MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá – Nie je to multimediálny smartfón, no nie sú mu cudzie

BlackBerry KEY2 LE nie je multimediálny smartfón. Či sa vám to páči alebo nie, nikto si ho nekúpi len preto, aby na ňom pozeral videá či iný multimediálny obsah. Nehovorím však, že to nebude jedna z možností, ako tento smartfón využiť. Toto zariadenie, ako aj ostatné od spoločnosti BlackBerry sú určené hlavne pre prácu, organizovanie a veci s tým súvisiace.

Rovnako aj bezpečnosť je pre výrobcu vysokou prioritou. To vám však musí byť jasné už pri prvom pohľade naň. Neznamená to, že si s multimédiami nerozumie, len sa jednoducho nejedná o cieľovú skupinu. Takže poďme pekne poporiadku. Displej je síce menší, s atypickým pomerom strán, no na druhej strane so slušným rozlíšením a výborným podaním farieb. Pozeranie filmov určite nebude utrpením, musíte sa len uspokojiť s menšou plochou a s iným pomerom strán.

Ruku v ruke s pozeraním filmov či videí ide aj reproduktor. Ten sa nachádza na zariadení jeden a umiestnený je na spodnej strane. Jeho zvukový prejav by som zaradil medzi to lepšie. Hlasitosť je veľmi slušná, ani kvalita zvuku nie je vôbec na zahodenie. Nevyrovná sa to však stereo reproduktorom, ktoré ponúka konkurencia v drahších zariadeniach.

Poteší prítomnosť 3,5 mm audio konektora, do ktorého jednoducho strčíte akékoľvek slúchadlá. Tie slúžia aj ako anténa k vstavanému FM rádiu. Áno, čítate dobre. BlackBerry KEY2 Lite obsahuje aj FM rádio. Nehovorím o internetovom, ale o klasickom rádiu, ktoré sa z telefónov prakticky úplne vytratilo. Príjem signálu je veľmi dobrý a jednoducho si pridáte aj svoje obľúbené rádiá. Funkcia RDS zase zabezpečí aktuálne informácie o názvu rádia či prehrávanej skladby.

Čo sa týka kvality zvukového výstupu do slúchadiel, nemám k nemu absolútne žiadne výhrady. Jedná sa o dobrý štandard. Navyše, dodávané slúchadlá tiež nie sú na zahodenie a nenáročnejšiemu používateľovi určite dobre poslúžia. Nenájdeme tu žiadne pokročilé nastavenia zvuku, na druhej strane, tie ani nie sú potrebné. Pokiaľ vám však chýba ekvalizér, jednoducho si nejaký stiahnete z Obchodu Play.

Svoje multimediálne súbory si môžete ukladať do 32 GB vnútorného úložiska, prípadne na pamäťovú kartu microSD, ktorá môže byť do kapacity až 256 GB. To by už malo stačiť aj tým najnáročnejším používateľom. Takí si však toto zariadenie nekúpia, pretože cieľová skupina potenciálnych zákazníkov je skôr v biznis segmente.

Konektivita – Do vrecka strčí aj niektoré vlajkové lode

Dostávam sa na základné a najdôležitejšie funkcie telefónu. Konektivita je základ. Či už sa jedná o telefonovanie, posielanie sms alebo pripojenie na internet. Naše zariadenie, ako som už spomínal vyššie je single sim, takže do neho vložíte len jednu kartu. Po jej vložení je však nutný reštart, inak sa k sieti nepripojí.

Smartfón sa nereštartuje automaticky (ako v prípade Xperií od Sony), musíte to urobiť manuálne. Teraz je už všetko pripravené a môžete telefonovať, esemeskovať či využívať mobilné dáta. S telefonovaním si BlackBerry KEY2 LE poradí naozaj hravo, kvalita hovoru je dobrá a pripojenie stabilné. Druhá strana taktiež spomínala kvalitný hovor bez prerušovania či iných nedostatkov.

Zariadenia zvláda okrem samotného telefonovania aj LTE siete, takže pokiaľ sa nachádzate na miestach s pokrytím, môžete sa tešiť na rýchly internet. Pripojenie Wi-Fi je samozrejmosťou u každého smartfónu. Otestoval som aj rýchlosť pripojenia na domácom internete a dostalo som veľmi podobné výsledky, aké mám aj pri ostatných zariadeniach.

V tomto sa teda nejedná o žiadnu výnimku, či už v dobrom alebo zlom. Manažérom a celkovo cieľovej skupine tohto smartfónu môže prísť vhod aj GPS navigácia. Skúšal som ju počas niekoľkých ciest po Bratislave a raz som sa vydal aj na Záhorie. Testovanými aplikáciami boli Google Mapy, Waze a Sygic. Všetko fungovalo bez problémov, signál som mal takmer okamžite, počas navigovania som sa nestretol s jeho výpadkom (s výnimkou tunela, samozrejme).

Bluetooth pripojenie je prítomné v najnovšej verzii 5.0 a funguje na výbornú. Telefón som mal nonstop pripojený k bluetooth náramku a po ceste do práce som si vypočul hudbu pomocou bluetooth slúchadiel a práve BlackBerry KEY2. Funkčnosť je štandardná, signál stabilný a nezaznamenal som nijaké prerušenie prehrávanej hudby či sekanie z dôvodu zlého signálu. Výbornou správou pre používateľov mobilných platieb pomocou Google Pay či iným spôsobom je aj prítomnosť NFC čipu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
12.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+