MojAndroid

Bezdrôtové nabíjanie je na trhu už nejaký ten čas a pohodlie, ktoré ponúka, zaujalo mnoho spotrebiteľov a fanúšikov Androidu. Do redakcie sa nám dostala univerzálna bezdrôtová nabíjačka od čínskeho výrobcu Shenzhen ECWORD Technology Co., Ltd., ktorá je zaujímavá svojou cenou a podporou štandardu Qi. Zariadenie sme testovali na smartfónoch Samsung Galaxy S3 a Galaxy S4, ktoré neponúkajú zabudovanú podporu tohto typu nabíjania. Jednoduchý prijímací modul, ktorý je možné uložiť pod zadný kryt, im však túto kompatibilitu umožnil.

Recenzia | Bezdrôtová nabíjačka Q9A s podporou štandardu Qi

Ak sa v prípade niektorých zariadení stretnete s označením Qi, jedná sa o rozhranie vyvinuté spoločenstvom Wireless Power Consortium, ktoré bolo založené v roku 2008 vrámci spolupráce ázijských, európskych a amerických spoločností. Rozhranie umožňuje prenos elektrickej energie indukciou na vzdialenosť maximálne 4 cm. Tento systém sa skladá z podložky, ktorá je zdrojom energie a kompatibilného prijímača v mobilnom alebo inom zariadení. Pri použití je v našom prípade smartfón umiestnený na hornej strane podložky, ktorý je nabíjaný elektromagnetickou indukciou. Cieľom Qi je zabezpečiť spätnú kompatibilitu so všetkými zariadeniami, ktoré nesú toto označenie. V praxi to znamená, že ak váš smartfón podporuje Qi, bezdrôtové nabíjanie bude možné realizovať na akejkoľvek podložke s  rovnakým označením.

Testovaná podložka na bezdrôtové nabíjanie má rozmery 155 x 84 x 10mm a jej váha sa ustálila na hranici 100g. V balení sa nachádza samotná biela podložka, USB kábel k pripojeniu na nabíjačku a prijímací modul, ktorý je určený na špecifický typ smartfónu. Nabíjačka sa v balení nenachádza, čo ma trochu prekvapilo najmä vzhľadom na požadovaný vstup podložky 5V/1,5A. 1,5A nabíjačky sú predsa len viac zriedkavé v prípade mobilných zariadení, takže sa môže stať, že takú ani nevlastníte. Podložka má v spodnej časti 3 LED diódy, ktoré signalizujú plné nabitie, nabíjanie a napájanie.

Testovacia vzorka, ktorú sme mali v redakcii, obsahovala už aj prijímací modul pre smartfóny Galaxy S3 a Galaxy S4. Prijímací modul je potrebné uložiť pod zadný kryt na batériu tak, aby sedelo umiestnenie konektora. Potom stačí uzavrieť kryt, čo však nebude také jednoduché ako bez modulu. Modul má predsa len nejakú hrúbku a preto sa po uzavretí krytu vytvorí aj malá vypuklina. Nie je to veľmi nápadné, no niektorým používateľom by to mohlo vadiť. Ako môžete vidieť v tabuľke nižšie, v mieste vypukliny sa hrúbka Galaxy S3 zvýši o takmer 1,5 mm (merané mikrometrom). Pri Galaxy S4 sme v danom momente meradlo nemali k dispozícií, no ako môžete vidieť z obrázkov nižšie, aj v jej prípade je znateľný nárast hrúbky v miestach prijímacieho modulu.

Recenzia | Bezdrôtová nabíjačka Q9A s podporou štandardu Qi Recenzia | Bezdrôtová nabíjačka Q9A s podporou štandardu Qi Recenzia | Bezdrôtová nabíjačka Q9A s podporou štandardu Qi

Navýšenie hrúbky Galaxy S3 po pridaní modulu pre bezdrôtové nabíjanie
SGS3 bez krytu8,23 mm
SGS3 s krytom bez modulu9,1 mm
SGS3 s krytom a modulom 10,55 mm

Čo sa samotného nabíjania týka, bezdrôtová forma je samozrejme o niečo pomalšia, ako bežná. Je to však cena, ktorú musíte zaplatiť za ponúkané pohodlie. V prípade smartfónu Samsung Galaxy S3 a použitia externej nabíjačky sa smartfón nabíja v rozmedzí 3 až 4 hodín. V prípade využitia slabšej nabíjačky, prípadne USB v PC alebo notebooku sa doba nabíjania predĺži takmer o hodinu. Nabíjanie bez využitia Qi štandardu pritom trvá približne 2 a pol hodiny. V prípade Samsung Galaxy S4 sa zariadenie nabilo v rozmedzí od 4 do 5 hodín a s použitím USB výstupu z notebooku to bolo opäť ešte dlhšie. Výhodou však je, že v oboch prípadoch fungovalo nabíjanie aj pri použití hrubých plastových alebo silikónových ochranných krytoch.

Recenzia | Bezdrôtová nabíjačka

Zariadenie sa aj napriek dlhším časom nabíjania skvelo hodí napríklad na nočný stolík alebo do kancelárie na stôl, kde si zariadenie len odložíte a viete, že sa nabíja. Na istú úroveň komfortu som si počas využívania bezdrôtového nabíjania rýchlo zvykol. Nemusel som hľadať adaptér alebo USB kábel na pripojenie k počítaču. Aj napriek tomu ma však odradila zvýšená hrúbka a malá vypuklina na zadnom kryte. Nie je to veľký rozdiel, ale je to viditeľné. Preto odporúčame používateľom, ktorí si chcú zakúpiť podobný set s prijímačom a nabíjacou podložkou, aby si na predajni vyskúšali modul ešte pred kúpou. Takto zistíte, či vám spomínaný problém nebude nepríjemný.

Za zapožičanie nabíjačky ďakujeme internetovému obchodu androideshop.eu

10.9.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+