MojAndroid

Nové smartfóny s procesormi Qualcomm by sme už v dohľadnej dobe mohli nabíjať oveľa rýchlejšie vďaka technológii QuickCharge 2.0. Výrobca čipov, oproti zariadeniam bez QuickCharge a s nabíjačkou  5V, 1A, sľubuje zlepšenie až o 75%. Ťažiť by z nej mohli všetky zariadenia s podporou QC vo verzii 2.0, ktorá je podporovaná procesormi série Snapdragon 800, 600 a Snapdragon 400. Z novej technológie by mali ťažiť aj smartfóny, ako napríklad HTC One M8, či Sony Xperia Z2, pri ktorých sa čas nabíjania podľa meraní dostal cez hranicu 200 minút.

Dôvodom pomalého nabíjania je najmä v nabíjačke, ktorú v prípade HTC One M8 taiwanský výrobca pribalil do balenia. Tá podporuje len štandard Quick Charge 1.0, pričom HTC na vlajkovej lodi novú verziu QC 2.0 vyplo. Práve z tohto dôvodu nabíjanie trvá tak dlho. Ani pripojenie silnejšej nabíjačky v tomto prípade nepomôže, keďže nabíjací prúd reguluje špeciálny čip v nabíjačke aj v smartfóne. Na trhu však zatiaľ nie sú k dispozícii nabíjačky kompatibilné s technológiou QC 2.0, výrobcovia by ich však mohli začať pribaľovať už v priebehu najbližších mesiacov, najneskôr do konca roka. Čoskoro by sa mali objaviť aj nabíjačky alternatívnych výrobcov.

Nová technológia QuickCharge 2.0 dosiahla v laboratórnych testoch obstojné výsledky. Kompatibilné zariadenie s 3300 mAh batériou dokázali pomocou nabíjačky s QC 2.0 nabiť z 0 na 60% len za prvých 30 minút. Klasická nabíjačka (5V, 1A) v rovnakom čase nabila batériu len na 12%.

battery-graphic-opt

Zdroj: qualcomm

10.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+