MojAndroid

Na slovenský trh si to cez leto zamieril nový čínsky výrobca Coolpad s dvomi novinkami Porto a Modena. My sme v redakcii otestovali prvý menovaný, Coolpad Porto, ktorý prichádza s menším 4,7″ displejom. Novinka sa pýši svojim dizajnom so zaoblenou zadnou stranou, či podporou LTE, ktorá sa stáva čoraz rozšírenejšou aj na zariadeniach s cenovkou do 150 eur. Je však Porto aspoň v niečom výnimočný?

Konštrukcia

Coolpad Porto je smartfón s konštrukciou, ktorá sa od iných veľmi neodlišuje. Je vyrobený z plastu, pričom predná strana je charakteristická bielou bradou a čelom, ktoré sa nachádzajú nad a pod displejom. Vytvára to na prvý pohľad zaujímavý efekt, ktorý dodáva tomuto smartfónu punc unikátnosti.

CoolPad_Porto_recenzia-3

Displej na prednej strane dopĺňa telefónny reproduktor, niekoľko senzorov a predná kamera. Pod ním nájdete sériu troch kapacitných, no nepodsvietených tlačidiel z Androidu Lollipop. Pri prvom pohľade sa tiež zdá, že smartfón má displej bez rámikov po bokoch. Nedajte sa však oklamať. Po jeho zapnutí je každému hneď jasné, že tie sa v prípade modelu Porto nekonajú.

CoolPad_Porto_recenzia-7

Rozmiestnenie ďalších konektorov a tlačidiel je štandardné. Na pravej strane je situované ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia, ktoré si ale v tomto prípade vymenili svoje miesta. Vzhľadom na veľkosť zariadenia to však nie je problém, keďže palec pri držaní v ruke dosadne presne na miesto, kde sa zariadenie zapína. Navrchu nájdete 3,5 mm audio jack a prekvapujúco aj infračervenú diódu pre ovládanie elektrospotrebičov. Naľavo je vysúvací slot pre microSIM a pamäťovú kartu microSD. Dole nájdete microUSB.

CoolPad_Porto_recenzia-8

CoolPad_Porto_recenzia-5 CoolPad_Porto_recenzia-9

Zadný kryt je neodnímateľný, a to isté platí aj o batérii, ktorá je do zariadenia vstavaná napevno. Dominantou je vystupujúci fotoaparát, ktorý lemuje hliníkový rám so skosenými hranami. Šošovka je mierne zapustená, takže k jej poškriabaniu by nemalo dojsť. Hlavný reproduktor je situovaný v spodnej časti.

CoolPad_Porto_recenzia-1

Čo sa týka kvality konštrukčného spracovania, tá patrí k lepšiemu priemeru. Hoci je telo smartfónu takmer celé z plastu, je pevné a pri bežnom používaní nevydáva žiadne nežiadúce zvuky. Vďaka zaobleniu lepšie sadne do ruky a budúcich majiteľov určite poteší aj fakt, že displej je chránený sklom pokrytým oleofóbnou vrstvou, ktorá odpudzuje nečistoty a odtlačky prstov. Mňa osobne zaujal Porto aj svojou nízkou hmotnosťou (119 gramov).

Displej

Displej má na dnešné pomery pomerne malú uhlopriečku, a to len 4,7″. Je to rovnako veľa ako v prípade Samsungu Galaxy Alpha, alebo Sony Xperie Z3 Compact. Posúdenie veľkosti nechám už na vás samotných, mne osobne sa však pracuje lepšie so smartfónmi s veľkosťou displeja aspoň 5-palcov. Rozlíšenie 540 x 960 px síce nie je najvyššie, no pre väčšinu používateľov dostatočné. Zobrazenie farieb patrí tiež do priemeru triedy, čo platí aj o pozorovacích uhloch a čitateľnosti na slnku.

CoolPad_Porto_recenzia-6

Výkon a pamäť

Coolpad Porto poháňa osvedčený 4-jadrový Snapdragon 410 taktovaný na 1,2 GHz. Sekunduje mu operačná pamäť RAM, ktorá má na dnešné pomery pomerne malú kapacitu 1 GB. To sa pravdepodobne odrazilo aj na reakciách operačného systému. Niektoré prechodové efekty boli viditeľné pomalšie, čo platilo aj o reakciách zariadenia pri spúšťaní aplikácií, či pri práci s nimi. Moje osobne skúsenosti potvrdil aj benchmark AnTuTu, v ktorom som nameral len 17-tisíc bodov. V grafickom teste 3D Mark sme v Ice Storm Unlimited dosiahli skóre 4430. S telefónom si však zahráte väčšinu nenáročných hier a zvládne aj graficky náročnejšie tituly, ktoré však budú bežať v graficky menej náročnom režime.

Smartfón zvláda aj prehrávanie videí, a to ako v rozlíšení HD, tak aj Full HD. To isté platí aj o prehliadaní webových stránok, ktorých načítavenie je rýchle a pohyb po nich plynulý a bezproblémový. S telefónom však na pozadí nemôžete robiť žiadne iné činnosti, inak budete vystavení neprimerané dlhým časom načítavania a spomaleným reakciám.

Pamäťové možnosti Coolpadu zahŕňajú interné úložisko o kapacite 8 GB, z ktorého je pre používateľa k dispozícii 5,02 GB. Pre väčšinu používateľov to bude maximálne postačovať. Uvedená kapacita vystačí na desiatky nainštalovaných aplikácií aj hier, ktoré budete môcť spúšťať priamo zo svojho telefónu. V prípade potreby môžete použiť pamäťové karty microSD do veľkosti 32 GB.

