MojAndroid

Do redakcie sa nám na testovanie dostali slúchadlá Creative Aurvana Gold, ktoré ležia medzi modelovým radom Aurvana Platinum a Aurvana Live!2. Slúchadlá sa na slovenskom trhu predávajú už niekoľko mesiacov a predstavené boli na minuloročnom veľtrhu IFA v Berlíne. Vyznačujú sa vynikajúcou kvalitou zvuku, komfortnými náuškami a elegantným dizajnom, vhodným pre rôzne vekové kategórie. Poďme sa pozrieť na kvalitu spracovania a odhalíme si pozitívne alebo negatívne vlastnosti.

BALENIE

Creative Aurvana Gold prichádzajú vo veľkom čiernom balení s vyobrazením slúchadiel a popisom všetkých dôležitých funkcií. Otvorením krabice sa odhalia slúchadlá uložené vo formovanej plastovej škrupine potiahnutej textíliou, čo dodá majiteľovi prémiový pocit zo zakúpeného produktu. Pod slúchadlami sa nachádza ešte krabica, v ktorej nájdeme príslušenstvo, ako je kvalitný a veľký cestovný obal na slúchadlá, audio kábel pre pripojenie, redukcia pre pripojenie slúchadiel v lietadle a brožúra s návodom na používanie.

CREATIVE Aurvana Gold recenzia

KONŠTRUKCIA

Aurvana Gold nesú niekoľko rovnakých dizajnových prvkov s ostatnými slúchadlami z rádu Aurvana. Je to predovšetkým vonkajší tvar náuškov, ktorý sa formuje do trojuholníka. Na slúchadlách si už pri prvom zoznamovaní všimnete výbornú hmotnosť 292 gramov, čo je veľmi slušné vzhľadom na robustnú a veľkú konštrukciu. Dominantná farba je v tomto prípade čierna v kombinácií so sivou, čo Creative označuje ako Black Gold. Slúchadlá sú elegantné a pôsobia prémiovo, vďaka čomu získali aj ocenenie Red Dot Award 2014 za produktový dizajn.

CREATIVE Aurvana Gold recenzia

Slúchadlá majú otáčacie náušky, vďaka čomu nebudú zaberať toľko miesta pri prenose. Hlavový most je možné samozrejme nastavovať potrebám používateľa a je dostatočne pružný na to, aby sa nezlomil tak ľahko. Počas niekoľkotýždňového používania som nepostrehol žiadne problémy, prípadne praskliny, ktoré by produkt znehodnotili. Všetky časti sa zdajú byť pevné a určite aj niečo vydržia. Samotné náušky sú mäkké s pohodlným “posltrovaním” a pamäťovou penou. Ich veľkosť je pritom dostatočná na to, aby pohltili celé uši, čo sa prejaví nielen na komforte, aj na kvalite zvukového prejavu. Nosenie slúchadiel mi neprekážalo ani po desiatkách minút počúvania hudby.

CREATIVE Aurvana Gold recenzia

Pravé slúchadlo ukrýva väčšinu ovládacích prvkov. Nájdeme tu plochu pre NFC párovanie, tlačidlá pre pridávanie hlasitosti, tlačidlo play/pause, dvojicu tlačidiel pre prepínanie skladieb, otvor pre mikrofón, prepínač ANC, ktorý spustí funkciu odstránenia hluku a 2,5 mm audio jack. Ten je v prípade slúchadiel trocha netradičný. Prepojovací kábel tak má na jednej strane bežný 3,5 mm jack a na druhej končí menším 2,5 mm konektorom. Druhé slúchadlo má už len micro USB konektor, ktorý sa využíva na nabíjanie vstavanej 620 mAh batérie. Tá podľa výrobcu stačí na 15 hodín prehrávania hudby, pričom nabíjanie trvá niečo cez hodinu.

