MojAndroid

Výrobca Realme sa len nedávno oficiálne dostal na náš trh. Vo svojom portfóliu má viacero smartfónov, ktoré mieria na rôzne kategórie používateľov. Sú tu lacné modely, no na svoje si prídu aj tí náročnejší. Napríklad nedávno predstavený model Realme X50 5G ponúkne podporu sietí 5. generácie, rýchle nabíjanie a výkonný procesor.

 

Realme X2 mieri do strednej triedy, kde chce preraziť fotoaparátom s rozlíšením až 64 megapixelov a atraktívnou cenou. Momentálne ho v slovenských e-shopoch zoženiete už za 320 eur. Okrem zaujímavého fotoaparátu ponúkne rýchle nabíjanie, skener odtlačkov prstov v displeji a silnú batériu s kapacitou 4000 mAh.

Realme X2 recenzia zadna strana

Balenie: Ochranný obal je už akýmsi štandardom

Balenie ničím výnimočným neprekvapí. Nachádza sa tu nabíjačka s výkonom 30 W. Tá je mimochodom poriadne veľká a nachádza sa na nej klasický USB konektor. Chýbať samozrejme nesmie ani kábel s USB-C konektorom. Pod týmto príslušenstvom sa nachádza kovový nástroj na vyberanie SIM karty. Zatiaľ klasika.

Realme X2 balenie

Darčekom od výrobcu je gumený ochranný kryt. Ten síce svojou kvalitou neoslní, no poteší. Výhodou môže byť ochrana fotoaparátu, ktorý celkom slušne vystupuje nad okolitý povrch. Otázkou je, ako dlho obal vydrží v takomto “novom” stave a nezožltne. Na smartfón som ho pasoval naozaj ťažko a drží na ňom ako prikovaný. Až sa bojím okamihu, kedy ho budem dávať dole :)

 

Konštrukcia a Dizajn: Lesklý a farebný

Väčšinu ľudí na prvý pohľad upútajú zaujímavé farby zadnej strany. Mňa však upútala štvorica objektívov fotoaparátu. Vyzerá to jednoducho dobre. V kombinácii s farbou Pearl Blue ide o celkom atraktívne zariadenie. Teda až do chvíle, keď sa ho dotknete. Vtedy sa začne prejavovať nevýhoda lesklých smartfónov. Odtlačky prstov.

Realme X2 recenzia logo farba

Tlačidlá na bokoch majú síce výborný zdvih a istotu stlačenia, no sú umiestnené dosť nešťastne. Na Samsungu Galaxy S10 som kritizoval zapínacie tlačidlo, ktoré bolo príliš vysoko. Tu je to v poriadku, avšak problémom je, že hneď oproti sú tlačidlá hlasitosti. To znamená ich náhodné stláčanie. A naozaj časté. Veľakrát sa mi stalo, že keď som chcel smartfón zablokovať, vytvoril som screenshot obrazovky.

Realme X2 recenzia displej domovska obrazovka

Telo Realme X2 je vyrobené z plastu, avšak veľmi dobre imituje sklo. Ku kvalite spracovania výhrady nemám, aj keď drahšie materiály by určite potešili. Displej chráni odolné sklo Corning Gorilla Glass 5. generácie. Držanie zariadenia v ruke je celkom pohodlné a nemám pocit, že by mi išlo vypadnúť.

  • Rozmery: 158,7 x 75,2 x 8,6 mm
  • Hmotnosť: 182 gramov

Spodná strana obsahuje USB-C konektor, reproduktor a 3,5 mm audio jack. Na ľavej strane sa okrem spomínaných tlačidiel hlasitosti nachádza šuflík na dve SIM karty a pamäťovú kartu. Pekne oddelene. Prednej strane samozrejme dominuje veľký displej. V jeho hornej časti nechýba objektív selfie fotoaparátu, spodná “brada” je zase o niečo hrubšia ako bočné rámiky.

