MojAndroid

Nová generácia mobilných procesorov prinesie ďalšie nové funkcie a možnosti. Mnohé z nich predvádzal známy výrobca čipov Qualcomm aj na výstave CES v Las Vegas a viaceré sa týkali aj mobilného fotografovania. Obsahovať ich bude samozrejme aj nový čip výrobcu, Snapdragon 805, ktorý bol predstavený v novembri a v konkrétnych zariadeniach by sa mal objaviť počas tohto roka.

snapdragon-s805

Zrejme najpôsobivejšou novinkou, týkajúcou sa fotografovania, je možnosť zaostriť fotografiu po jej nasnímaní. Je možné zaostriť snímku rovnomerne po celej ploche a dosiahnuť úžasnú hĺbku ostrosti, prípadne vybrať jeden hlavný bod a zvyšok jemne rozostriť. Možnosti úpravy takejto fotografie sú široké a celý proces trochu pripomína fotoaparát Lytro, o ktorom sme v minulosti písali.

Náš tip
Lytro – revolučná technológia snímania, uvidíme ju aj v smartfónoch?

Samozrejme, Lytro vyhotovuje fotografie trochu iným spôsobom, za čo vďačí svojej väčšej a pretiahnutej konštrukcii. Jej umiestnenie do mobilného zariadenia by bolo problematické, takže Qualcomm šiel na to trochu inak a v prípade Snadragonu 805 fotoaparát v rýchlom slede zachytí viac expozícií. Stačia na to aj bežné fotoaparáty, ktoré sa v mobiloch bežne používajú, takže nasadenie tejto technológie bude o to jednoduchšie. Okrem selektívneho ostrenia však nový čip od Qualcommu dokáže regulovať aj inteligentné osvetlenie, korekciu expozície a docieliť, aby fotografie snímané s bleskom nevyzerali vyblednuté, alebo inak neprirodzené.

Takýto spôsob fotografovanie vyznieva skutočne zaujímavo a sme zvedaví, akú reálnu kvalitu budú mať fotografie v praxi. Zostáva teda počkať, kým sa v priebehu roka Snapdragon 805 dostane do prvých mobilných zariadení. Na záver ešte pripomíname, že o podobný spôsob úpravy fotografií sa pokúša aj Nokia s funkciou Refocus.

Zdroj: techcrunch.com

11.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+