MojAndroid

Raspberry Pi Foundation stojí za niekoľkými extrémne dostupnými počítačmi, ktoré sú určené najmä pre počítačových nadšencov a programátorov, ktorí môžu tieto plnohodnotné počítače využívať na rozširovanie funkcionality iných zariadení. Možno nie sú určené primárne na klasickú prácu s počítačom, no to ešte neznamená, že nemajú skutočný potenciál. Ten sa skrýva aj v ich neprekonateľnej cene, ktorá navyše neustále klesá. Najnovší model Pi Zero posúva hranice ďalej a stojí iba 5 USD.

Podľa všetkého sa v súčasnosti takýto počítač lacnejšie vyrobiť ani nedá. Samozrejme, extrémne nízkej cene pomáha aj fakt, že spoločnosť vyrobila už milióny takýchto miniatúrnych počítačov a zároveň sa na nich nesnaží ani nič zarobiť. Zdá sa, že ešte nejaký čas bude 5 USD skutočne najmenej, čo môžeme za počítač zaplatiť. Samozrejme, Pi Zero zaujme aj extrémne malými rozmermi, vďaka čomu si nájde využitie v robotike či v odvetví Internet vecí. Môže slúžiť ako výpočtová jednotka, no v prípade potreby je možné k počítaču pripojiť obrazovku a klávesnicu. Za 5 USD pritom dostanete:

  • Procesor Boradcom BCM2835 s jedným jadrom ARM11 s taktom 1 GHz
  • 512 MB LPDDR2 SDRAM
  • Slot na microSD karty
  • Mini-HDMI vstup na displej
  • MicroUSB vstup
  • Neobsadený 40-pinovž GPIO header
  • Rovnaké rozhranie, ako modely A+/B+/2B
  • Neobsadený kompozitový video header

Nenájdete tu Ethernetové pripojenie či Wi-Fi, no k tomu môžete využiť napríklad aj microUSB vstup. Rozmery miniatúrneho počítača sú iba 65 mm x 30 mm x 5 mm a aj toto zariadenie otvára brány do sveta extrémne dostupných počítačov, ktorých využitie je prakticky neobmedzené.

Zdroj: Raspberry Pi via TechCrunch

28.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+