CREATIVE Aurvana Gold recenzia

POUŽÍVANIE A ZVUKOVÝ PREJAV

Výrobca prezentuje testovaný model, ako bezdrôtové slúchadlá, takže tu nájdeme technológiu Bluetooth vo verzii 3.0, s ktorou nebudete musieť využívať priložený kábel. Slúchadlá podporujú profily A2DP, AVRCP, HSP a HFP a kodeky aptX, AAC, mSBC, SBC a FastStream. Pre spárovanie s mobilným zariadením alebo počítačom je nutné podržať tlačidlo play/pause viac než 5 sekúnd, kým nezačne blikať na modro. Slúchadlá potom každým ďalším spustením vyhľadávajú naposledy spárované zariadenia a automaticky sa pripoja. Vďaka funkcii Creative Multipoint sa dokážu pripojiť až na dve audio zariadenia súčasne, takže môžete mať pripojený mobil aj počítač súčasne. Budete môcť počúvať hudbu a pritom pohotovo reagovať na prípadný telefónny hovor, vďaka dedikovanému tlačidlu na pravom náušku. Zaujímavá je aj možnosť ShareMe, ktorá majiteľovi umožňuje zdieľať zvuk s ďalšími slúchadlami, ako sú Aurvana Platinum alebo Hitz WP 380. Túto možnosť som žiaľ nemohol vyskúšať.

Ďalšou významnou funkciou slúchadiel je aktívne odstránenie hluku ANC, ktoré podľa výrobcu dokáže eliminovať 85% (17 dB) okolitého hluku. Túto možnosť pokladám osobne za veľký prínos. Slúchadlá som využíval v ateliéri, kde sa nachádza naša redakcia a odhlučnenie mi umožňovalo v kľude pracovať aj v prípade, ak sa v miestnosti nachádzalo mnoho rušivých faktorov. Vďaka slúchadlám som bol na chvíľu akoby odtrhnutý od sveta a to aj v prípade, ak vedľa mňa hučal vysávač upratovačky.

Slúchadlá je možné využívať aj na telefónne hovory v prípade, ak sú spárované s vaším smartfónom. Vďaka funkcii ClearSpeech, ktorá potláča hluk vo vonkajšom prostredí, budú hlasové hovory dostatočné hlasné a čisté. Aurvana Gold sú schopné dokonca prenášať širšie spektrum ľudského hlasu vďaka HD Voice, no na to musia byť oba smartfóny kompatibilné. Funkcia musí byť podporovaná aj na strane operátora.

O zvuk sa v tomto prípade stará dvojica 40 mm neodýniových meničov. Tie dokážu vydávať kvalitný, živý a dostatočne hlasný zvuk. Zvukové zložky sú vyvážené, nejedná sa teda o slúchadlá, v ktorých by prevládali hlavne basy. Užijete si aj výšky a stredy, vďaka čomu ponúkajú priestor na širšie spektrum hudobných žánrov a sú teda určené pre rôzne vekové skupiny. Cez slúchadlá som počúval rap, rock, jazz, klasickú hudbu alebo tvrdý metal a v každom prípade mi bolo podanie veľmi dobré. Ekvalizér tak použijete len v prípade, ak ste poriadny fajnšmeker a potrebujete si jemne doladiť jednotlivé zložky zvuku. Pri použití v bezdrôtovom režime cez Bluetooth som si všimol, že zvuk nie je taký čistý, ako pri káblovom prepojení. To je však pochopiteľné. Rovnako som nebol príliš spokojný s odozvou cez Bluetooth, ktorá bola pomalšia.

CREATIVE Aurvana Gold recenzia

HODNOTENIE

Slúchadlá Creative Aurvana Gold sa svojim konštrukčným spracovaním, dizajnom ale aj kvalitou zvuku môžu zaradiť do vyššej triedy. Vďaka pohodlnému polstrovaniu a decentnej veľkosti náuškov budete slúchadlá môcť nosiť aj dlhšiu dobu, čo je nepochybne jedna z dôležitých vlastností všetkých slúchadiel. Veľmi pozitívne hodnotím odstránenie hluku ANC, na ktoré som si ihneď zvykol a využíval pri každom nasadení na hlavu. Slúchadlá sú taktiež nabité technológiami, ako Bluetooth alebo NFC, čo využijete predovšetkým so svojimi mobilnými zariadeniami. Čo sa kvality zvuku týka, slúchadlá mi osobne vyhovovali. Pri počúvaní hudby som nepostrehol žiadne výrazné negatíva, ktoré by mi vyslovene kazili pôžitok z dobrej muziky. Je pravda, že slúchadlá mohli mať ešte o niečo väčšiu čistotu zvuku alebo výraznejšie výšky, no to v rovnakej funkčnej výbave dostanete už za väčšie peniaze.

Creative AURVANA Gold môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+