MojAndroid

Spoločnosť Acer je tradičným výrobcom zariadení, ktoré ponúkajú dobrý pomer cena/výkon. Mnohé zo smartfónov z dielne Acer nie sú namierené na najnáročnejšiu skupinu užívateľov, no napriek tomu ponúkajú veľmi dobrý užívateľský zážitok. Ďalším z dostupných zariadení od Aceru je aj nový Liquid Z530, ktorého papierové špecifikácie vyzerajú pomerne zaujímavo a my sme sa chceli presvedčiť, ako obstojí v reálnom teste.

Balenie – základné príslušenstvo

Acer Liquid Z530 nám prišiel zabalený v jednoduchej krabičke, na ktorej sa nachádza množstvo informácií o zariadení. Vo vnútri sme okrem samotného telefónu našli aj klasické príslušenstvo vo forme napájacieho adaptéru s výstupom 1A, USB kábla a základných slúchadiel. Pre dostupné zariadenie tak ide o štandardnú výbavu, ktorá je nutnosťou a ktorá nikoho neprekvapí, ale ani neurazí.

Konštrukcia a dizajn – takmer bez hrán

Acer Liquid Z530 patrí na dnešnú dobu medzi priemerne veľké zariadenia. 5-palcový displej by sa ale určite vmestil aj do menšieho tela, keďže najmä nad a pod displejom sa nachádza skutočne hrubý rámik. Vzhľadom na to, že displej nie je obrovský, nebolo používanie zariadenia až také problematické, no užívatelia s menšími rukami by určite mohli mať problémy.

Acer_liquid_Z530_recenzia-7

Okrem displeja si na prednej strane zariadenia určite všimnete logo v spodnej časti a mriežku reproduktoru kruhového tvaru nad displejom. Nejde ale o reproduktor pre multimédia – tento je použitý iba pri hlasových hovoroch. Vedľa neho sa nachádza šošovka predného fotoaparátu a v ľavom hornom rohu je ukrytá notifikačná LED dióda, ktorú ale pri nečinnosti vôbec nie je vidieť.

Acer_liquid_Z530_recenzia-8

Telefón má príjemný zaoblený tvar a v ruke sa drží veľmi dobre. Aj napriek mierne väčším rozmerom sa tlačidlo napájania nachádza v hornej hrane zariadenia, čo dnes už nie je štandardné a určite by bolo jednoduchšie umiestnenie tlačidla do bočnej hrany. Hore ešte nájdeme 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a dvojtlačidlo hlasitosti sa nachádza napravo.

Acer_liquid_Z530_recenzia-6

Dolu potom nájdeme microUSB port a výrez pre odobratie zadného krytu. Ľavá strana zostala úplne prázdna. Zadný kryt znovu podčiarkuje štýl so zaoblenými tvarmi. V strede sa nachádza výrazne logo výrobcu a nad a pod ním nájdeme dva okrúhle výrezy – jeden patrí hlavnému reproduktoru a druhý šošovke fotoaparátu, vedľa ktorej je ešte aj dióda blesku.

Acer_liquid_Z530_recenzia-5

Konštrukcia telefónu je vyrobená z plastu, čo ale v tejto cenovej kategórii nie je vôbec výnimočné. Aj vďaka tomu je ale možné odobrať zadný kryt. Pod ním nájdeme dva sloty na micro SIM karty a aj slot na pamäťovú kartu. Odoberateľná je aj batéria, čo určite poteší mnohých užívateľov.

Acer_liquid_Z530_recenzia-2

Napriek plastovému prevedeniu a odoberateľnému zadnému krytu však pôsobí konštrukcia telefónu solídnym dojmom. Zadný kryt nevŕzga a vďaka ryhovanému vzoru ani nezachytáva odtlačky prstov a v ruke sa nekĺže. Zaoblený štýl dnes možno nie je veľmi štandardný, no Acer ním aspoň dobre odlíšil svoje zariadenie od iných podobných modelov na trhu a my oceňujeme, že Liquid Z530 má svoju vlastnú identitu.

Displej – nesklame ani neprekvapí

Acer Liquid Z530 ponúka 5-palcový IPS displej s HD rozlíšením. Táto hodnota sa stáva tradičnou pre všetky zariadenia z nižšej triedy a sme radi, že výrobcovia už zrejme nadobro upustili od všetkých displejov s nižším ako HD rozlíšením. Poteší tiež kvalitná technológia IPS, ktorá zaručí dobré pozorovacie uhly a pekné farby.

