MojAndroid

V poslednej dobe sa v súvislosti so sťažnosťami divákov opäť rozprúdila diskusia o tzv. audiotexových televíznych súťažiach. Jedná sa spravidla o koncept, pri ktorom je na obrazovke zobrazená na prvý pohľad jednoduchá a jasná otázka, prípadne matematický príklad a moderátorka nabáda divákov, aby zatelefonovali na číslo so zvýšenou tarifikáciou a uviedli správnu odpoveď. V mnohých prípadoch sa však jedná o veľmi kontroverzné zadania a otázky, na ktoré nejestvuje jednoznačná správna odpoveď.

S úrovňou takýchto súťaží nie je spokojná ani Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). „Účel týchto programov – čo najviac zarobiť na divákoch – je zjavný. Preto sme sa rozhodli upozorniť na praktiky týchto programov a riziká zapájania sa do nich,“ uviedol jej predseda Miloš Mistrík. RVR doteraz prešetrovala celkovo už 33 podnetov, ktoré boli na takéto audiotexové súťaže podané. Slovenský regulár začal v tejto súvislosti voči vysielateľom zatiaľ 14 správnych konaní, uložil jedno upozornenie na porušenie zákona a niekoľko pokút vo výške 32 000 eur. RVR pri nich konštatovala porušenie § 32 ods. 4 písm. a) zákona o vysielaní a retransmisii, ktorý hovorí, že vysielateľ je povinný zabezpečiť slušnosť a čestnosť reklamy a telenákupu. Rada vychádzala z rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, z ktorého vyplýva, že tento typ televíznych súťaží možno posudzovať ako telenákup.

Okrem slovenskej RVR varuje pred audiotexovými súťažami aj česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), ktorá v tejto súvislosti zaevidovala dokonca 109 podnetov. Prostredníctvom svojho podpredsedu Milana Bouška preto divákov dôrazne upozorňuje, že  by sa mali zapájaniu do takýchto programov vyhnúť. Ako doplnil, pravdepodobnosť výhry je vzhľadom na zavádzajúce zadania hier, nejednoznačné inštrukcie ich riešenia či chýbajúce zverejnenie výsledkov jednotlivých úloh naozaj nízka.

Okrem audiotexových súťaží patria medzi kontroverzné formáty aj tzv. ezoterické relácie, pri ktorých môžu diváci žiadať o radu veštice alebo liečiteľov. V oboch prípadoch sa RVR snaží o komunikáciu s ďalšími inštitúciami, do kompetencie ktorých by mohli spadať. Obchodná inšpekcia však takéto podnety postupuje práve RVR s odôvodnením, že sa týkajú vysielania a podľa dostupných informácií vysielatelia neboli sankcionovaní ani za problémy s dovolaním sa do štúdia či účtovaním neúmerných súm za uskutočnené hovory.  Vysielateľov zatiaľ netrestali ani policajné zložky a príslušné odbory ministerstiev financií, dozerajúce na hry a lotérie.

O nástrahách audiotexových čísiel pripravujeme komplexný článok do nového čísla Android Magazínu. Nájdete v ňom reálnu skúsenosť istého zákazníka, ktorému volanie na audiotexové číslo poriadne predražilo faktúru, vyjadrenia operátorov a ďalších kompetentných inštitúcií. Nebudú chýbať ani prehľad, ako tieto čísla rozoznávať a vo svojom telefóne blokovať.

Zdroj: rvr.sk

13.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+