MojAndroid

Tak ako nedávno sľúbila, tak aj spoločnosť Qualcomm svoj sľub splnila a behom druhého dňa na Qualcomm’s Tech summite predstavila kompletné špecifikácie svojho čipsetu Snapdragon 845 pre budúcoročné vlajkové lode výrobcov smartfónov.

Vyšší výkon, nižšia spotreba a lepšia konektivita

Celý čipset vyrobený 2. generáciou 10 nm FinFET technológie by mal mať až o 30 % vyššiu efektivitu ako predchodca Snapdragon 835. Vďačí za to hlavne osemjadrovému procesoru Kryo 385 (4x 2,8 Ghz a 4x 1,8 Ghz) s 10-20 % vyšším výkonom než u predchádzajúcej generácie a taktiež novému grafickému jadru Adreno 630 s o 30 % väčším výkonom než Adreno 540. Vďaka funkcii Adreno foveation bola taktiež znížená spotreba energie.

Čipset je vybavený druhou generáciou gigabajtového Snapdragon X20 LTE modemu. Ten ponúka o 20 % rýchlejšie prenosy dat (až do 1,2 Gbps) vďaka agregácii až piatich pásiem LTE. Film o veľkosti 3 GB stiahne za menej ako 3 minúty. Nechýba podpora Wi-Fi 802.11ad, 2×2 802.11ac a Bluetooth 5.0.

Umelá inteligencia a 4K video pri HDR

Umelá inteligencia (AI) teraz hýbe mobilným svetom a neinak tomu je aj nového Snapdragonu 845. Umelá inteligencia je rozvíjaná v častiach čipsetu ako je Hexagon Vector Extension. Jedná sa o rozšírenie signálového procesoru slúžiace k spracovaniu komplexných matematických rovníc pre umelú inteligenciu. Nechýba podpora populárnych AI frameworkov ako sú Google TensorFlow, Facebook Caffe 2 alebo Open Neural Network Exchange. AI by mala úlohy spracovávať 3x rýchlejšie než minulá generácia. Vývojár aplikácie bude mať možnosť zvoliť si, či AI bude využívať  CPU, GPU alebo Hexagon 685 DSP.

Vďaka čipu Spectra 280 ISP dokáže telefón zaznamenať 4K video v HDR pri 60 snímkoch za sekundu. Spectra  280 ISP dokáže zhromaždiť viac farebných dat kombináciou troch metód – presunom z 8bitu na 10bit, rozšírením farebného gamutu až na Rec. 2020 a zvýšením jasu objektívu. Nechýba ani vyššia redukcia šumu pri nižšom osvetlení.

Lepšie audio, bezpečnosť a rýchle nabíjanie

Nový AQustic audio kódek poskytne lepšie rozpoznávanie hlasu a prebúdzanie telefónu hlasom, rovnako ako nahrávanie a prehrávanie zvukov. Novinkou čipsetu je Secure Processing Unit (SPU). Jedná sa o časť čipsetu, ktorá v sebe obsahuje vlastný procesor, generátor náhodných čísel a vlastnú pamäť. Jej úlohou je poskytnúť vlastníkovi zariadenia vyššiu bezpečnosť. Slúži hlavne k ochrane biometrických informácií. Autentifikácii používateľa bude spracovaná tak, aby na primárnom procesore nemusel byť spustení žiaden kód. SPU sa taktiež postará o pridelenie oprávnenia pre mobilné platby a o zabezpečenie SIM kariet.

Snapdragon 845 taktiež podporuje technológiu Quick Charge 4.0+.  Vďaka nej bude možné dobiť štandardnú batériu v smartfóne z nuly na 50 percent za 15 minút.

Qualcomm Snapdragon 845 budúci rok nebudú využívať len android zariadenia ale aj notebooky z Windows 10 od Microsoftu. Oficiálne jeho použitie už oznámila spoločnosť Xiaomi u svojej budúcoročnej vlakovej lode Mi 7, ale pravdepodobne ju predbehne spoločnosť Samsung s modelom Galaxy S9.

Zdroj: PhoneArena 

11.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+