MojAndroid

Do kategórie užitočného príslušenstva patria dnes neodmysliteľne už aj zariadenia s možnosťou zdieľania mobilného internetu. Spadá tu aj zariadenie spoločnosti Alcatel OneTouch s názvom Link Y850. Ide o LTE modem a WiFi hotspot v jednom, pričom jeho hlavnými výhodami sú atraktívny dizajn, minimalistické rozmery, funkčné vyhotovenie a samozrejme vstavaná batéria, ktorá ho umožňuje použiť aj na cestách bez prístupu k elektrickej sieti.

Dizajnový kúsok

Alcatel OneTouch nevytvoril len tak hocijaký WiFi hotspot. Na rozdiel od väčšiny podobných zariadení má naozaj svoj vlastný štýl. Má štvorcový tvar a lesklú čiernu stranu, ktorá je ale magnetom na odtlačky a nečistoty. Celé zariadenie je čiernej farby, pričom jeho rozmery sú 84 × 84 × 15 mm a hmotnosť sa zastavila na 135 gramoch. Konektorovú výbavu dopĺňa microUSB konektor pre nabíjanie a dva kryté sloty pre pamäťovku a klasickú SIM kartu. Zaujímavosťou tohto modelu je aj prítomnosť OLED displeja, ktorý je situovaný na prednej strane v strede. Tento má uhlopriečku 0,91″ a informuje napríklad o sile signálu, názve a type siete, stave pripojenia, počte pripojených používateľov a stave batérie.

Alcatel_OneTouch_Link_Y850_recenzia-1

Na ľavom boku sa nachádza dvojica tlačidiel pre zapnutie/vypnutie zariadenia alebo aktiváciu displeja, ako aj tlačidlo WPS, ktoré zobrazí aktuálne nastavenie WiFi hotspotu – teda názov siete SSID a šifrovací kľúč, ktorý slúži k zabezpečeniu pripojenia. Pri pohľade na zadnú stranu vás isto zaujme aj trojica pinov. Tá slúži na pripojenie magnetickej nabíjačky, ktorá vďaka magnetom zaujme správnu polohu bez ďalšieho nastavovania používateľom. Je to jednoduché a praktické. Vďaka tomu nemusíte k zariadeniu pripájať nepraktický kábel. Ak ho však budete chcieť použiť, môžete tak urobiť prostredníctvom vstavaného microUSB slotu. Okrem iného je výhodou aj USB konektor pre nabíjanie ďalších zariadení.

Alcatel_OneTouch_Link_Y850_recenzia-4

Na cestách

WiFi hotspot od Alcatelu obsahuje vstavanú 3000 mAh batériu. Tá podľa výrobcu vydrží približne 6 hodín prevádzky, čo z nášho používania môžeme aj potvrdiť. Samozrejme, výdrž závisí aj od spôsobu, akým budete hotspot využívať, nám sa však väčšinou podarilo 6 hodinovú hranicu dosiahnuť a v niektorých prípadoch aj o niekoľko hodín prekonať. V standby režime vydrží podľa údajov výrobcu až 60 hodín.

Spojenie so zariadením cez WiFi je spoľahlivé a bezproblémové, pričom aj sila prijímaného signálu bola postačujúca a dala sa porovnať s bežnými smartfónmi, ktoré používame aj v redakcii.

Alcatel_OneTouch_Link_Y850_recenzia-5

K Alcatelu OneTouch Link Y850 pripojíte naraz až 10 zariadení, ktoré môžu naplno využívať mobilný internet vášho operátora. Všetky potrebné nastavenia sa realizujú cez internetový prehliadač a webové rozhranie routra. Po prihlásení a zadaní prípadného PIN kódu SIM karty sa nastavenia a pripojenie zrealizujú automaticky, takže používateľ vo väčšine prípadov nebude musieť prakticky robiť nič. Stačí teda, ak nastaví zabezpečenie WiFi (WEP, WPA PSK, WPA2 PSK) a typ šifrovania (TKIP, AES). Zvyšiť bezpečnosť môžete aj prípadným nastavením filtra MAC adries. Alcatel OneTouch Link y850 podporuje WiFi siete štandardu 802.11 a/b/g/n na frekvenciách 2,4 a 5 GHz. V mobilných sieťach môžete surfovať prostredníctvom HSPA+ s rýchlosťou do 42 Mbps, či 4G LTE s downloadom do 150 Mbps. Ide o štandardné rýchlosti, ktoré na slovenské pomery plne vyhovujú, keďže maximá tejto technológie by ste v reálnej prevádzke len ťažko dosiahli.

Alcatel

Webové rozhranie nie je používateľsky najprívetivejšie a pomerne strohé na nastavenia. Nenájdete tu žiadne pokročilé funkcie niektorých WiFi routerov, prítomné je však aspoň rozhranie pre prijímanie, posielanie a správu SMS správ.

Záverečné hodnotenie

Alcatel OneTouch Link Y850 je určený najmä pre cestovateľov a tých, ktorí by radi využívali mobilné internetové pripojenie aj doma. Vďaka modernému dizajnu sa skvele hodí do takmer každej domácnosti a navyše k nemu nemusíte viesť žiadne zbytočne káble. Stačí, ak ho zasuniete do elektrickej zásuvky. Výhodou je aj vstavaná batéria, ktorá udrží zariadenia v chode mimo dosah elektrickej siete. Cena zariadenia sa pohybuje na úrovni 100 eur, čo síce nie je najmenej, no tí, čo často využívajú mobilný internet na cestách a zdieľajú ho s obľubou aj doma s rodinnými príslušníkmi alebo v práci s kolegami, ho určite ocenia.

Alcatel_OneTouch_Link_Y850_recenzia-6

18.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+