MojAndroid

Každý správny geek vie, čo je Raspberry Pi. Ide o miniatúrny počítač, ktorý je vhodný pre domácich kutilov a technikov, ktorí si k nemu môžu pripojiť rôzne príslušenstvo a vybudovať si z neho napríklad multimediálne centrum. Doteraz bola najväčšou výhodou tohto prístroja jeho cena na úrovni 30-40 dolárov. Dnešným dňom sa to však mení. Dnes predstavený model Raspberry Pi 2 Model B+ totižto prináša parametre skutočného počítača, pričom si zachováva svoju sympatickú cenovku $35. Na dnešnom trhu bažiacom po lacných a výkonných zariadeniach môže byť veľmi chceným tovarom.

Pi2ModB1GB_23_2.0.0

Výbava tohto počítača obsahuje 4-jadrový procesor Broadcom BCM2836 s 32-bitovými jadrami ARMv7 Cortex-A7 taktovanými na 900 MHz, 1 GB RAM a samozrejmosťou sú aj 4 USB porty a slot na microSD kartu, ktorá je jediným úložiskom tohto počítača. Voči predošlej verzii je nový Raspberry Pi až 6-krát výkonnejší, pričom jeho parametre sú postačujúce aj na spustenie najnovšieho Windowsu 10. “Ten bude pre majiteľov nového Raspberri Pi dostupný zadarmo,” prisľúbil Microsoft. Autori tohto minipočítača vidia jeho uplatnenie najmä v školstve a na rozvojových trhoch, kde by mohol úplne zmeniť dostupnosť počítačov pre chudobnejší ľud. Však za 35 dolárov môžete získať plnohodnotný počítač aj s licencovaným operačným systémom.

Náš tip
Raspberry Pi Model B+ | Viac USB portov a podpora pre microSD

Raspberry Pi 2 Model B+ sa začal predávať už dnes a pre celosvetový trh je pripravená prvá várka so 100 000 kusmi. Ak si tento počítač chcete objednať, tak budete musieť navštíviť niektorý zo zahraničných e-shopov, nakoľko na Slovensku zatiaľ nie je dostupný. Máte doma staršiu verziu Raspberry Pi? Napíšte nám, aké využitie si našla vo vašej domácnosti!

Zdroj: TheVerge

2.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+