Realme X2 recenzia zadna strana fotoaparat

Ide teda o klasické zariadenie strednej triedy, ktoré nie je ničím výnimočné. V porovnaní s ostatnými smartfónmi podobnej cenovej kategórie nezaostáva, no ani nenapreduje. Telo vodeodolné nie je, nedisponuje žiadnou certifikáciou. Avšak nejaké tie dažďové kvapky určite prežije.

Možnosti odomykania: Na skener odtlačkov prstov sa môžete spoľahnúť

Lákadlom novinky je skener odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený priamo v displeji. K tomuto riešeniu som stále skeptický. Najmä v prípade, ak ide o optický skener. Presne takýmto disponuje aj Realme X2. Osobne sa mi zatiaľ osvedčilo len riešenie vo vlajkových Samsungoch s ultrasonickým skenerom. Ten je spoľahlivý, rýchly a presný.

O to príjemnejšie som bol prekvapený zo skeneru v tejto novinke. Naozaj funguje. Stále tomu nedokážem uveriť, no skener je jednoducho skvelý. Moja úspešnosť odomykania je takmer stopercentná. Klobúk dole.

Odomknutie je možné aj pri vypnutom displeji. Stačí, ak smartfónom pohnete, rozsvieti sa plocha skeneru odtlačkov a priložíte prst. Samotné pridávanie prsta je síce trochu pomalšie, no to budete robiť len raz. Presne ako ja. Potom som si už len užíval spoľahlivé odomykanie.

Realme X2 skener odtlackov

To isté platí aj pre odomykanie tvárou. Všetko funguje bezproblémovo. V nastaveniach si môžete zvoliť či sa má smartfón po zaregistrovaní tváre odomknúť a zobraziť domovskú obrazovku, prípadne nastavíte ešte dodatočné posunutie prstom zdola nahor zo zamykacej obrazovky.

 

Displej: Pekný Super AMOLED panel

Keďže v displeji sa nachádza skener odtlačkov prstov, použitý musel byť OLED panel. Konkrétne ide o Super AMOLED displej od Samsungu. Ponúka uhlopriečku 6,4 palca a rozlíšenie 2340 x 1080 pixelov. Viditeľnosť na priamom slnku je bezproblémová a pozorovacie uhly už tradične výrobné.

Realme X2 recenzia displej vyrez

  • Na displeji je už od výroby ochranná fólia. Nalepená je presne a vyzerá naozaj kvalitne. Avšak už po prvom dni používania sa na nej začali objavovať škrabance. Nevadí, aspoň pred nimi ochránila displej. V každom prípade, po pár dňoch ju asi dáte dole, pretože bude celá doškriabaná.

Farebné podanie displeja je možné celkom podrobne nastaviť v nastaveniach. Okrem základného prepnutia medzi živými a jemnými farbami je tu toho podstatne viac. Teplotu farieb je možné meniť v troch krokoch – chladnejšia, predvolená a teplejšia. Ja som ju nastavil na chladnejšiu. Celkovo mi farby displeja prídu až príliš teplé, najviac je to viditeľné pri fotografovaní.

Realme X2 recenzia displej vyrez
Bezrámikový displej s výrezom v hornej časti

Čo sa kvality samotného displeja týka, som spokojný. Ide o živý panel s peknými farbami a dostatočným maximálnym jasom. Zaberá takmer celú prednú stranu. Jediné, čo narúša jeho celistvosť, je výrez v hornej časti, v ktorom sa nachádza selfie fotoaparát. Poteší aj kvalitne nalepená ochranná fólia už od výroby. Tá veľmi dobre ochráni displej pred škrabancami. Notifikačná LED dióda nad displejom chýba.

Realme X2 recenzia rezimy displeja

K dispozícii je aj always on režim, ktorý je potrebné načasovať. Zobrazuje čas, dátum a úroveň nabitia batérie. Tiež sa na ňom zobrazia notifikácie. Trochu sklamaním je, že neponúka žiadne možnosti úprav. Môžete ho len zapnúť alebo vypnúť. Neoddeliteľnou súčasťou nastavení displeja je samozrejme filter modrého svetla, ktorý by mal byť šetrnejší k vašim očiam najmä v noci. Úroveň filtra si môžete jednoducho upraviť a nastaviť podľa seba.

