Spoločnosť BOSE patrí k tým, ktoré na trh prinášajú prevažne zariadenia na prehrávanie audia. Profiluje sa do pozície prémiovej značky, pričom na trhu pôsobí už 60 rokov, čo oslavuje práve tento rok. Už od svojich počiatkov sa venuje výskumu v oblasti audia. Vlastní množstvo patentov, ktoré posunuli počúvanie audia na dnešnú úroveň, no najväčšou pikoškou je, že bez BOSE by nebol noise cancelling (ANC).
Audiu sa venuje v každom smere – môžeme sa stretnúť napríklad so soundbarmi, reproduktormi doma aj v autách, či slúchadlami. Práve tie sme si mali možnosť vyskúšať, pričom ide už o druhé pokračovanie úspešnej série QuietComfort Earbuds. Toto je recenzia Bose QuietComfort Earbuds 2024.
Balenie
V balení nájdeme už tradičné veci. Okrem samotných slúchadiel a krabičky, ktorá je nadpriemerne veľká, sa tu nachádza aj nabíjací kábel, náhradné štuple do uší rôznych veľkostí, náhradné tesniace gumičky a štandardné príbalové letáčiky s inštrukciami. V balení tak nič potrebné nechýba a ide o akýsi štandard pri Bluetooth slúchadlách.
Recenzia BOSE QuietComfort Earbuds: Cena a dostupnosť na Slovensku
Za zmienku stojí, že štandardne sa cena BOSE QuietComfort Earbuds hýbe okolo 200 €. Momentálna sa však cenovka, v rámci vianočných akcií, pohybuje niekde na úrovni 175 €, čo slúchadlá posúva do pozície mimoriadne lákavých modelov. V tejto cenovej kategórii konkurujú napríklad slúchadlám Creative Aurvana Ace, ktoré ponúknu napríklad certifikáciu IPX5, ANC, či 6 hodín prehrávania na jedno nabitie. Spomenieme aj JBL Flex, ktoré majú zas IP54, až 8 hodín aktívneho počúvania či štandardné ANC.
Konštrukcia a dizajn
Na test nám prišla čierna verzia, no k dispozícii sú ešte aj biela alebo jemne fialová farba. Všetky sú na tom konštrukčne rovnako, kde väčšinu slúchadla tvorí plast spolu s gumou. Tú už štandardne nájdete na “špuntoch” ale aj na kraji slúchadiel, aby vám lepšie tesnili v uchu. Dokáže to vylepšiť pocit z aktívneho potlačenia hluku (ANC), ktoré je na veľmi slušnej úrovni.
Nabíjacia krabička je taktiež poväčšine z matného plastu, pričom vnútri je tento plast pekne lesklý. Nájdeme na nej aj nabíjací port pre USB-C nabíjací kábel, ktorý sa tiež nachádza priamo v balení. Zo spodnej strany nájdeme ešte informácie ako krajina výroby (Čína) alebo jednotlivú kapacitu batérie. Samotné slúchadlá sú mierne väčšie na môj vkus, ale kompenzuje sa to kvalitou zvuku.
Recenzia BOSE QuietComfort Earbuds: Zvuk a jeho kvalita
Som aktívny používateľ TWS slúchadiel podobného typu, čiže mám s čím porovnávať. Konkrétne zvyknem využívať Huawei FreeBuds 5i alebo Motorola Moto Buds+ (na ktorých spoločnosť spolupracovala s BOSE). Oboje sú cenovo lacnejšie, čo znamená, že by mali byť testované slúchadlá lepšie. A aj sú.
Najmä teda čo sa týka kvality zvuku. Zvuk je o niečo plnší, basy aj výšky sú výraznejšie a čo ma z časti teší, je prítomnosť ekvalizéra. “Z časti” preto, lebo si nevieme hudbu prispôsobiť úplne, ale na výber máme 3 nastavené profily, ktoré sa ale viac-menej hrajú len s basmi. To ale niektoré slúchadlá napríklad ani neponúkajú, čiže túto skutočnosť hodnotím pozitívne.