Acer_liquid_Z530_recenzia-1

To môžeme aj potvrdiť – skreslenie sme nespozorovali pri pohľade zo žiadneho uhlu a aj farby sú na tom celkom dobre. Jas ale nie je najvyšší a na priamom slnku môžete mať problém. Celkovo ale ide o veľmi slušný displej, ktorý nám pri používaní vôbec neprekážal a boli sme spokojní s úrovňou rozlíšenia a aj zobrazovanými farbami. Vďaka tomu si vychutnáte aj všetky druhy multimédií, čo v tejto cenovej kategórii nie je vždy samozrejmosťou.

Výkon a pamäť – Achillova päta

Acer Liquid Z530 ponúka procesor MediaTek MT6735, čo je štvorjadrový procesor s taktom 1,3 GHz. Tomu sekunduje pamäť RAM s kapacitou 1 GB a nájdeme tu aj 8 GB vnútornú pamäť. To je na dnešné pomery skutočne málo a sme radi, že Acer ponúka aj možnosť rozšírenia prostredníctvom microSD kariet.

Acer Liquid Z530 Screenshot (33) Acer Liquid Z530 Screenshot (32) Acer Liquid Z530 Screenshot (31)

Po výkonnostnej stránke má však telefón pomerne výrazné nedostatky. Procesor od MediaTek nie je taký výkonný, ako úsporný model Snapdragon 410 od spoločnosti Qualcomm a pocítite to v mnohých častiach systému. Spúšťanie aplikácií je trochu spomalené, ale to nie je v tejto cenovej kategórii problém. Oveľa viac nás mrzeli výrazné zaváhania, ktoré sa objavovali pomerne často. Predpokladáme, že je za tým aj RAM, ktorej kapacita na dnešné náročné aplikácie často nestačí.

Kvôli tomu trpel aj výkon pri multitaskingu, čo sme tiež neraz pocítili. Treba ale brať do úvahy cenovku tohto zariadenia a fakt, že sme zvyknutí na oveľa výkonnejšie modely. Aj preto vieme telefónu odpustiť nižší výkon v prospech výrazne nižšej cenovky, len nás mrzí, že aj v tejto cenovej kategórii sa nájdu zariadenia, ktoré ponúkajú dostatočný výkon na každodenné úlohy a to isté sme očakávali aj od modelu Liquid Z530. K dispozícii je aj verzia so 16 GB vnútornou pamäťou a 2 GB RAM, ktorá je na tom výkonnostne zrejme o čosi lepšie, no my sme na testovanie mali k dispozícii práve menej výkonný model.

Systém – známe jadro s vylepšeniami

Acer Liquid Z530 prichádza s predinštalovaným systémom Android 5.1 Lollipop, ktorý je doplnený o nadstavbu od spoločnosti Acer. Tá ponúka rôzne vylepšenia a funkcie, ktoré v čistom Androide nenájdeme.

Acer Liquid Z530 Screenshot (15) Acer Liquid Z530 Screenshot (1) Acer Liquid Z530 Screenshot (3)

Zamknutá obrazovka je ešte identická s tou, ktorú nájdeme v čistom Androide. Ihneď po odblokovaní ale zbadáte značné rozdiely oproti systému Android. Najväčšmi udrie do očí zmenený balíček s ikonami, ktorý kopíruje zelenú farbu typickú pre spoločnosť Acer. Inak sú ale domovské obrazovky štandardné a ničím vás neprekvapia.

Acer Liquid Z530 Screenshot (6) Acer Liquid Z530 Screenshot (7) Acer Liquid Z530 Screenshot (9)

Veľké zmeny ale nájdeme v notifikačne lište. Tu sa nachádza oveľa väčšie množstvo rôznych nástrojov pre rýchle spustenie ako v čistom Androide. Majú aj rozdielny dizajn a sú aj inak usporiadane. Práca s nimi je ale rovnaká a poteší skutočne bohatý výber nástrojov, ku ktorým takto budete mať rýchly prístup. Zaujmú tlačidlá s prívlastkom “plávajúci”, ktoré umožnia zobraziť niektoré funkcie vo forme plávajúceho okna. To je možné minimalizovať a presúvať kdekoľvek na obrazovke. Tento systém fungoval veľmi dobre a potešilo nás, že aj takéto dostupné zariadenie môže ponúknuť takúto zaujímavú softvérovú funkciu.

