MojAndroid

O výkon väčšiny tohtoročných vlajkových smartfónov sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 855. Pred pár týždňami bola dokonca predstavená jeho vylepšená verzia Qualcomm Snapdragon 855+, ktorá je určená pre herné smartfóny ako Asus ROG Phone 2. Minimálne do konca roka to bude najvýkonnejším čipsetom Qualcommu a následne ho vystrieda Snapdragon 865. Americký výrobca  myslí dopredu a už plánuje výrobu Snapdragonu 875 pre rok 2021. Podľa informácii serveru PhoneArena by mal byť vyrobený 5 nm výrobným procesom.

Qualcomm baner

Obrovský progres vo výrobe čipsetov

Ešte pred rokmi by správa o 5 nm výrobnom procese znela ako science-fiction. Čipset Texas Instruments OMAP 3430, ktorý mala v roku 2009 Motorola Droid, bol vyrobený len 65 nm výrobným procesom. Tohtoročné čipsety Qualcomm Snapdragon 855 a Snapdragon 855+ sú vyrobené 7 nm procesom a budúcoročný Snapdragon 865 by na tom mal byť rovnako. Až Snapdragon 875 prejde na 5 nm výrobný proces.

Qualcomm 5G Steve Moll

Dve verzie Snapdragonu 865 a zmena výrobnej linky Snapdragonu 875

Snapdragon 865 by mal prísť v dvoch verziách. Jedna z nich by mala mať integrovaný 5G modem. V oboch prípadoch by nemala chýbať podpora LPDDX5 operačnej pamäte a UFS 3.0 flash pamäte. Qualcomm jeho výrobu prenechá juhokórejskému Samsungu.

V prípade Snapdragonu 875 sa ale obráti na čínsku spoločnosť TSMC, ktorá o dva roky rozbehne 5 nm výrobný proces. To znamená 171,3 miliónov tranzistorov na milimeter štvorcový. Je možne, že ďalší rok sa situácia opäť zmení. Samsung totiž plánuje na rok 2022 spustenie 3 nm výrobného procesu.

Náš tip
Čipsety od Qualcomm obsahujú kritické bezpečnostné chyby
27.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+