Výkon a Pamäť: Aj stredná trieda môže byť výkonná

Tu výrobca v žiadnom prípade nešetril. Ponúkol prakticky maximum toho, čo sa dá v strednej triede mať. O výkon sa postará procesor vyššej strednej triedy – Qualcomm Snapdragon 730G, ktorý je vyrobený modernou 8 nm výrobnou technológiou. Ide vlastne o procesor, ktorý by mal priniesť výkon herných smartfónov aj do strednej triedy, avšak za podstatne nižšiu cenu. Okrem toho poteší aj kapacita operačnej pamäte, ktorá je až 8 GB. A to je naozaj veľmi slušné číslo. Žiadne zbytočné zatváranie aplikácií a podobné nedostatky tu jednoducho nie sú.

Parametre sú síce pekné, no poďme na reálne skúsenosti. Osobne som vždy rád, keď mám v svojom smartfóne poriadne výkonný procesor. Nikdy neviete, kedy sa môže zísť. Strednú triedu sa preto snažím obchádzať. To ale nie je prípad Snapdragonu 730G. Chválil som ho napríklad v recenzii Xiaomi Mi 9T a chválim aj teraz. Jeho výkon je viac než dostatočný. Či už ide o bežnú prácu so smartfónom alebo aj hry.

Aby som bol presnejší, vyskúšal som nainštalovať a zahrať si PUBG Mobile. Po prvom zapnutí sa úroveň grafiky automaticky nastavila na tú najvyššiu. Hra bola hrateľná absolútne bez problémov, nedochádzalo k žiadnemu sekaniu. Zážitok bol porovnateľný s aktuálnymi vlajkovými loďami. Tento smartfón jednoznačne patrí medzi najvýkonnejšie smartfóny strednej triedy. Realme X2 som samozrejme podrobil aj najpopulárnejším benchmarkom.

Realme X2 PUBG

Je tu dokonca špeciálny herný režim, ktorý automaticky upraví výkon zariadenia tak, aby bol herný zážitok čo najlepší. Vymaže cache, zatvorí nepotrebné aplikácie a vyčistí operačnú pamäť. Z 8 GB RAM je pri bežnej práci k dispozícii 4,5 – 5 GB. Aj úložisko ponúka štedrú kapacitu už v základe, až 128 GB. To je dvakrát viac ako v prípade najnovších iPhonov, ktorých cenovka je trojnásobná.

Po prvom spustení a nainštalovaní aplikácií mi zostalo približne 103 GB miesta. Navyše, k dispozícii je slot na pamäťovú kartu microSD, ktorý je samostatný. Môžete teda využívať výhody dvoch SIM kariet a pamäťovej karty naraz.

 

Systém: Starší Android s podarenou nadstavbou

Nový Realme X2 beží na operačnom systéme Android vo verzii 9.0 Pie. Na začiatku roka 2020 by som už očakával predinštalovaný Android 10. Prekrytý je nadstavbou Color OS 6, ktorá mení celý systém takmer na nepoznanie. Základom je domovská obrazovka, do menu aplikácií sa dostanete posunom prsta zdola nahor. Zmenená je aj notifikačná lišta a samozrejme aj nastavenia smartfónu. Oproti čistému Androidu tu pribudlo viacero užitočných funkcií.

Realme X2 recenzia notifikacna lista
Stiahnutá notifikačná lišta na celý displej

Ikonky aplikácií a celé používateľské rozhranie je hravé, farebné a zaujímavé. Nevyzerá vôbec zle. Samozrejmosťou sú vlastné aplikácie – galéria, videá, kalkulačka a podobne. Užitočnou aplikáciou je tá s názvom Správca telefónu. Tu nájdete čistenie systému, skenovanie vírusov a celkovú optimalizáciu systému.