Operačný systém

Android vo verzii 5.1 Lollipop si našiel cestu aj do tohto zariadenia. Výrobca ho tu doplnil o vlastnú nadstavbu, ktorá pozostáva z vlastného launcheru a niektorých funkcií. Launcher je svojim konceptom podobný zariadeniam spoločnosti Lenovo. Všetky aplikácie a ich ikony sa teda umiestňujú na plochu a nenájdete tu žiadne menu s ich zoznamom. Meniť môžete pozadie, prechodové efekty, a niektoré ďalšie nastavenia. Vhod príde aj možnosť vypnúť prednastavený štýl ikon, ktoré nemusia vyhovovať každému. Ak by vám systém od Coolpadu nevyhovoval vôbec, môžete ho jednoducho nahradiť iným launcherom.

Funkcií nad rámec Androidu Lollipop tu nenájdete veľa. Výrobca pribalil ovládanie gestami, pomocou ktorých môžete prebudiť zariadenie dvojitým poťukaním na displej, odomknuť obrazovku posunom prsta nahor alebo nasnímať fotografiu jeho posunom nadol. Z vypnutej obrazovky môžete tiež ovládať prehrávanie hudby, spustiť dialer, či internetový prehliadač. V rámci inteligentnej kontroly nájdete aj tlačidlo Home, ktorému sa dajú priradiť ďalšie funkcie. Pri jeho dlhom podržaní sa môže spustiť napríklad fotoaparát, vypnúť obrazovka alebo spustiť hlasové vyhľadávanie. Rovnaké možnosti máte aj v prípade dvojitého kliknutia. Tlačidlom Home môžete tiež v prípade záujmu zodvihnúť hovor. Poslenou funkciou nad rámec Androidu je tiež plánované zapnutie alebo vypnutie smartfónu, v ktorom sa dá presne naplánovať kedy a v ktoré dni sa má Coolpad Porto vypnúť alebo naopak zapnúť.

Fotoaparát a multimédiá

Fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpix, čo už ani v tejto kategórii nepatrí medzi to najlepšie, čo môžete dostať. Bežné sú už zariadenia s 13 Mpix snímačmi, ktoré dokážu zachytiť viac detailov. Fotoaparát je skôr doplnkom a svojou kvalitou vás určite nijako nenadchne. Na fotenie občasných momentiek však postačuje. To isté platí aj o videu, ktoré natočíte v maximálnom rozlíšení Full HD. Ponuka funkcií ponúka základ, ako je fotenie s časovačom, HDR, nejaké filtre a niekoľko režimov.

Čo sa týka multimédií, nájdete tu jeden hlasný priemerne hrajúci reproduktor a 3,5 mm audio výstup, ktorý hrá dostatočne hlasno a kvalitne. Zvuk je však trochu prebasovaný, čo však môžete v prípade potreby upraviť pomocou ekvalizéra.

Konektivita

Coolpad Porto je výnimočný najmä tým, že ako jeden z mála low-end smartfónov ponúka IR vysielač. Ten môže slúžiť napríklad na ovládanie domácich elektrospotrebičov. Okrem toho ide však o bežný smartfón s WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth vo verzii 4.0 LE, či GPS prijímačom pre určovanie polohy. Jeho presnosť je dostatočná pre navigáciu aj pre monitoring športových aktivít. Poteší aj prítomnosť LTE s rýchlosťou 150/50 Mbps, či podpora 3G sietí, v ktorých je možné prenášať dáta rýchlosťou 42,2/11,5 Mbps. Ako som už naznačil v úvode, ani 4G konektivita nie je v tejto cenovej kategórii výnimočná. 4G smartfón môžete totižto kľudne získať už od 100 eur.

CoolPad_Porto_recenzia-2

Batéria

Tá ma kapacitu 1800 mAh, čo nie je vôbec veľa. Vzhľadom na použitie úsporného procesoru s nižším taktom je však výdrž priemerom triedy. U lacných zariadení sa zvykne pohybovať na úrovni dvoch dní, čo je aj prípad CoolPad-u Porto. Ten pri nenáročnom používaní dokáže bežať bez pripojenia k nabíjačke 48 hodín. Pri takomto čase sme využíval predovšetkým internetové pripojenie cez WiFi a displej ostával zapnutý niečo cez 2 hodiny. Ak budete na zariadenie náročnejší vydrží približne deň a pol.

Záverečné hodnotenie

Coolpad Porto je obyčajný smartfón s bežnou výbavou, ktorá ničím neprekvapí ani neurazí. Za hlavnú výhodu považujem dizajn a pohodlné držanie v jednej ruke, po ostatných stránkach ale smartfón nijako nevyniká. Displej je priemernej kvality, čo platí aj o výkone a výdrži. Poteší prítomnosť 4G modulu. Fotoaparát patrí skôr k tým horším a v tejto oblasti ho predbiehajú viaceré zariadenia v podobnej cenovej kategórii. Coolpad Porto je jeden z mnohých smartfónov, ktorý neurazí výbavou, má zaujímavú cenu a vyniká svojou konštrukciou a dizajnom.

Aktualizácia: Cena zariadenia klesla, vzhľadom na čo sme upravili aj niektoré časti recenzie.

Plusy:

  • Dizajn
  • Nízka hmotnosť
  • Konštrukčné vyhotovenie
  • prítomnosť 4G a IR vysielač
  • Výdrž batérie dva dni

Mínusy:

  • Slabšia hardvérová výbava

CoolPad_Porto_recenzia-4

10.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+