MojAndroid

Známeho výrobcu mikro počítačov Raspberry Pi zrejme netreba predstavovať. Tieto jednotky boli vždy malé, lacné a menej výkonné než lacnejšie smartfóny. Ich účelom je zvýšiť záujem o IT a programovanie, prípadne o IoT (internet vecí) u entuziastov a kutilov. Najnovším prírastkom v ich sérii je Raspberry Pi 400.

Tieto mikro PC mali vždy slušnú konektivitu – HDMI, USB, Ethernet, microUSB a iné vstupy či výstupy. Môžete ich kúpiť starším deťom, ak majú záujem o IT sféru alebo pre seba, ak máte chuť experimentovať s elektronikou.

Raspberry Pi 400

Raspberry Pi 400 nepotrebuje klávesnicu – on klávesnicou totiž je

Raspberry Pi 400 je oficiálnym počítačom tohto výrobcu – to znamená, že to nie je doplnok k Raspberry Pi, predávaný treťou stranou. Obsahuje štvorjadrový Broadcom procesor s taktom 1,8 GHz, 4 GB LPDDR4 RAM, 1 Gbit/s Ethernet, 2x USB 3.0 a 1x USB 2.0 porty. Monitor k nemu pripojíte pomocou jedného z dvoch micro-HDMI portov, ktoré podporujú až 4K výstup, uvádza Cnet.

Už klasikou býva microSD slot a 40 pinový GPIO konektor, pre pripojenie rôzneho drobného príslušenstva. Klávesnico-počítač podporuje Bluetooth 5.0 a dvojpásmové Wi-Fi 802.11ac. Napájanie prebieha pomocou USB-C konektora.

Raspberry Pi 400 je výrobkom Raspberry Pi Foundation. Táto firma bola založená ako charita vo Veľkej Británii v roku 2011. Ich prvý PC Raspberry Pi priniesli na trh v roku 2011.

Raspberry Pi je možné zakúpiť za necelých 60 € (70 dolárov) ako jediný produkt alebo ako súčasť Raspberry Pi kitu za 85 € (100 dolárov). V kite sa nachádza Pi 400, 16 GB microSD karta s predpripraveným RaspberryOS, myš, adaptér, microHDMI do HDMI kábel a príručka pre začiatočníkov.

Náš tip
Vianoce 2020 u operátorov: Prehľad ponúk Telekom, Orange a už aj O2
10.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+