Realme X2 recenzia menu aplikacii

Páčia sa mi užitočné vylepšenia. Napríklad si môžete nechať zobraziť rýchlosť pripojenia priamo v stavovom riadku. Takýchto menších nastavení je v systéme viac. Chýbať nesmie ani ovládanie gestami. Pre tých konzervatívnejších sú samozrejme k dispozícii klasické navigačné tlačidlá.

Realme X2 recenzia domovska obrazovka

Systém funguje veľmi dobre. Je príkladne odladený a počas testovania som nezaregistroval žiadne sekanie či nečakané spomalenie. Áno, do veľkej miery za to môže relatívne výkonný procesor, no samotné odladenie systému je v tomto smere tiež veľmi dôležité.

Multimédiá: 3,5 mm jack a veľmi slušný reproduktor

Základom každého správneho multimediálneho smartfónu je dostatočný výkon, pekný displej a kvalitný reproduktor (reproduktory). Výkon na to, aby sa obsah prehrával bez sekania a zaváhania. Displej je hlavnou zobrazovacou jednotkou a jeho kvalita je nemenej dôležitá. No a zvukový prejav, o tom sa snáď nemusíme baviť. Môžem povedať, že nový Realme X2 zvláda všetky tieto tri dôležité parametre veľmi dobre. O výkone a displeji som sa rozpísal v konkrétnych častiach recenzie, prejdem preto na reproduktor.

Realme X2 recenzia audio jack
3,5 mm audio jack sa nachádza na spodnej strane

Ten je len jeden. Stereo by mu svedčalo viac. Ale na jeho kvalitu a hlasitosť sa vôbec nemôžem sťažovať. Pri porovnaní so Samsungom Galaxy S10+ síce stráca, no vôbec to nie je zlé. Práve naopak. Z reproduktora na spodnej strane vychádza pomerne čistý zvuk, ktorý je poriadne hlasný. Problém neprichádza ani pri maximálnej hlasitosti. Nie je tu žiadna nepríjemná rezonancia. Dokonca počuť aj náznaky hlbších tónov. Reproduktor patrí medzi to najlepšie. Lepšie reproduktory majú už len smartfóny, ktoré ich majú dva.

Realme X2 recenzia galeria

Poteší aj 3,5 mm audio jack, no slúchadlá v balení nie sú. To mi až tak neprekáža, každému sa doma povaľujú nejaké slúchadlá s 3,5 mm jackom. Ja osobne radšej používam bezdrôtový variant, ktorý je podstatne pohodlnejší. A s bezdrôtovými slúchadlami nemá Realme X2 žiadny problém.

Realme X2 recenzia fotoaparat

Zariadenie disponuje vlastným hudobným prehrávačom, galériou fotografií a aj video prehrávačom. Sú celkom podarené a v obchode Google Play nebude potrebné hľadať náhrady. Niektoré zahraničné weby dokonca píšu o prítomnosti FM rádia, no ja som ho medzi aplikáciami nenašiel. V zvukových nastaveniach som objavil funkciu Dolby Atmos. Tu si môžete nastaviť automatickú úpravu zvuku v závislosti od toho, čo so smartfónom robíte. Na výber sú tieto možnosti:

  • Dynamické – automaticky prispôsobí zvukové efekty podľa funkcie, ktorá sa používa
  • Film – dôraz na priestorový zvuk a silnejšie basy
  • Hra – zosilnené basy
  • Hudba – plnší a vyváženejší zvuk

Tieto nastavenia pocítite hlavne pri použití slúchadiel. Predsalen hlavný reproduktor nie je taký kvalitný, aby bolo tieto zmeny nejako extrémne poznať.

