MojAndroid

Nová generácia MeMO Pad 7 série prináša nižšiu hmotnosť, tenší profil, 64-bitový 1.83GHz Intel procesor a Full-HD displej za €180. Voči predošlej generácii spravil ASUS veľké zmeny: tablet je tenší, ľahší a má viac ostré rohy.

Zadná strana tabletu je príjemná na držanie a súčasne nie je príliš šmykľavá; je tvorená z kombinácie plastu a gumy. Už po niekoľkých dňoch používania som na ňom mal viacero škrabancov. Bočné strany rámu sú zaoblené pre príjemné držanie. Rohy sú ostré pre viac elegantný dizajn. Kvôli tomuto sa zariadenie viac podobá na niektoré novšie Nokie. Predné sklo na displeji má oblý tvar, takže pri rohoch tabletu ako-keby trčí von. Nemôžem povedať, že sa mi to páči, ale ani že sa mi to nepáči; je to neštandardný dizajn na ktorý si treba zvyknúť.

_DSC8131

Hrúbka je 8,3 mm a hmotnosť 269 g pri Wi-Fi verzii – 279g pri LTE verzii.  Okraje okolo displeja sú na hornej aj dolnej strane displeja hrubšie, ja to beriem ako výhodu, pretože tablet s príliš tenkými okrajmi by sa nedal dobre držať v horizontálnej polohe. Na druhej strane okraje po bokoch zariadenia by určite mohli byť tenšie, pre lepšie držanie v jednej ruke. Celkové rozmery sú 200 x 114,4 x 8.3 mm.

Na pravej strane zariadenia, presne tam, kam mi prirodzene sadne palec, sa nachádza zapínacie tlačidlo. Nad ním sú dve ďalšie, pre ovládanie hlasitosti zvuku. Tlačidlá domov, späť a multitasking sú kapacitné. Micro-USB 2,0 konektor sa nachádza dole, 3,5mm port pre slúchadlá hore.

_DSC8136

Displej

IPS displej na novom MeMO Pad 7 má 1920 x 1200 pixelov, čo mu dáva hustotu 323ppi a pomer strán 1,6 : 1 (4,8 : 3). Farby sú prirodzené: nie príliš sýte, nie príliš šedé. Biela farba nie je zafarbená do oranžova, ani do modra, ako to zvykne byť na niektorých lacných zariadeniach. Veľmi dobrý je aj maximálny jas, ktorým MeMO Pad 7 prevyšuje väčšinu smartfónov aj tabletov a je dostatočný na používanie tabletu vonku. Najnižší jas na tablete je ale príliš jasný na používanie tabletu vo veľkej tme. S automatickými hodnotami jasu som bol spokojný. Jas displeja sa dá nastaviť aj pri automatickom režime: sliderom sa nastaví jas, ktorý je automatický optimalizovaný pre vonkajšie prostredie.  Pozorovacie uhly sú dobré, no nie geniálne.

Screenshot 2015-02-25 15.18.00

Výkon

Nový ASUS MeMO Pad 7 má 2GB RAM a 64-bitový procesor od Intelu s taktom 1,83GHz. Tento procesor má veľmi dobrý výkon a je šetrný k batérii. Všetko bežalo veľmi plynulo bez sekania.

Na tablete bolo všetko od jednoduchých vecí, ako je napríklad prehliadanie internetu, až po hranie náročných hier plynulé. Jediná vec, na ktorú tablet reaguje pomaly je odomykanie obrazovky: po stlačení zapínacieho tlačidla trvá približne jednu sekundu, kým sa displej rozsvieti. Nespozoroval som ale žiadne iné zamrznutia. Hry sa vďaka takémuto výkonu hrali na tablete skvelo. Testoval som aj najnáročnejšie tituly, ako je napríklad N.O.V.A. 3, MeMO Pad 7 mi ani raz nesekal a ani sa neprehrieval.

Vstavaná pamäť má kapacitu 16 alebo 32GB, podľa verzie zariadenia. Micro-SD kartou sa dá kapacita rozšíriť maximálne o 64GB. MeMO Pad 7 má aj podporu USB Host.

_DSC8127

Multimédia

MeMO Pad 7 má stereo zvuk. Jeden reproduktor je na hornej strane, druhý na tej dolnej. Reproduktory sa nachádzajú po obvode zariadenia, takže sa dajú ľahko prikryť rukami. Kvalita zvuku z reproduktorov bola vcelku dobrá na pozeranie YouTube videí a filmov.