Acer Liquid Z530 Screenshot (8) Acer Liquid Z530 Screenshot (14) Acer Liquid Z530 Screenshot (4)

Drobné zmeny a vylepšenia sme našli aj v nastaveniach systému. Nájdeme tu možnosti odblokovania zariadenia a rýchleho spustenia aplikácie vďaka gestu, ktoré nakreslíte na zamknutom displeji. Takto jednoducho sa môžete dostať priamo do aplikácie Dialer, Fotoaparát či Hudba. Okrem toho tu nájdete možnosť naplánovaného vypnutia a zapnutia zariadenia aj zaujímavú funkciu vylepšovania fotografií v galérii, ktorú sme síce mali spustenú, no nezdalo sa nám, že by mala príliš veľký vplyv na výsledky.

Acer Liquid Z530 Screenshot (16) Acer Liquid Z530 Screenshot (27) Acer Liquid Z530 Screenshot (29)

Trochu nás zaskočilo obrovské množstvo bloatware v telefóne. V dnešnej dobe už výrobcovia často inštalujú do svojich zariadení iba minimum aplikácií, no to nie je prípad nového Aceru. Nájdeme tu šesť predinštalovaných hier, ktoré sú buď v plnej verzii, alebo ide o demo verziu. Ďalších šesť titulov pochádza z dielne Aceru a ide o rozšírené nástroje na prepojenie telefónu so vzdialenou obrazovkou či pripojenie sa k účtu Acer.

Acer Liquid Z530 Screenshot (11) Acer Liquid Z530 Screenshot (12) Acer Liquid Z530 Screenshot (13)

Samozrejmosťou je balíček aplikácií od Google a aj niekoľko skutočne užitočných titulov, ako napríklad aplikácia Booking.com či Polaris Office. Stále by sme ale preferovali, ak by sme si mohli sami vybrať aplikácie z obchodu Play. Takto je veľmi pravdepodobné, že balíček predinštalovaných aplikácií bude vyhovovať iba určitej skupine užívateľov. Okrem toho, vnútorná pamäť je skutočne malá a mnohé z týchto aplikácií nie je ani možné odinštalovať.

Multimédiá – iba to najzákladnejšie

Acer Liquid Z530 možno nie je najvýkonnejšie zariadenie na trhu, no to neznamená, že sa nemôže postarať o dobrý multimediálny zážitok. Spoľahlivý displej je pre dobrý zážitok základom a aj v tomto prípade ide o centrum všetkých multimediálnych funkcií. Tie sú doplnené množstvom predinštalovaných aplikácií, ktoré môžete, ale nemusíte používať. Obchod Play je plný zaujímavých multimediálnych titulov a je iba na vás, ktoré z nich si vyberiete.

Acer Liquid Z530 disponuje aj reproduktorom s technológiou DBS, no hoci reprodukovaný zvuk nie je najhorší, nedosahuje veľmi vysokú úroveň hlasitosti. Na prehratie YouTube videa bude dostatočný, no na počúvanie hudby či sledovanie dlhších seriálov a filmov odporúčame použiť slúchadlá.

Konektivita – poteší rýchle pripojenie k LTE

Acer Liquid Z530 patrí do modernej generácie zariadení, ktoré za skvelú cenu ponúkajú široké možnosti pripojenia. Aj napriek nízkej cenovke ponúka Liquid 530 pripojenie k rýchlym LTE sietiam, ktoré sú čoraz rozšírenejšie aj na našom území. Už aj na Slovensku sa postupne dostávame do situácie, kedy LTE skutočne využijeme a zariadenie bez tejto možnosti by mohlo znamenať zhoršenie užívateľského zážitku.

Acer_liquid_Z530_recenzia-9

Okrem toho tu nájdeme Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 a aj klasické pripojenie k internetovej sieti GPRS, EDGE a HSPA. Počas nášho testovania fungovali všetky druhy pripojenia veľmi dobre a nemali sme s nimi absolútne žiaden problém. Bez zaváhania fungovali aj hlasové hovory, keď aj druhá strana potvrdila, že náš hlas je čistý a jasný. Zlepšeniu výkonu po tejto stránke pomáha aj plastová konštrukcia, ktorá nekladie anténam zbytočné prekážky a umožňuje im fungovať na 100 %. Poteší tiež prítomnosť druhého slotu na SIM kartu. Takáto konfigurácia fungovala veľmi dobre a pri používaní sme vždy vedeli, z ktorej karty telefonujeme alebo na ktorú kartu nám niekto volá. Po tejto stránke bol telefón zvládnutý na jednotku.