 

Konektivita: Nemá sa za čo hanbiť

Prvou potešujúcou vecou je, že zariadenie zvláda dve SIM karty a pamäťovú kartu súčasne. To sa môže hodiť. Obidva sloty na SIM kartu podporujú 4G konektivitu. Nechýba ani prehľad spotrebovaných dát, ktoré smartfón dokáže počítať mesačne odo dňa, ktorý si sami zvolíte. Nastaviť je možné aj pripomenutie pri prekročení vami nastaveného denného limitu dát.

Realme X2 recenzia USB konektor
USB-C konektor na spodnej strane

Aplikáciám je tiež možné nastaviť či sa môžu pripájať prostredníctvom mobilných dát, Wi-Fi alebo oboma spôsobmi. A to pre každú aplikáciu zvlášť. Užitočnou funkciou je aj šetrič dát, ktorý dokáže zamedziť používaniu dát aplikáciami na pozadí.

Telefonovanie je klasické. Reproduktor nad displejom je dostatočne hlasný a nečakali ma žiadne nepríjemné prekvapenia. Všetko fungovalo presne tak, ako by fungovať malo. To isté platí aj pre príjem signálu, ktorý je porovnateľný s inými smartfónmi.

Realme X2 recenzia sim slot
Slot na dve SIM a pamäťovú kartu microSD (poškriabaná ochranná fólia na displeji)

Infračervený port chýba, takže na ovládanie domácich spotrebičov či televízora zabudnite. Avšak platby mobilom sú vďaka NFC bezproblémové. Zoznam bánk, v ktorých môžete platiť prostredníctvom Google Pay si môžete pozrieť v článku Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay: Zoznam podporovaných bánk na Slovensku.

Samozrejmosťou je GPS, ktoré funguje absolútne bezproblémovo. Párkrát som sa nechal odnavigovať cez Waze a vyskúšal som aj Google Mapy. S počítačom novinku prepojíte klasicky – prostredníctvom USB-C kábla.

Fotoaparát: Megapixely nie sú všetko

Jedným z lákadiel smartfónu Realme X2 je fotoaparát. Najmä snímač s rozlíením až 64 megapixelov. Ten dokáže vytvárať fotografie v plnom rozlíšení, prípadne spájať 4 pixely do jedného, ktoré tak dokážu zachytiť viac svetla. Výsledné rozlíšenie je potom 16 megapixelov.

Fotoaparát obsahuje tieto snímače:

  • 64 MP, f/1.8, PDAF
  • 8 MP, f/2.3 ultra širokouhlý
  • 2 MP makroobjektív bez zaostrovania
  • 2 MP snímač hĺbky poľa

Mať 4 fotoaparáty na zadnej strane nie je dnes už ničím výnimočným ani v strednej triede. Zariadenie zvláda vytvárať fotografie v pomeroch strán 4:3, 1:1 a 19,5:9 (pomer strán displeja). Pre maximálnu kvalitu odporúčam ponechať pomer strán 4:3. Takto získate najvyššie rozlíšenie, keďže aj samotný snímač disponuje rovnakým pomerom.

Realme X2 recenzia foto aplikacia
Fotoaplikácia

Aplikácia fotoaparátu je spracovaná veľmi dobre. Je rýchla a prehľadná. Stačilo pár minút a cítil som sa v nej ako doma. Je moderná a dizajnovo podarená. Pri fotografovaní nechýba tlačidlo, ktorým automaticky meníte priblíženie. Na výber je 1x, 2x a 5x. Päťnásobné priblíženie však nie je optické, ale digitálne. V každom prípade, tieto fotografie vyzerajú celkom dobre. Teda pokiaľ máte dostatok svetla. Keď som porovnal rovnaké priblíženie napríklad s Galaxy S10+, záber z Realme bol detailnejší.

Realme X2 recenzia fotoaparat

Na prepnutie na ultra-širokouhlý snímač slúži samostatné tlačidlo na pravej strane displeja. Fotoaparát disponuje aj umelou inteligenciou, ktorá dokáže rozpoznať scénu a prispôsobiť jej nastavenia. Tejto funkcii sa pri smartfónoch už dlho úspešne vyhýbam. Na prepnutie medzi 64 MP a 16 MP rozlíšením stačia dve kliknutia. Chýbať samozrejme nesmie ani profesionálny režim a dôležitou súčasťou je aj portrétový režim. V ňom si môžete nastaviť úroveň rozmazania už počas fotografoania. Pri vytváraní portrétových fotografií pomôže objektív so snímaním hĺbky a rozlíšením 2 megapixely.

