MojAndroid

V redakcii sme sa veľmi potešili, keď sme zistili, aké slúchadlá sme získali na testovanie. Veľké okrúhle logo so špecifickým “b” sme totižto vídali na ulici veľmi často a boli sme zvedaví, aké sú tieto slúchadlá v skutočnosti. Slúchadlá Beats Studio nás naozaj prekvapili, miestami však aj nepríjemne. Aké sú výhody a nevýhody týchto luxusných slúchadiel, sa dozviete v nižšie písaných riadkoch našej recenzie.

Beats-Studio-31

Obsah balenia

Škatuľa s väčšími rozmermi v sebe skrývala mnoho prekvapení. Okrem samotných Beats Studio v plastovom prenosnom obale na nás čakala aj dvojica 3,5 mm jack káblov, jeden s mikrofónom a ovládaním, druhý “holý”. K dispozícii je aj redukcia na 6,5 mm audio jack a niekoľko brožúr spolu s návodom na použitie. Nájdete tu aj antistatickú handričku s logom Beats, ktorou si môžete slúchadlá vyleštiť. V balení sa nachádzala aj dvojica AAA batérií, ktoré sú potrebné pre aktívnu izoláciu okolitého hluku v slúchadlách.

Beats-Studio-02

Konštrukcia

Slúchadlá Beats Studio ponúkajú kvalitnú konštrukciu. Sú vyrobené v kombinácii plastu a kovu, ktorý je základným materiálom mostíka. Plast má lesklú povrchovú úpravu, na ktorej sa vo veľkom zachytávajú odtlačky vašich prstov, preto príde veľmi vhod nosiť so sebou handričku na čistenie. Mostík má 9 nastaviteľných polôh veľkosti, takže slúchadlá dobre sedia na každej veľkosti hlavy. Poteší aj kvalitné kožené polstrovanie zo spodnej časti mostíka, ktoré zabezpečuje, aby vás slúchadlá na hlave neotláčali.

Beats-Studio-52  Beats-Studio-41

Spracovanie náušníkov je rovnako kvalitné. Hlavným prvkom je viacfarebný plast, ktorý vrámci špeciálneho kĺbu umožňuje aj zmenu polohy jednotlivých náušníkov. Z vnútornej strany na váš čaká rovnako kvalitné kožené polstrovanie, ktoré je mäkké a príjemné na dotyk. Vďaka priedušnému materiálu okolo náušníkov sa vám v slúchadlách nebudú ani po pár hodinách potiť uši, no nosenie zvykne byť po dlhšej dobe menej pohodlné. V porovnaní so slúchadlami Sony MDR-1RBT, ktoré sme testovali pred pár týždňami, sú Beats Studio o poznanie menej pohodlné, no závisí to vo veľkej miere od veľkosti vašich uší a od tvaru vašej hlavy. V tomto smere by sme však subjektívne uprednostnili práve slúchadlá od Sony.

Beats-Studio-48

Slúchadlá ponúkajú aj niekoľko ovládacích prvkov. Na jednom z káblov sa nachádza mikrofón s hardvérovým tlačidlom, ktoré dokáže plniť funkcie play, pause, zdvihnúť hovor, ukončiť hovor a po dlhšom podržaní vyvolá aj hlasové vyhľadávanie. Funkcie sa však líšia v závislosti od typu zariadenia, na ktorom sú slúchadlá pripojené.

Beats-Studio-11  Beats-Studio-14

Pravý náušník ponúka z vonkajšej strany 2 tlačidlá. Posuvné tlačidlo menších rozmerov slúži na vypínanie a zapínanie slúchadiel. O aktuálnom stave vás informuje malá LED dióda priamo v tlačidle. Nad ním nájdete aj okrúhle strieborné logo Beats, ktoré je samo o sebe tlačidlom stlmenia zvuku. Ak teda počúvate hudbu a v tom momente potrebujete niekomu niečo povedať alebo od neho niečo počuť, nemusíte si dávať slúchadlá dole z hlavy, ale stačí, aby ste dané tlačidlo podržali po dobu, ktorú potrebujete. Hudba sa počas tohto momentu stíši a vy budete počuť, čo hovoríte a čo je vám povedané. Druhý náušník skrýva pod krytom dvojicu slotov na batérie, bez ktorých by nefungovala aktívna ochrana voči externému hluku.

Beats-Studio-50  Beats-Studio-38

Skúsenosti z používania

Slúchadlá Beats Studio sme mali k dispozícii niekoľko dní, počas ktorých sme ich aj niekoľko hodín denne aktívne používali. Musíme sa však priznať, že nás mierne sklamali. Prednostne sú totižto určené pre ľudí bažiacich po hlbokých a čistých basoch, nie po vyváženom podaní hudby. Najlepšie slúchadlá vyzneli pri skladbách zo štýlov drum’n’bass, pop či techno, naopak mierne sklamali pri počúvaní klasickej hudby, akustických verzií skladieb a pri počúvaní vokálov. Hoci sa zvukový výstup dá upraviť špeciálnym nastavením ekvalizéra, nepodarilo sa nám dosiahnuť takú kvalitu zvuku, akú sme získali napríklad pri testovaní slúchadiel Sony MDR-1RBT. Slúchadlá Beats sú vytvorené známym rapperom Dr.Dre, pričom spĺňajú požiadavky fanúšikov práve s týmto hudobným štýlom. Fajnšmekri preto radšej siahnu po konkurenčných modeloch.

Beats-Studio-54

Ďalšiu nevýhodu týchto slúchadiel vidíme v menších náušníkoch. Hoci ponúkajú dostatočne kvalitné a jemné polstrovanie, po niekoľkých hodinách aktívneho počúvania sme pociťovali tlak na ušiach a bolesť, kvôli ktorej sme museli slúchadlá na dlhšiu chvíľu odobrať z uší. Ide však skôr o subjektívny nedostatok, ktorí nemusíte počas celej doby používania ani raz pocítiť.

Záver

Ak ste vyznávačom modernej hudby a potrpíte si na kvalitné podanie basov, tak vám slúchadlá Beats Studio môžu ulahodiť. Ak ste však vyberavý, prípadne si radi vypočujete všetky hudobné žánre, zrejme pre vás tieto slúchadlá nebudú vhodné. Značka Beats je sama o sebe zárukou nielen dobrého podania basov, ale aj štýlu, takže je zrejme bližšia mladým ľuďom. Tých však od kúpy môže odradiť vyššia cena začínajúca na hodnote 230 EUR. Každopádne sa však nájdu ľudia, ktorí si tieto slúchadlá kúpia a na ich zvuk nedajú dopustiť. Všetko je však otázkou štýlu a požiadaviek, ktoré sú pri každom používateľovi rozličné.

 Beats-Studio-25

Plusy

+ kvalitné spracovanie

+ bohaté basy

+ izolácia okolitého hluku

Mínusy

– vyššia cena

– užšia cieľová skupina používateľov

– menšie náušníky

 

Článok bol uverejnený v časopise Android Magazín 04-2013.

15.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+