Pomer strán 1,6 je kompromis medzi širokouhlým 16:9 a štvorcovým 4:3. Na pozeranie filmov by bol síce lepší širokouhlý formát, no naopak na prácu je pomer strán 1,6 zrejme vhodnejší. MeMO Pad 7 má formát celkom dobrý pre filmy, fotky aj web.

Screenshot 2015-02-25 15.19.07

Operačný systém

Nadstavba ZenUI môže vyzerať veľmi ťažká na systém, no napriek tomu beží veľmi ľahko. Väčšina zmien zasahuje len do vzhľadu systému, zmeny pridávajú oveľa viac minimalistický dizajn než má čistý Android 4,4 KitKat. Upravený je aj notifikačný panel: ak potiahnete prst na obrazovke z ľavého horného rohu, zobrazia sa notifikácie, pri potiahnutí z opačnej strany zas rýchle nastavenia. V rýchlych nastaveniach sa nachádza slider pre jas priamo hore.

Predinštalovaných je veľa ASUS aplikácii. Väčšina z nich nie je potrebná a dá sa pravdepodobne považovať za bloatware. Vítané sú možnosti šetrenia energie.

Fotoaparát

Na to, že je to tablet, má dobrý zadný fotoaparát. Farby ale nie sú veľmi saturované a kontrast je slabší. Napriek rozlíšeniu 5 MPix je aj priamo na tablete vidieť neúplnú ostrosť fotiek. Nie je to niečo, čo by ma na €180 tablete prekvapilo, no je to dobré vedieť, že aj na FHD displeji sa dá ľahko podľa ostrosti rozoznať 4MPix fotka z HTC One M8 a 5 MPix fotka z tohto tabletu. HTC One robí oveľa ostrejšie fotky. Malý senzor, nekvalitný objektív, zlé softvérové spracovanie, nízke ISO… to všetko robí fotku neostrú. Na zdieľanie fotiek na sociálnych siatiach to ale stačí. Na tablete sa nenachádza žiaden blesk.

Predný fotoaparát slúži na selfie dobre pri dostatočnom osvetlení. Som s ním celkom spokojný. Farby sú prirodzené, detaily v tieňoch prekvapivo dobré, no celkový dynamický rozsah slabý. Ľahko sa na obrázku vyskytnú prepálené oblasti (viď foto). Ostrosť bola prekvapivo dobrá.

Screenshot 2015-02-25 15.33.33

Konektivita

Nový MeMO Pad 7 má dve verzie: Wi-Fi a Wi-Fi + LTE. MeMO Pad 7 Wi-Fi verzia má všetky základné funkcie a pripojenia. Akcelerometer, gyroskop, kompas, NFC, GPS, GLONASS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802,11b/g/n, hotspot. Jedny zo základných vecí, ktoré jej chýbajú sú rádio a Wi-Fi vo verzii 802,11 ac.

LTE verzia má všetko čo lacnejší model, ale aj Wi-Fi vo verzii 802,11ac, GSM / HSPA / LTE a podporu pre SMSky. Telefonovať sa z neho ale nedá.

Batéria

Kvôli tenkému profilu tabletu má batéria kapacitu len 3950mAh. Výdržou batérie som bol prekvapený. Vďaka úspornému Intel procesoru bola výdrž batérie dobrá. Pri hraní hier, streamovaní Full-HD videí a prehliadaní internetu na 70% jase dosahoval aspoň 8 hodín zapnutej obrazovky.

ASUS má zabudované 3 režimy šetrenia energie: ultra, optimalizovaný, vlastný. Rozdiel spotreby pri zapnutom a vypnutom šetrení energie som spozoroval jedine pri vypnutej obrazovke. Počas noci bol tento rozdiel celkom značný: pri zapnutom šetrní som prišiel zhruba o 1% batérie; pri vypnutom o viac než 5%.

_DSC8130

Záver

S cenou €180 je nový ASUS MeMO Pad 7 zaujímavý tablet. ZenUI nie je tak náročný na výkon zariadenia, ako to môže spočiatku vyzerať. Napriek tomu je tu mnoho (pravdepodobne nežiadaných) ASUS aplikácii a aktualizácie systému na novú verziu Androidu sa nikdy nedajú očakávať veľmi skoro. Výkonom je na tom veľmi dobre, čo pomôže najmä do budúcnosti. Potešiť by mal aj kvalitný displej a dobrá výdrž batérie. Sklamať môže absencia prednej notifikačnej LED a vibrovania.

16.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+