadenie nabijete pomocou ktorejkoľvek nabíjačky s microUSB káblom. Poteší aj prítomnosť NFC čipu, ktorý fungoval absolútne spoľahlivo a bez akýchkoľvek problémov pripojil v priebehu niekoľkých sekúnd rozpoznané zariadenie. Pri prvom pripájaní zariadenia prebehol tento proces tiež rýchlejšie, ako keby sme reproduktor pripájali k telefónu štandardne cez nastavenia Bluetooth pripojenia.

Creative Muvo recenzia-4

Reproduktor obsahuje aj vstavaný mikrofón, ktorý je tiež prispôsobený odolným vlastnostiam celého zariadenia. Napriek tomu bola komunikácia pomocou reproduktoru bezproblémová. My sme druhú stranu počuli čisto a jasno, pričom druhá strana potvrdila, že prenášaný zvuk je pri vzdialenosti 1 – 2 metre od reproduktoru veľmi jasný a čistý. Samozrejme, kvalita hovoru by prudko klesala, ak by ste reproduktor používali niekde v otvorenom priestranstve, no príležitostné telefonovanie vo vnútornom prostredí mu nerobí žiaden problém.

Reproduktor Creative MUVO Mini obsahuje batériu s kapacitou 2200 mAh, ktorá by podľa výrobcom udávaných špecifikácií mala zabezpečiť prehrávanie po dobu 10 hodín. My môžeme s radosťou skonštatovať, že reproduktor v teste naozaj naplnil naše očakávania a bez problémov sme sa dostali na 10-hodinovú hranicu prehrávania. Samozrejme, v reálnom využití závisí výdrž batérie od toho, akú hlasitosť máte nastavenú. My sme zariadenie používali zväčša ako externý reproduktor k notebooku pri hlasitosti, ktorá ozvučila menšiu miestnosť. V závislosti od týchto okolností sa môže výdrž batérie líšiť, no pri bežnom používaní by nemal byť problém dosiahnuť 10-hodinovú hranicu. Ak reproduktor nepoužívate nonstop celý deň, ale iba na občasné prehrávanie videa či seriálu, môže sa stať, že na jedno nabitie vám vydrží aj dlhšie, ako týždeň.

Kvalita prehrávaného zvuku

Ako sme spomenuli vyššie, novinka od Creative ponúka dva 1,3“ výškovo vyladené meniče, ktoré sú doplnené o nadrozmerný interný pasívny menič smerujúci dopredu pre zlepšenie výkonu basov reproduktoru. Táto zostava sa postarala o veľmi kvalitnú a hlasnú reprodukciu, čo oceníte najmä pri oslavách či menších party, kde dokáže reproduktor bez problémov ozvučiť miestnosť stredných rozmerov. Stále však treba myslieť na to, že tento reproduktor je najmä kompaktné zariadenie určené na časté prenášanie a nie je stvorený ako náhrada za veľké stereo sústavy. Vo svojej triede však patrí určite medzi tie lepšie a ani odolnosť voči vode a prachu neznamenala výrazný vplyv na kvalitu zvuku.

Creative Muvo recenzia-6

Výrobca sa v špecifikáciách zaväzuje, že použité meniče sa postarajú aj o kvalitnú reprodukciu basov. Nám sa pri používaní ale zdalo, že v tomto smere reproduktor zaostáva za podobnými riešeniami. Basy bolo síce zreteľne počuť, no nijako nás neohromili a od zariadenia týchto rozmerov sme očakávali o čosi lepší basový výkon. Treba ale myslieť na to, že Creative MUVO Mini nie je na to stvorený a oveľa lepšie sa cíti pri prehrávaní v menšej miestnosti. Tu oceníte všetky jeho pozitívne stránky. Vieme si predstaviť napríklad jeho použitie v kúpeľni, kde ho budú môcť používať ženy pri rannom rituále či muži pri holení a sprchovaní. Vďaka certifikátu IP 66 sa nebudú musieť obávať ani o to, že by sa vo vlhkom prostredí poškodil. Rovnako dobre ale zapadne aj do obývačky či spálne, kde s ním môžete prepojiť akékoľvek zariadenie cez Bluetooth a postarať sa tak o príjemnú hudobnú atmosféru.

Záver

Reproduktor Creative MUVO Mini v mnohých smeroch presne naplnil naše očakávania. Kvalita prehrávaného zvuku zodpovedá jeho kompaktnému telu, no stále ide o plnohodnotný reproduktor, prostredníctvom ktorého si budete vedieť bez problémov užiť prehrávanie hudby, videí či filmov. Odolná konštrukcia je zasa odolná voči vode a prachu, čo využijú všetci outdooroví nadšenci, ale aj speváci v sprche či party ľudia na pláži. Musíme pochváliť aj výbornú výdrž na jedno nabitie, ktorá zabezpečí to, že nebudete musieť stále myslieť na ďalšie zariadenie, ktoré je potrebné neustále nabíjať. Celkovo sme si používanie reproduktoru užili a veríme, že sa stretne s pozitívnymi reakciami majiteľov. Cena tohto zariadenia začína v slovenských eshopoch na úrovni 55 EUR, čo síce nie je najmenej, no podľa nás dokonale zodpovedá kvalite tohto šikovného zariadenia.

13.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+