Fotoaparát – 8 MP vpredu aj vzadu

Acerl Liquid Z530 disponuje zaujímavou fotografickou zostavou, keď ponúka hlavný aj sekundárny 8 MP fotoaparát. V tejto cenovej kategórii ide o zaujímavú ponuku, ktorá naplnila naše očakávania najmä v prípade hlavného fotoaparátu.

Ten sa síce nemôže porovnávať s vlajkovými loďami na trhu, no v tejto cenovej kategórii ide o pomerne slušného borca. V dobrom svetle je telefón schopný zhotoviť pekné fotografie plné farieb, aj keď tie sa nám niekedy zdali trochu nevýrazné a ponúkali skôr teplejšie odtiene. Vo väčšine prípadov ale boli výsledky dostatočne ostré a na bežné fotografovanie je telefón určite vhodný.

Napriek vysokému rozlíšeniu predná kamera nebola taká kvalitná a znovu ide o tradičný selfie fotoaparát, ktorý vyprodukuje najmä fotografie vhodné na zdieľanie na sociálnych sietiach. Video natočené smartfónom Liquid Z530 bolo iba priemerné, a to aj napriek Full HD rozlíšeniu. Celkovo tak ide o zaujímavý smartfón, ktorý je schopný zhotoviť pekné fotografie, no nie vždy sa to podarí na prvýkrát a niekedy bude potrebná istá dávka trpezlivosti.

Batéria – iba jeden deň

Acer Liquid Z530 ponúka batériu s kapacitou 2420 mAh. To nie je najmenej, no na dnešnú dobu je to už trochu podpriemerná hodnota. Vzhľadom na energeticky úsporný hardvér sme ale predpokladali, že by sa táto batéria mohla postarať o dostatočne dlhú výdrž. Ani počas jedného dňa sme sa ale s telefónom nedostali cez jeden deň používania na nabitie.

Acer Liquid Z530 Screenshot (20) Acer Liquid Z530 Screenshot (19)

V priebehu dňa sme sa pritom dostali maximálne na 2,5 hodiny zapnutého displeja so zostávajúcou energiou v batérii a podľa nášho odhadu by telefón dokázal fungovať v priebehu jedného dňa približne 3,5 hodiny so zapnutým displejom. Ako obyčajne, telefón sme používali na sociálne siete, komunikáciu a surfovanie po internete.

Aj tento prvok jasne naznačuje, že telefón nie je určený pre náročných používateľov. To naznačuje aj cenovka zariadenia. Ak si ale Liquid Z530 kúpi začínajúci Android fanúšik, prípadne nenáročný užívateľ, môže z telefónu vyžmýkať aj dva či tri dni minimálneho používania. Akékoľvek dlhodobejšie používanie počas dňa sa však výrazne podpíše pod výdrž batérie a prakticky každý večer budete musieť telefón nabíjať.

Záver

Nemôžeme očakávať, že telefón s cenovkou okolo 150 EUR sa vo všetkom vyrovná zariadeniam niekoľkokrát drahším. Aj na to berieme pri písaní recenzie ohľad a neočakávame od zariadenia dokonalý výkon. Aj preto nás potešila napríklad kvalita displeja či pomerne slušná kvalita hlavného fotoaparátu. Naopak, sklamal nás podpriemerný výkon a výdrž batérie. To sú prvky, ktoré je možné vylepšiť aj v tejto cenovej kategórii a mnohé konkurenčné zariadenia to dokazujú. Faktom však zostáva, že užívateľ hľadajúci zariadenie s cenou do 150 EUR sa často bude možno orientovať podľa vizuálnych preferencií a nie podľa porovnania benchmarkov. Liquid Z530 je po dizajnovej stránke zaujímavé, aj keď nie výstredné zariadenie, ktoré si určite zapamätáte. Za 150 EUR ponúka solídny užívateľský zážitok, ktorý je určite neporovnateľne lepší, ako to bolo v tejto cenovej kategórii pred pár rokmi.

Plusy

+ Slušný fotoaparát (pre túto kategóriu)

+ Pekný displej

+ Originálny dizajn (reproduktorov)

Mínusy

– Podpriemerný výkon

– Slabšia výdrž batérie

– Množstvo bloatware v systéme

18.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+