MojAndroid

Rakúšania chcú priniesť nový spôsob používania osobných dokladov, ako napríklad občiansky preukaz, vodičský preukaz či pas. Nebolo by to prvýkrát, čo by smartfón slúžil na uchovávanie rôznych citlivých informácií o majiteľovi. Deje sa tak pri platení cez mobilné platobné služby, ale aj pri iných aktivitách a činnostiach. Mobilné zariadenia jednoducho nosíme stále so sebou a klasické kartičky v peňaženke sú staromódne. To ale neznamená, že uchovávanie osobných úadjov v aplikácii nemá svoje vlastné výhody.

Aplikáciu MIA (My Identity App) má na starosti Rakúska štátna tlačiareň, ktorá sa v Rakúsku stará o tlač osobných dokumentov. Firma teraz prišla s nápadom preniesť tieto informácie do mobilnej aplikácie a vyťažiť z toho maximum. Rakúsko ale nie je jediná krajina, kde sa snažia o podobnú formu digitalizácie. Rozdielom by ale malo byť to, že jedna aplikácia bude uchovávať informácie o všetkých osobných dokladoch Rakúšanov.

Najväčšou výhodou aplikácie by mala byť zvýšená úroveň súkromia a bezpečia. Aplikácia totiž nebude slúžiť ako úložisko informácií, ale iba ako prístupová brána k nim – informácie totiž nebudú uložené priamo v zariadení, ale bude sa k nim pristupovať cez internet v prípade potreby. Veľkou výhodou je aj to, že používateľ si bude vedieť vybrať, aké informácie nechá zobraziť osobe, ktorá od neho doklad požaduje. Ak pôjde iba o overenie veku pri nákupe alkoholu v hypermarkete, používateľ nemusí predavačke ukázať celý občiansky preukaz s trvalým bydliskom a ďalšími osobnými údajmi, ale iba dátum narodenia. Ak by došlo k strate či odcudzeniu smartfónu, okamžite bude možné zakázať prístup k týmto citlivým informáciam z tohto zariadenia.

S menej výraznou formou elektronizácie sa stretávame aj na Slovensku a v ďalších krajinách po celom svete. Rakúsko ale posunulo celú problematiku ďalej a hoci sa uchovávanie takýchto citlivých údajov v smartfónoch môže zdať ako zlý nápad, vyzerá to tak, že to premysleli veľmi dobre. Spoločnosť stojaca za vývojom aplikácie pritom dúfa, že jej plné nasadenie prebehne už v budúcom roku. Hoci po technologickej stránke by to nemal byť žiaden problém, ešte je tu otázka ochoty štátu. Ten by totiž musel tento spôsob overovania identity schváliť a pripraviť všetky inštitúcie na to, že zrazu sa občania začnú preukazovať iba pomocou svojho telefónu. Aplikácia je už ale pripravená a jej testovanie možno prebehne v inej krajine, kde nie je potrebné prekonávať také náročné legislatívne prekážky. Ako vhodní kandidáti sa javia rozvojové krajiny v Afrike, Ázii či na východe Európy.

Zdroj: Staatsdruckerei via eTrend.sk

11.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+