MojAndroid

Prednedávnom sa nám ozval náš čitateľ Roman, ktorý hľadá nový telefón. Len tak vo všeobecnosti je odporučiť nový telefón dosť zložité, pretože každý má predsa iné preferencie. Niekto preferuje smartfóny malé, niekto naopak trochu väčšie.

Niektorí napríklad uprednostnia dobré fotoaparáty pred výkonom, iní zas skvelú výdrž batérie pred hrúbkou a hmotnosťou. Tentokrát sa však pozrieme na preferencie Romana a budeme sa mu snažiť poradiť niektoré smartfóny, ktoré by mu mohli vyhovieť. Budeme radi, ak mu dáte nejaké tipy aj vy v komentároch.

Hľadéme malý, odolnejší smartfón, so skvelými fotoaparátmi a dlhou výdržou batérie

Na úvod by sme začali požiadavkami, ktoré nám Roman dal. Malý smartfón s dobrou výdržou batérie je celkom náročné nájsť, no samozrejme, je nutné urobiť zopár kompromisov.

Dobrý deň, chcem Vás požiadať o radu, či mi viete poradiť s výberom telefónu. Utopil som môj Samsung S7, no a teraz potrebujem zohnať náhradu. Akokoľvek sa na to pozerám, stále neviem nájsť ten správny kus.

  1. Čo hľadám? V skratke potreboval by som skôr kvalitný fotoaparát s výbornou (lepšou) výdržou batérie, s ktorým sa dá telefonovať 😊 a nemá veľkosť strešnej krytiny. Toto chcem využiť najmä pri viacdňových potulkách v prírode, alebo akýchkoľvek outdoorových aktivitách, kde sa potrebujem spoľahnúť na to, že ho nebudem musieť neustále dobíjať externou powerbankou aj pri zimných výjazdoch na skialpy.
  2. Niečo, čo vojde pohodlne do vrecka, tak si predstavujem niečo do max cca. 6 palcov, alebo aspoň tých 6,1 palcov, keďže vidím, že tam sa pohybuje viacero adeptov.
  3. Požadujem kvalitný fotoaparát, s ktorým zachytím najmä scenérie z prírody a poteší aj nočné snímanie.
  4. Je mi jedno aké rozlíšenie má displej, kvôli šetreniu som aj tak vždy používal najmenšie rozlíšenie, šetrenie znížením výkonu a pod.
  5. Ideálne niečo trošku odolnejšie voči prachu a vode, teda aspoň IP66
  6. Na cene a OS nezáleží

Našiel som si Galaxy S10 plus a Huawei P30 Pro, ale oba majú približne 6,4 palcové uhlopriečky obrazoviek. Potom som našiel menší IPhone XR. Alebo siahnem po starších modeloch od Huawei (P20 Pro alebo P30).

Ďakujem vopred za pomoc.

Pôjde pravdepodobne aj o minivojnu Androidu s iOS

Huawei P20 Pro a P30 sú veľmi dobrými voľbami, keďže ich fotografické schopnosti môžu stále byť niekde na úrovni dnešnej vyššej strednej triedy moderných smartfónov. Taktiež poteší aj výdrž batérie za predpokladu, že si nájdete pomerne nový kus, na ktorom nedošlo k prirodzenému opotrebeniu batérie.

Spomínaný iPhone XR tiež nie je zlý, no modernejším riešením je iPhone 12 Mini. Spomínaná dvojica zariadení značky Apple však je na tom trochu horšie, pokiaľ ide o výdrž batérie na jedno nabitie. Lepšie výsledky dosiahnete s modelom iPhone 11 Pro, ktorý je veľmi kompaktný, odolný a má skutočne super výdrž batérie.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Tá má síce papierovo nízku kapacitu, no Apple má priam dokonale optimalizovaný operačný systém iOS, takže v tomto prípade takmer vôbec nejde o tom, aký hardvér sa v týchto telefónoch nachádza.

Keďže na operačnom systéme nezáleží, myslíme si, že spokojní budete aj so spomenutým portfóliom z dielne Apple. Pokiaľ ide o svet Android zariadení, ten je samozrejme rozmanitejší. Vybrať si môžete z rôznych značiek, no budeme sa držať tých známejších.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Mnoho moderných smartfónov je veľmi veľkých a je pomerne náročné nájsť niečo, čo má malé rozmery a zároveň ponúkne dlhú výdrž batérie. Akumulátor s vysokou kapacitou predsa len potrebuje nejaký ten priestor vo vnútri zariadenia. Prejdime teda k výberu jednotlivých smartfónov. Romanovi by sme odporučili následujúce telefóny, pričom absolútnym favoritom je Asus ZenFone 8.

Asus ZenFone 8

Priam dokonalým adeptom na kúpu pre Romana je Asus ZenFone 8. Ide o kompaktný, a zároveň odolný smartfón, ktorého nezaskočí ani úloha fotografovať či vydržať jeden celý deň na jedno nabitie. Vpredu sa nachádza kvalitný Super AMOLED displej s 5,9-palcovou uhlopriečkou a vysokou obnovovacou frekvenciou na úrovni 5,9 palcov. Vyznačuje sa vysokým maximálnym jasom na úrovni 1100 nitov, čo sa rozhodne hodí počas vykonávania outdoorových aktivít. Poteší aj podpora pre HDR10+.

Asus ZenFone 8
Asus ZenFone 8 | Foto: Redakcia

Rozlíšenie sa zastavilo na úrovni Full HD+ (1080 x 2400 pixelov). O výkon sa stará aktuálne najvýkonnejší procesor pre Android smartfóny, Qualcomm Snapdragon 888. K dispozícii sú aj výborné pamäťové hodnoty. Primárny fotoaparát má vysoké rozlíšenie 64 MP. Sekunduje mu 12 MP ultra širokouhlý senzor. Asus ZenFone 8 disponuje aj stereo reproduktormi a pochváliť sa môže certifikáciou odolnosti voči vode a prachu IP68. Batérie má dostatočnú kapacitu 4000 mAh.