Ovládanie a funkcie
Čo sa týka ovládania jednotlivého hudobného zážitku, tak aj to si viete pekne prispôsobiť cez aplikáciu. Konkrétne mám na mysli prispôsobenie dotykových zón na slúchadlách, ktoré môžu mať viacero funkcií. Môžete si na každom slúchadle nastaviť dokonca až 4 akcie, a to pri jednom dotyku, dvoch, troch či podržaní prsta na slúchadle.
To je trošku zvláštne, keďže väčšinou sa jeden dotyk zvykne vynechávať aby nedošlo k nechcenému dotyku a následnej nežiadanej akcii. Môžete si to ale priamo v apke vypnúť, čiže každý si to vie nastaviť podľa seba. Pri dvojkliku sa môže stať napríklad: pauza, ďalšia/predchádzajúca pieseň, zvýšenie hlasitosti, selfie, prebudenie asistenta či vypnutie/zapnutie ANC, čiže možnosti máte neúrekom.
FreeBuds 5i, ktoré niekedy používam, majú navyše aj potiahnutie prsta, ktorým sa dá pekne zvyšovať/znižovať hlasitosť a dáva mi to väčší význam, ako toto riešiť dvojklikom. Nevadí. Párkrát sa mi počas testovania stalo, že mi čiapka ťukla do slúchadla a hudba sa stopla, preto som si musel funkciu jedného dotyku vypnúť.
Recenzia BOSE QuietComfort Earbuds: Aplikácia
Slúchadlá majú aj vlastnú aplikáciu – Bose QCE. Pomocou nej si viete prispôsobiť viacero faktorov, ale aj sa mnoho toho dozvedieť. Viete si nastaviť napríklad aj režim nízkej latencie, čo poteší najmä hráčov hier, ktorý potrebujú zvuk počuť okamžite. Nechýba ani spomínaný ekvalizér, kontrola ANC, zapnutie možnosti pripojenia viacerých zariadení naraz, či nastavenie ovládania hlasom.
Batéria a výdrž
Slúchadlá tým, že sú väčšie, poskytujú aj prémiovú výdrž na jedno nabitie. Konkrétne by mali vydržať až 9 hodín používania, s čím môžem súhlasiť. Krabička potom dokáže dobiť ešte ďalších 18 hodín výdrže, čo už je dosť slušné. Závisí ale na tom, ako veľmi využívate aktívne potlačenie hluku. Na váhe sa to neodrazilo, sú pocitovo rovnako ľahké ako aj ostatné konkurenčné modely. Nabíjanie je veľmi rýchle a dokonca podporujú aj bezdrôtové nabíjanie, čo je pre mňa veľký bonus v dnešnej dobe.
Recenzia BOSE QuietComfort Earbuds: Záverečné hodnotenie
Bezdrôtové slúchadlá BOSE QuietComfort Earbuds patria k tým lepším, ktoré som mal možnosť si v živote vyskúšať. Preferujem síce modely, ktoré majú aj “tyčinku”, no pri tomto kúsku mi až tak nechýbala, pretože v uchu držia naozaj výborne. Potešila ma aj vysoká kvalita ANC, či dosť dobrý zvukový prejav. Séria má tak veľmi zaujímavé pokračovanie, ktoré si myslím, že sa bude aj dobre predávať.
Ako som spomínal, svojou cenou už za bežných okolností patria medzi lákavé modely, a keďže sa blížia Vianoce a prebiehajú aj rôzne akcie, tak práve teraz sa dostávajú aj do pozície darčeka pre ľudí, ktorí majú radi kvalitný zvuk za dobrú cenu. Pre obzvlášť náročných nadšencov dobrého zvuku má BOSE ešte vyšší model BOSE QuietComfort Ultra Earbuds, ktorý má jeden z najlepších ANC na trhu a immersive audio, teda pohlcujúci zvuk. Môj testovaný model QuietComfort Earbuds, čo sa týka ANC nezaostáva, a skvelou správou je, že immersive audio by mal dostať v pripravovanej softvérovej aktualizácii.