MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Za nič sa nemusí hanbiť

V dnešnej dobe je kvalitný fotoaparát základom kvalitného smartfónu. Nehovorím len o vlajkových lodiach, ale mám na mysli aj lacnejšie zariadenia. Aj v strednej triede môžeme nájsť zariadenia s dobrými fotoaparátmi, ktoré sa nestratia ani medzi drahšou konkurenciou. Fotoaparát v BlackBerry KEY2 LE spustím jednoducho, dvojitým stlačením tlačidla rozsvietenia displeja.

Dostávam sa do používateľského rozhrania, ktoré je vcelku intuitívne a nachádzam tu všetky mnou používané funkcie. Fotoaparát je štandardne nastavený na fotografovanie v pomere strán 3:2. Presne tak, aby fotografia vošla na celý displej. Nie je však problémom zvoliť iný pomer strán, napríklad 4:3 či 16:9. Rozlíšenie dvoch objektívov fotoaparátu na zadnej strane činí 13 + 5 megapixelov. Hlavný snímač disponuje clonou f/2.2 a pixelmi veľkými 1,12 mikrometra. Sekundárny snímač má rozlíšenie 5 Mpix a poslúži hlavne ako výpomoc pri fotografiách s rozmazaním pozadia. Clona tohto objektívu je f/2.4.

Na aplikáciu fotoaparátu je potrebný cvik, no keď si zvyknete, poteší vás rýchlosťou a všetkými dôležitými funkciami, ktoré môžete nájsť aj v prípade konkurencie. Urobiť fotografiu je možné štandardne pomocou tlačidla na displeji, prípadne stlačením hardvérového tlačidla regulácie hlasitosti. To sa môže niekedy hodiť.

Fotografie za pekného slnečného počasia sú veľmi pekné, detailné a s dobrými farbami. HDR si tiež robí svoju robotu dobre, no nie je až také agresívne. S ubúdajúcim svetlom kvalita fotografií ubúda, no zlé to nie je. Príjemne ma však prekvapila kvalita selfie fotoaparátu, ktorá je v porovnaní s drahším BlackBerry KEY2 oveľa lepšia.

Video dokáže nové BlackBerry nahrávať v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. V prípade zvolenia FullHD rozlíšenia ich môže byť až dvojnásobok. Pokiaľ by ste však chceli využiť aj digitálnu stabilizáciu obrazu, čo určite odporúčam, musíte zvoliť FullHD rozlíšenie a 30 snímkov za sekundu.

Batéria: Staré dobré BlackBerry

Niekto by mohol povedať, že 3000 mAh batéria je na dnešné pomery nedostatočná. S tým by sa dalo do istej miery súhlasiť, no v prípade BlackBerry je to úplne iné. Táto značka nám už v minulosti viackrát dokázala, že s výdržou svojich smartfónov to myslí vážne a vždy sa jednalo o jedny z najlepších zariadení v tejto disciplíne.

Výdrž testovaného BlackBerry KEY2 LE môžem s kľudom označiť za nadštandardnú. Svoju zásluhu na tom má určite aj menší displej, ktorý je, ako už všetci vieme, najväčším žrútom energie. To, že tento smartfón má displej s menšou uhlopriečkou tak neprináša len negatíva, ale nájdu sa aj pozitíva. Lepšia výdrž batérie je jedným z nich.

Zariadenie som počas testovania vôbec nešetril. Nonstop zapnuté dáta, Wi-Fi, nejaké telefonáty, kontrola mailov a využíval som aj sociálne siete (facebook, instagram). Večer som stále nejaké to percento batérie mal. Na celodennú výdrž sa teda môžete spoľahnúť úplne bez problémov, no druhý deň by som už neriskoval.

V prípade, že patríte medzi menej náročných používateľov, s dvojdňovou výdržou by ste nemali mať problém. Z 0 na 100 percent nabijete BlackBerry KEY2 LE približne za hodinu a pol. Počas nabíjania je úroveň nabitia efektne zobrazená na kraji displeja a tak ihneď viete, koľko percent batérie máte.

Záverečné hodnotenie: Fanúšikov si určite nájde

Nový BlackBerry KEY2 LE rozhodne nie je pre každého. V dobe veľkých natiahnutých displejov sa však jedná o príjemné spestrenie aktuálnej ponuky smartfónov. Na svoje si prídu hlavne biznis klienti, ktorí očakávajú slušnú výdrž a hlavne hardvérovú klávesnicu. Na tejto sa píše naozaj pohodlne a po niekoľkodňovom cviku sa môžete pokojne dostať na rýchlosť písania na dotykovom displeji. Rozdiel je v tom, že v prípade hardvérovej klávesnice budete robiť minimum chýb.

Potešili ma rýchle reakcie a svižnosť systému, rovnako sa mi páči aj dizajn. Fotoaparát určite nesklamal a množstvo zaujímavých bezpečnostných funkcií a vychytávok dodáva tomuto smartfónu jemnú exkluzivitu. Na druhej strane, pri vložení SIM karty do zariadenia je potrebný jeho reštart, čo zbytočne zdržuje. Slovenčinu síce nové BlackBerry obsahuje, no nie všetko je preložené a nonstop sa stretávate s anglickými názvami. Dúfam, že toto bude na predajných zariadeniach vyriešené.

Za požičanie smartfónu BlackBerry KEY2 LE ďakujeme spoločnosti Alza.sk.

7.5

BlackBerry KEY2 LE

BlackBerry KEY2 LE je zaujímavý telefón. Už na prvý pohľad je jasné, že sa nejedná o klasickú "placku" s veľkým displejom a ničím iným na prednej strane. Plnohodnotná QWERTY klávesnica funguje výborne, rovnako výborný je aj displej, ktorému nemám čo vytknúť. Je síce menší, no kvôli klávesnici sa nejaký ten ústupok urobiť musel. Procesor Snapdragon 636 zvláda prácu so systémom na jednotku, páči sa mi aj príkladné odladenie, nič neseká, všetko ide rýchlo a plynule. Skener odtlačkov prstov patrí medzi tie najlepšie a k fotoaparátu nemám žiadne výhrady. Najväčším sklamaním je nedostatočný preklad systému do slovenčiny. Ak kúpu tohto smartfónu zvažujete, určite vám ho odporúčam.zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
70 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • Spojenie HW klávesnice a dotykového displeja
  • Príkladné odladenie systému
  • Výborný skener odtlačkov
  • Množstvo užitočných aplikácií

  • Nedostatočný preklad systému do slovenčiny
  • Potešil by väčší displej
12.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+