Kvalita fotografií

Výsledná kvalita fotografií je veľmi slušná. Nočný režim je síce takmer nepoužiteľný (fotografie vyzerajú rovnako), no to sa možno nejakou aktualizáciou zlepší. Nočné fotografie však vôbec nie sú na zahodenie. Šumu nie je veľa a celkom dobre sú viditeľné aj detaily. V noci určite odporúčam zvoliť 16 MP rozlíšenie. Tieto fotografie sú viditeľne svetlejšie.

64 MP rozlíšenie som radšej používal cez deň pri dostatku svetla. Takéto fotografie ponúkajú naozaj veľa detailov a sú podarené. HDR odvádza tiež veľmi dobrú prácu. Jediné, čo mi na fotkách prekážalo, je príliš teplé farebné podanie. V kombinácii s teplejšie ladeným displejom si to rýchlo všimnete, keď fotografie porovnáte s iným smartfónom, je rozdiel ešte výraznejší. Farby sú až príliš presaturované a fotografie sú dosť farebné. Na prvý pohľad to síce vyzerá dobre, no nie je to ono.

Vďaka makroobjektívu dokážete vytvoriť také zábery, ktoré s klasickým objektívom nemáte šancu zachytiť. Realme X2 dokáže zaostriť na vzdialenosť 4 centimetre. Avšak pozor, makroobjektív neponúka automatické zaostrovanie, takže fotografia bude ostrá len vo vzdialenosti 4 cm.

Portrétové fotografie

Porovnanie s Lenovo Z6 PRO

Ultra-širokouhlé fotografie

Ultra-širokouhlý snímač ponúka rozlíšenie 8 megapixelov a nevie zaostrovať. To však vôbec nevadí, aj tak ho využijete na fotografovanie vzdialenejších objektov, prípadne skupiny ľudí. Na to poslúži výborne. Kvalitou sa tomu hlavnému nevyrovná, no pri dobrých svetelných podmienkach z neho dostanete slušné zábery s dobrými farbami a aj dostatkom detailov. V noci by som skôr zvolil prepnutie na hlavný snímač a obetoval by som troch priestoru, ktorý stratíte na bokoch fotografie.

Video

Realme X2 je schopný natáčať video v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Pri znížení na FullHD video máte k dispozícii 30 alebo 60 snímkov za sekundu. To isté platí aj pri natáčaní HD videa. Optická stabilizácia obrazu bohužiaľ chýba. Tá elektronická funguje najlepšie pri FHD videu s 30 snímkami za sekundu. K dispozícii je aj funkcia super stabilizovaného videa, no nie vždy funguje tak, ako by som očakával.

Smartfón dokáže počas natáčania rýchlo preostrovať, čo sa mi páči. PDAF zaostrovanie určite má niečo do seba. Aj elektronická stabilizácia obrazu funguje celkom dobre. Celkovo je kvalita videa úplne dostatočná. Nie je síce také dobré, aké ponúkajú aktuálne vlajkové lode, no za výsledky sa určite nemusí hanbiť.

Natáčať je možné aj ultra-širokouhlým snímačom, avšak prepínanie objektívov počas natáčania možné nie je. Prepínanie z hlavného na teleobjektív možné zase je, takže priblíženie počas natáčania je bezproblémové.

Novinka sa nenechá zahanbiť a ponúka nahrávanie spomaleného videa. A to až pri 960 snímkoch za sekundu. Pri prehrávaní takéhoto videa prišlo nepríjemné prekvapenie. Efekt spomalenia síce je poriadny, no snímkovanie je počas spomalenia poriadne znížené. Toto určite nie je 960 fps ako poznáme z iných smartfónov. Spomalené video sa podľa mňa oplatí skôr natáčať pri 240 snímkoch za sekundu, ktoré je celkom podarené. A navyše ho môžete natáčať dlhšie.

