MojAndroid

Aj my vieme lietať. Konkrétne sme si zalietali na Ar.Drone, qvadrikoptére, ktorá patrí medzi sofistikované hi-tech hračky súčasnej doby. Parrot Ar.Drone nezaujme len svojim technickým riešením, ale aj dizajnom. Poďme si aspoň v krátkosti povedať, čo všetko tento „stroj“ dokáže.

Prvé dojmy

Ar. Drone prišiel zabalený vo veľkej krabici, po ktorej otvorení sa vám naskytne pohľad na štvorvrtuľovú qvadrikoptéru AR. Drone, ktorá vyzerá naozaj výborne. V samotnom balení toho nenájdete veľa a výrobca pridáva už len nabíjačku s batériou (k nej pribalil aj redukcie pre rôzne normy zásuviek) a dva ochranné trupy na vonkajšie a vnútorné použitie- tie zároveň dodávajú AR.Drone špecifický aerodynamický tvar.

Technické riešenie

AR.Drone je technicky veľmi  dobre spracovaný. Vyrobený je z karbónových vlákien a odolného plastu, o ktorého pevnosti sme sa v niektorých situáciách aj sami presvedčili :).  V prípade, že sa vám predsa len podarí niečo rozbiť, nemusíte sa báť, pretože vždy je možné dokúpiť nové náhradné diely. V obchodoch ľahko zoženiete batériu (32€), vymeniteľný kryt (43€), motorčeky, vrtule – jednoducho všetko. Cena tejto hračky sa pohybuje na úrovni 330€.

Vo vnútri konštrukcie sa nachádzajú senzory podobné tým, ktoré nájdete v smartfónoch s tým rozdielom, že tu sú použité na udržanie stability pri lete. AR.Drone konkrétne integruje senzory gyroskopu, ultrazvuku a okrem nich aj dvojicu kamier, ktoré vám pomôžu v orientácii tam, kde už nedovidíte – jedna je namierená dopredu a druhá k zemi tak, aby ste mohli kontrolovať výšku letu. No kamery neslúžia len na vizuálnu kontrolu, ale sú použité aj k stabilizácii – to znamená, že v tme moc toho nenalietate.

Prepojenie medzi smartfónom a qvadrikoptérou je zabezpečené prostredníctvom WiFi. Zapnutím AR.Drone  sa z neho stáva WiFi prístupový bod, takže nie sú potrebné žiadne dodatočné zariadenia. Odozva na ovládanie je minimálna a môžete sa spoľahnúť, že keď na svojom smartfóne dáte pokyn na vzlietnutie alebo pohyb dopredu, okamžite sa vykoná. Dosah WiFi by mal byť vo voľnom priestranstve približne 50m, no ak postavíte medzi seba a AR.Drone prekážky dosah sa samozrejme skráti.

Aplikácia

Takže ak ste svoj AR.Drone vybalili, poskladali a vložili batériu, tak teraz už stačí len naštartovať motory a vzlietnuť. Na to potrebujete do svojho telefónu nainštalovať aplikáciu, ktorú jednoducho stiahnete na Android Markete. Existuje niekoľko dostupných  alternatív, či už platených, alebo voľne stiahnuteľných. My sme AR.Drone testovali len s oficiálnou aplikáciou AR.FreeFlight.

AR.FreeFlight
Parrot SA
Verzia 1.9 (1. 9. 2011)
Veľkosť 10 MB
2.2+

Zadarmo

 

Pred jej samotným spustením je potrebné sa najprv pripojiť na WiFi sieť qvadrikoptéri – v našom prípade sme sa pripájali k pôvodnému názvu WiFi siete ardrone_145513. Po úspešnom pripojení spustíme aplikáciu, ktorá sa pripojí k AR.Drone. Na obrazovke sa objavia ovládacie prvky a video z prednej kamery. Priamo v aplikácii môžete prepínať pohľady medzi dvojicou kamier – zapnúť môžete aj duálny zobrazovací režim, kedy sa naraz zobrazí video z prednej kamery a v ľavom hornom rohu pohľad zo spodnej. Indikátor batérie je umiestnený vpravo hore.

Veľmi dôležité sú aj tlačidlá pre vzlietnutie a núdzové vypnutie prístroja – verte mi, pri prvých pokusoch o ovládanie tejto „beštie“ ich budete potrebovať :). Zatiaľ, čo spodným tlačidlom môžete vzlietnuť alebo automaticky pristáť, núdzové vypnutie okamžite odpojí energiu od motorčekov, takže dôjde k okamžitému pristátiu – asi nebude rozumné skúšať túto funkciu vo veľkých výškach ;).

Ovládanie je intuitívne. Na obrazovke sa zobrazia jeden alebo dva joysticky (u Desire bol len jeden, zatiaľ čo pri Galaxy SII boli dva), ktoré slúžia na ovládanie. Vzlietnutím sa AR.Drone vznesie do výšky približne pol metra až jeden meter, v ktorej stabilne zotrvá až kým nestlačíte niektorý z joystickov. Stlačením a pohybom do strán sa AR.Drone bude otáčať okolo svojej osi na jednom mieste a pohybom nahor alebo nadol korigujeme jeho výšku. Stlačením druhého joysticka ovládate pohyby dopredu, dozadu, doľava a doprava naklonením telefónu.

Lietame

Pri prvých minútach letu s AR. Drone je potrebné si navyknúť na ovládanie. Čím dlhšie ste ale vo vzduchu, tým viac sa vcítite do role ozajstného pilota RC qvadrikoptéry. Pri prvých pokusoch sme sa nevyhli kolíziám s niektorými predmetmi v miestnosti, ale AR.Drone to našťastie prežil bez ujmy. No aj v prípade havárie je AR.Drone natoľko inteligentný, že sa automaticky vypne. Pre úplných začiatočníkov ale aj tak odporúčame väčšie priestranstvá, kde si určite užijete viac zábavy a menej strachu z poškodenia tejto drahej „vecičky“. Za hlavnú nevýhodu celého zariadenia však považujeme jeho výdrž na batériu. Na jedno nabitie dokáže batéria napájať AR.Drone priemerne 10-12 minút a nabije sa približne za 90 minút. Preto je optimálne, ak si k dodávanej batérii dokúpite jednu alebo aj dve náhradné – čím viac tým lepšie ;).

Naše začiatky a pokusy s lietaním môžete vidieť aj na videu, ale na profesionálne ovládanie tohoto zariadenia by sme potrebovali dlhší tréning :).

Tu je niekoľko videí z Youtube, kde môžete vidieť, čo všetko AR.Drone skutočne dokáže. Je na nich síce iPhone ale ovládanie ostáva rovnaké ;)

Lietať s AR.Drone je skutočne zábavné. Nebyť krátkej výdrže na batériu a trochu vysokej nákupnej ceny (316€) určite by si našiel viac majiteľov. Ak ale oželiete vysokú cenu získate pomerne technologicky vyspelú RC hračku – náhradné batérie sa navyše dajú dokúpiť, čím sa vyrieši aj krátkosť lietania.  Prvé momenty s AR.Drone sa vám môžu zdať ako nekonečný boj s gravitáciou, ak ale pocvičíte, radosť z ovládania sa bude neustále stupňovať.

Zariadenie zapožičal RealShop.sk

28.9.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+