Asus ZenFone 8


Samsung Galaxy S10e

Pokračovali by sme veľmi kompaktným smartfónom Samsung Galaxy S10e. Aj napriek tomu, že dnes už máme najnovšiu sériu Samsung Galaxy S21, aj séria z pred dvoch rokov dokáže v dnešnej dobe niečo ponúknuť. Konkrétne má model Samsung Galaxy S10e uhlopriečku 5,8 palcov. Reč je o Dynamic AMOLED paneli, ktorý sa vyznačuje technológiou HDR10+. Rozlíšenie obrazovky činí Full HD+ (1080 x 2280 pixelov).

samsung galaxy s10e
Samsung Galaxy S10e | Foto: Redakcia

Vzadu nájdeme dvojicu fotoaparátov. Ich rozlíšenie je 12 MP v prípade primárneho senzoru a 16 MP v prípade toho ultra širokouhlého. Poteší prítomnosť stereo reproduktorov, možnosť vybrať si z viacerých pestrých farebných prevedení a zvýšená odolnosť voči vode a prachu podľa certifikácie IP68. Batéria má kapacitu 3100 mAh a je potenciálnou slabinou tohto smartfónu. Veď predsa všetko má svoje plusy a mínusy.

Samsung Galaxy S10e


Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10 je lepšie vybavenou alternatívou k vyššie opisovanému mobilnému telefónu. Zároveň však ide o trochu väčší smartfón. Jeho Dynamic AMOLED displej má 6,1-palcovú uhlopriečku, podporuje HDR10+ a jeho rozlíšenie činí skvelých 1440 x 3040 pixelov, čo je Quad HD+. Používateľ si ho však môže znížiť v samotnom systéme, pre miernejšie šetrenie spotreby batérie.

Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S10 | Foto: Redakcia

Na zadnej strane mobilného telefónu nájdeme trojicu fotoaparátov. Primárny má rozlíšenie 12 MP, teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením taktiež 12 MP a ultra širokouhlý snímač má potom 16 MP. Taktiež sú v tomto prípade samozrejmosťou stereo reproduktory a certifikácia odolnosti voči vode a prachu IP68. Batéria má kapacitu 3400 mAh.

Huawei P30

Huawei P30 je posledným vlajkovým zástupcom zariadení tejto značky, ktoré ešte disponovali Google službami. Vhodnou alternatívou je aj Huawei P30 Pro, ktorý je na dnešné pomery stále celkom kompaktným smartfónom, no Roman požaduje niečo ešte menšie. Huawei P30 má 6,1-palcový OLED HDR10 displej s rozlíšením Full HD+ (1080 x 2340 pixelov).

Huawei P30
Huawei P30 | Foto: Redakcia

Počas svojej doby exceloval fotografickými schopnosťami. Primárny fotoaparát má 40 MP. Sekunduje mu 8 MP teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením. Trojicu snímačov uzatvára 16 MP ultra širokouhlý senzor. Certifikácia odolnosti voči vode a prachu je oproti konkurencii od Samsungu o čosi nižšia a reč je o odolnostnom krytí IP53. Batéria má kapacitu 3650 mAh a vďaka úspornej optimalizácii nadstavby MIUI očakávame, že výdrž na jedno nabitie bude vhodná.

Huawei P30


Huawei P40

Pokiaľ by vám náhodou absencia Google služieb nerobila veľkú prekážku, krokom vedľa nebude investícia do smartfónu Huawei P40. Ten je veľmi sympatický, čomu napomáhajú aj kompaktné rozmery. Podľa nášho názoru je 6,1 palcov ideálnou veľkosťou, no chápeme, že niektorí hľadajú niečo ešte menšie. Tento OLED panel má rozlíšenie Full HD+, čo nám dáva 1080 x 2340 pixelov.

Huawei P40
Huawei P40 | Foto: Redakcia

Huawei P40 disponuje priam brutálnou fotografickou výbavou za dané peniaze. Primárny snímač má 50 MP a je schopný vytvoriť veľmi pekné fotografie. Sekunduje mu 8 MP teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením. Ultra širokouhlý fotoaparát má 16 MP. V útrobách zariadenia sa nachádza i 3800 mAh batéria, ktoré ponúkne typickú jednodennú výdrž. Odolnostné krytie je v tomto prípade taktiež na úrovni štandardu IP53.

Huawei P40


Google Pixel 4a

Na záver sme sa rozhodli do tohto výberu pridať aj Google Pixel 4a. Potešia kompaktné rozmery. OLED HDR displej smartfónu má 5,81-palcovú uhlopriečku a Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2340 pixelov). Na zadnej strane nájdeme iba jeden jediný snímač, ktorý je však veľmi kvalitný a obrovské čaro robí predovšetkým softvér a post-processing ako taký. Senzor má 12,2 MP.

Google Pixel 4a
Google Pixel 4a | Foto: Redakcia

Potešia stereo reproduktory a v tomto prípade zrejme aj plastová konštrukcia, ktorá je rozhodne odolnejšia, ako sklenená alternatíva. Batéria má kapacitu 3140 mAh. Veľmi poteší operačný systém a jeho odladenosť. Reč je o čistom Androide, pochádzajúcom priamo od Google. Zaručené sú samozrejme rýchle a pravidelné aktualizácie. Oficiálnym krytím voči vode a prachu sa žiaľ tento telefón nevyznačuje.

Google Pixel 4a


Ktorý smartfón by ste Romanovi odporučili kúpiť vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

26.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+