Selfie

Selfie fotoaparát sa nachádza vo výreze v hornej časti displeja. Ponúka rozlíšenie nadštandardných 32 megapixelov a svetelnosť f/2.0. Kvalita fotografií nie je na zahodenie. Pokiaľ máte dostatok svetla, môžete sa tešiť na podarené a detailné zábery. V interiéri to také skvelé nie je, no nie je to ani najhoršie.

Poteší portrétový režim, ktorý dokáže efektne rozmazať pozadie za vami. Dokonca si môžete priamo počas fotografovania nastaviť úroveň rozmazania. To sa môže hodiť, opäť ale pripomínam, že najlepšie výsledky dosiahnete za ideálnych svetelných podmienok.

 

Batéria: Spoľahlivá výdrž a poriadne rýchle nabíjanie

Dobrá výdrž je jedným z hlavných parametrov, ktoré musí spĺňať kvalitný smartfón. Aspoň pre mňa. Realme X2 dostal batériu s kapacitou rovných 4000 mAh. To síce nie je najviac, ale určite ide o nadpriemer.

Kapacita batérie však nie je všetko. Oveľa dôležitejšia je reálna výdrž. A v nej novinka rozhodne nesklamala. Hneď na úvod musím napísať, že deň vydrží absolútne bez problémov. A tým myslím naozaj náročný deň. Telefón som určite nešetril, kontroloval som s ním e-maily, surfoval po internete, prezeral sociálne siete. Občas nejaká tá fotka a pár minút hrania. Jednoducho povedané, robil som s ním to isté, čo robím so svojím smartfónom.

Realme X2 recenzia bateria vydrz

Výsledok bol veľmi príjemný. Večer som mal bežne ešte 40 percent batérie, čo je skvelá hodnota. Zariadenie som nijako nešetril, dokonca aj always on režim bol zapnutý neustále. Ten si síce veľa batérie nezoberie, no nejaký odber tam predsalen je.

Bežný používateľ siahne po nabíjačke približne každý druhý deň. Keď som sa už dostal k nabíjaniu, Realme X2 sľubuje veľmi zaujímavé výsledky. Dáva o tom vedieť napríklad aj samotný nabíjací adaptér s výkonom veľmi slušných 30 W. Samozrejme, nechýba ani obľúbený test rýchlosti nabíjania, nameral som tieto hodnoty:

  • 15 min: 34 %
  • 30 min: 67 %
  • 45 min: 88 %
  • 60 min: 95 %
  • Celkové nabitie: 1:09 hod.

Namerané výsledky sú jednoducho skvelé. Realme X2 sa v našom teste rýchlosti nabíjania zaradil medzi absolútnu špičku. Prvé miesto to síce nie je, ale od smartfónu za cenu niečo cez 300 € je to naozaj výborný výsledok.

  • Za nejakých 20-25 minút nabíjania vystačí výdrž batérie bežnému používateľovi na jeden celý deň. Od rána do večera.

Pre prípad núdze je k dispozícii režim šetrenia batérie. V tomto režime bude smartfón agresívnejšie ukončovať aplikácie na pozadí, pozastaví automatickú synchronizáciu, zníži jas displeja a vypne vibrácie pri dotyku. Automatické aktivovanie tohto režimu si môžete nastaviť vo vlastnom rozmedzí nabitia batérie, rovnako aj deaktivovanie.

Realme X2 si vie automaticky strážiť spotrebu jednotlivých aplikácií a prispôsobovať ich vášmu používaniu. Stačí, ak aktivujete režim inteligentnej ochrany spotreby energie.

