MojAndroid

Platforma Re-open EU, ktorá na jednom mieste sústreďuje všetky základné informácie o pravidlách a obmedzeniach, ktoré v členských štátoch EU platia kvôli koronavírusu, je najnovšie dostupná ako samostatná aplikácia. Vyšla vo verzii pre Android aj iOS a stiahnuť sa dá úplne bezplatne.

Nástroj z dielne Európskej komisie sa hodí na sledovanie celkového vývoja v okolitých štátoch, no súčasne ide o veľmi efektívny zdroj informácií pre ľudí, ktorí potrebujú vycestovať do zahraničia. Nájdu tu totiž detaily o aktuálnom stave v členských štátoch Európskej únie.

Informácie o aktuálnej epidemiologickej situácii, pravidlá pre prechod cez hranice, všeobecné opatrenia proti koronavírusu, pravidlá pre cestovný ruch, obmedzenia služieb, pravidlá pre testovania a nahlasovanie ochorenia a omnoho viac. Platforma Re-open EU proste združuje všetko, čo potrebujete o danej krajine momentálne vedieť.

Re-open EU je niečo ako pandemická mapa a semafor v jednom. Vychádza z údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (#ECDC) a od členských štátov EÚ. Vďaka tomu poskytuje aktuálne informácie o pandemickej situácii, bezpečnostných a cestovných opatreniach v krajinách EÚ, ale aj na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a Švajčiarsku. Stačí, ak zvolíte krajinu, cez ktorú prechádzate alebo do ktorej cestujete a v sekunde získate najnovšie informácie o vnútroštátnych karanténnych opatreniach a podobne.

Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Aplikácia? Skôr zaobalený web

Problémom mobilnej aplikácie Re-open EU je to, že nejde o plnohodnotnú aplikáciu ako takú. V praxi to vyzerá tak, že ide o takzvaný “web wrapper”, teda webovú stránku zaobalenú ako aplikácia.

Na svoje fungovanie potrebuje aktívne internetové pripojenie a oproti webovej stránke Re-open EU otvorenej v prehliadači neprináša žiadne benefity. Všetky odkazy s dodatočnými informáciami sú presmerované do webového prehliadača, takže to celé nemá príliš veľký zmysel. Hodí sa to snáď len pre tých, ktorí chcú mať rýchly prístup priamo z obrazovky svojho zariadenia.

Počas môjho krátkeho používania predmetná aplikácia pôsobila v porovnaní s webom akosi ťažkopádne. Odozva bola horšia a používanie menej plynulé.

Myšlienka je to teda pekná a platforma Re-open EU je skutočne užitočným nástrojom, no stačí vám zamieriť priamo na jej oficiálnu stránku. Aplikácii v jej súčasnej podobe sa môžete pokojne vyhnúť.

Re-open EU
Re-open EU
Developer: European Union
Price: Free
Náš tip
Covid-19: Koronavírus prežije na displeji smartfónu až 28 dní
17.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+