MojAndroid

Chcete spraviť krok vpred a štuplíkové slúchadlá, ktoré boli pribalené k vášmu smartfónu plánujete vymeniť za niečo lepšie? Máte chuť vyskúšať headset, no nechcete doň veľa investovať? Alebo váš nový smartfón nemá 3,5 mm jack pre slúchadlá a chcete presedlať na Bluetooth? Presne pre vás sú slúchadlá Alfawise JH-803. Tento čínsky headset patrí medzi tie najlacnejšie na trhu, no ponúka skvelú výbavu.

Konštrukcia: Ľahké a spratné

Balenie slúchadiel nie je ničím výnimočné. Okrem samotných slúchadiel tu nájdete iba krátky microUSB port pre dobíjanie a AUX kábel, vďaka ktorému môžete používať slúchadlá, aj keď sú vybité.

Headset ponúka veľmi nenápadný čierny dizajn so striebornými prvkami. Na oboch slúchadlách je veľké logo výrobcu, takže sa nemusíte báť, že by si ich prípadný zlodej pomýlil s nejakými oveľa drahšími slúchadlami.

Ergonómia slúchadiel je veľmi dobrá. Náušníky sa prispôsobia vašej hlave dokonale, okolo osi sa otáčajú pod dostatočne širokým uhlom. Oceníte to aj pri prenášaní slúchadiel. Dokážete ich totiž zložiť do skutočne kompaktnej veľkosti, vďaka čomu sa zmestia aj do dámskej kabelky.

Pochváliť musíme aj čalúnenie slúchadiel. Samotné náušníky sú veľmi mäkké a vynikajúco tlmia okolité ruchy. Slúchadlá síce nepodporujú aktívne potláčanie okolitého hluku, no už len tlmenie zo samotných vankúšikov je vynikajúce. Jednak vy nepočujete okolie a zároveň ľudia okolo vás nepočujú zbytočný unikajúci zvuk. Alfawise JH-803 sú tak ideálne aj do kancelárskeho priestoru.

Veľmi pohodlné je aj čalúnenie na vrchu hlavy. Znovu je veľmi mäkké a pružné. Samozrejme, ide o lacnejšie koženkové prevedenie, ktoré zrejme nebude mať dlhoročnú trvácnosť, no počas nášho testovania sme si nevšimli žiadne náznaky nekvalitného spracovania.

Jediná vec, ktorú môžeme konštrukcii vytknúť, je tuhosť slúchadiel. Tie priliehajú k hlave pomerne silno, čo obmedzuje dlhodobé používanie. Niekoľkohodinové počúvanie hudby tak bude v závislosti od veľkosti vašej hlavy skutočne náročné. Ak ale nemáte slúchadlá na ušiach nonstop tri, štyri či viac hodín, slúchadlá Alfawise JH-803 budú dostatočne pohodlné.

Konektivita a ovládanie: Jednoduché a spoľahlivé

Všetky prvky určené pre ovládanie a pripojenie slúchadiel nájdete na pravom slúchadle. Nachádzajú sa tu tri ovládacie tlačidlá, microUSB port pre nabíjanie a AUX port pre pripojenie audio kábla. Ovládanie je pritom veľmi jednoduché – dlhým stlačením stredného tlačidla slúchadlá zapnete alebo vypnete, ostatnými dvomi tlačidlami ovládate hlasitosť (krátke stlačenie) a posúvanie skladieb (dlhé stlačenie).

Nič ďalšie k plnohodnotnému používaniu slúchadiel nepotrebujete. Pripojenie cez Bluetooth bolo absolútne bezproblémové. Slúchadlá disponujú pripojením Bluetooth v4.1. Hoci nejde o najmodernejšiu verziu pripojenia, bolo spoľahlivé, pripojenie prebiehalo rýchlo a prehrávanie hudby nemalo žiaden dramatický dopad na výdrž batérie na smartfóne či notebooku.

Slúchadlám nechýba ani mikrofón, ktorý využijete najmä počas telefonátov. Hoci jeho prítomnosť chválime, veľmi sa naň nespoliehajte. Hlas z neho je zašumený a nejasný a ťažšie rozpoznateľný aj v prípade, že telefonujete z úplne tichého miesta.

Kvalita zvuku: Viac, ako sme očakávali

V drvivej väčšine prípadov platí, že ak vidíte Bluetooth slúchadlá s cenovkou pod 25 EUR, po stránke kvality zvuku nemôžete očakávať žiadne zázraky. Ešte väčšmi to platí, ak sa jedná o Bluetooth headset na uši. Aj preto sme sa kvality zvuku zo slúchadiel Alfawise JH-803 trochu obávali. Možno aj vďaka tomu sme boli pomerne príjemne prekvapení.

Slúchadlá ponúkajú 40 mm neodymiové meniče, ktoré sľubujú celkom dobré zvukové prevedenie. Treba ale poznamenať, že zvuk má ďaleko od optimálu a aj laik hneď rozpozná, že sa nejedná o najlepšie slúchadlá na trhu. Zvuk je pomerne nevýrazný a neponúka príliš veľký rozsah. Výšky a stredy sa pomerne strácajú, dominujú nízke tóny. To je často pre ucho pomerne vábivé a podobne je to aj v tomto prípade. Skladby, kde dominujú basy, znejú zo slúchadiel veľmi dobre.

“Zvláštnosť” zvuku vychádzajúceho z týchto slúchadiel si síce všimnete rýchlo, no rovnako rýchlo je možné si na to zvyknúť. Ak nepatríte medzi audiofilov a chcete iba niečo, čo hrá celkom dobre a najmä lepšie ako základné štuple, tu si prídete na svoje. Ešte lepšie sa slúchadlá vynímajú pri sledovaní videí či filmov. Reprodukovaný hlas je čistý, vďaka zvýrazneným nízkym tónom hlbší a na počúvanie príjemnejší. Ak často používate slúchadlá na počúvanie podcastov, sledovanie videí a filmov, tieto slúchadlá vás rozhodne nesklamú.

Vynikajúca je aj výdrž na jedno nabitie. Výrobca udáva až 15 hodín prehrávania hudby pri batérii s kapacitou 400 mAh. Tú nabíjate síce cez starší microUSB konektor, ale nič iné sme v tomto prípade ani nečakali. Samotná výdrž je skutočne vynikajúca, bez problémov sa dostanete cez 10 hodín počúvania hudby a vo väčšine prípadov aj k udávaným 15 hodinám. Výhodou sú spomínané vynikajúce tlmiace vankúšiky, ktoré umožnia počúvať hudbu pri nižších hlasitostiach. To je dobré pre výdrž batérie, ale aj vaše uši.

Alfawise JH-803: Záverečné hodnotenie

Od týchto slúchadiel sme nemali prakticky žiadne očakávania. Mali sme skúsenosti s podobnými lacnými modelmi a väčšinou ide o zariadenia plné kompromisov, ktoré náročnejšiemu používateľovi stačiť nebudú. Pre tých ale tieto slúchadlá určené nie sú. Ak si odmyslíme skreslený zvuk, ktorý ale nie je najhorší, ide o skutočne zaujímavý headset. Praktický dizajn, pohodlné náušníky a vynikajúca výdrž batérie sú prednosti, ktoré oceníte bez ohľadu na to, aký kvalitný zvuk od svojich slúchadiel potrebujete. S cenou 23,67 EUR ide o skutočne dostupné zariadenie, ktorým si môžete spríjemniť cesty do školy či do práce, ale aj bežné počúvanie hudby pri práci alebo doma.

Slúchadlá na recenziu poskytla spoločnosť GearBest.

21.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+