Záverečné hodnotenie: Za 320 € mu prakticky nie je čo vyčítať

Počas testovania smatfónu Realme X2 som mal väčšinou úsmev na tvári. Môže sa pochváliť pekným displejom, v ktorom je zabudovaný spoľahlivý a rýchly skener odtlačkov. Veľkým plusom je kvalitný fotoaparát s vysokým rozlíšením a poteší silná batéria, ktorá ponúka bezproblémovú výdrž. Do smartfónu vložíte naraz dve SIM karty a aj pamäťovú kartu. Výkon je jednoducho parádny a to isté platí aj pre operačnú pamäť. Za cenu okolo 320 eur len ťažko nájdete lepšie vybavený a výkonnejší smartfón.

Realme X2 recenzia farby

Šetriť sa niekde predsalen muselo. Odniesla si to konštrukcia, ktorá je len plastová. Navyše sa na nej zachytávajú odtlačky prstov, keďže je lesklá. To je škoda. Najväčšie výhrady mám k umiestneniu hardvérových tlačidiel, vďaka čomu často vytvorím screenshot aj vtedy, keď nechcem. Trochu problémom môžu byť aj poriadne vystupujúce objektívy fotoaparátu, bude preto potrebný hrubší obal. Super-spomalené video s 960 snímkami za sekundu je len na okrasu.

 

Konkurencia

Lenovo Z6 PRO

O niekoľko desiatok eur drahšie kúpite vlajkový Lenovo Z6 PRO. Ten disponuje ešte výkonnejším procesorom a tiež aj kvalitným fotoaparátom. Výhodu má v kvlaitnejšej konštruckii, hlavnou nevýhodou je absencia technológie NFC. Nabíja sa pomalšie, no výdrž je tiež skvelá.

Lenovo Z6 Pro domovska obrazovka

 

Motorola one zoom

Za približne 350 eur sa dá zohnať vlajková Motorola one zoom. Ponúka podstatne slabší procesor, no kvalitnejšiu konštrukciu a skvelý dizajn. Fotoaparátom sa novému Realme minimálne vyrovná. Ponúkne lepší nočný režim a teleobjektív ponúka až trojnásobné optické priblíženie. Spoľahnúť sa tiež môžete na veľmi dobrú výdrž a podarený skener odtlačkov v displeji, ktorý disponuje strojovým učením.

 

Xiaomi Mi 9

O pár eur drahšie sa tiež predáva vlajkový model od Xiaomi z minulého roka. Jeho hlavnou výhodou je výkonnejší procesor a tiež kvalitnejší fotoaparát. Dokáže sa tiež veľmi rýchlo nabíjať, no ponúka podstatne slabšiu batériu s kapacitou 3300 mAh. Skener odtlačkov prstov v displeji funguje spoľahlivo, no nie až tak ako pri Realme X2.

 

8.2

Realme X2

Realme X2 je smartfón strednej triedy, ktorý stavil na veľmi dobrý výkon, za čo vďačí procesoru Snapdragon 730. 8 GB RAM zabezpečí bezproblémový multitasking a 128 GB úložisko zase dostatok miesta pre dáta používateľa. Smartfón ponúka kvalitný fotoaparát s rozlíšenim 64 megapixelov. Výhodou je nadštandardná výdrž, ktorú zabezpečí batéria s kapacitou 4000 mAh. Poteší aj rýchle nabíjanie s výkonom 30 W. Zamrzí plastová konštrukcia a hlavne nepraktické umiestnenie hardvérových tlačidiel.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
80 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Plnohodnotný Dual SIM
  • Rýchly a presný skener odtlačkov prstov
  • Výkonný procesor
  • 8 GB RAM a 128 GB úložisko
  • Výborná výdrž a rýchle nabíjanie
  • Slušný fotoaparát
  • Kvalitný reproduktor
  • Cena

  • Rozmiestnenie hardvérových tlačidiel
  • Plastová konštrukcia
  • Chýba bezdrôtové nabíjanie
  • \"len\" Android 9
  • Príliš vystupujúce fotoaparáty sú náchylné na poškriabanie
24.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+