MojAndroid

V rámci udalosti Snapdragon Tech Summit spoločnosť Qualcomm okrem iného predstavila aj vlajkový procesor prvý 4 nm Snapdragon 8 Gen 1 založený na architektúre ARM v9. Síce chvíľu potrvá, kým sa na trh dostanú prvé smartfóny poháňané týmto čipsetom, no portál XDA Developers dostal príležitosť odhaliť jeho výkon už teraz prostredníctvom benchmarkov.

Pri testovaní bol použitý prototyp smartfónu s Full HD+ AMOLED displejom so 144 Hz obnovovacou frekvenciou, 8 GB LPDDR5 RAM a 512 GB UFS 3.1 interného úložiska.

Svojich predchodcov hravo porazil v grafickom výkone

V teste AnTuTu je vidieť silný medzigeneračný rozdiel, Snapdragon 8 Gen 1 porazil minuloročný Snapdragon 888 o približne 240 000 bodov. 33 % zlepšenie výrazne prevyšuje sľuby Qualcommu o 20 % zlepšení výkonu, stále však ide len o syntetické benchmarky a v praxi môže čipset dosahovať iné výsledky. To naznačuje aj aplikácia Geekbench 5.0, kde procesor až také úžasné výsledky nedosiahol ani zďaleka. V jednojadrovom teste porazil Snapdragon 888 len o 100 bodov a vo viacjadrovom teste mal dokonca horší výkon.

Qualcomm nezverejnil veľa podrobností o novom grafickom procesore zo série Adreno 700, avšak vieme, že v teste GFXBench Manhattan dosiahol skóre 221 snímok za sekundu. To je približne o 31 % a 75 % viac ako získali Snapdragonom 888 a 865.

Snapdragon 8 Gen 1 GFX Bench Manhattan
Zdroj: XDADevelopers.com

Qualcomm neklamal. AI posunul na novú úroveň

Okrem zdokonalenia grafického výkonu si Qualcomm dal záležať aj na zlepšení umelej inteligencie. Jej výkonnosť je trochu ťažšie odmerať a porovnať s inými čipsetmi, no v súčasnosti najsľubnejší benchmark MLPerf Mobile významný pokrok v tejto oblasti potvrdil. Čipset s ľahkosťou porazil Xiaomi Mix 4 so Snapdragonom 888, Vivo S9 5G s procesorom Dimensity 1100 a Samsung Galaxy S21 Plus s Exynosom 2100.

Android konkurencia na Snapdragon 8 Gen 1 nestačí. S iPhonmi sa však nový čipset potrápil

Portál Hot Hardware zas priniesol porovnanie výsledkov benchmarkov Snapdragonu 8 Gen 1 a najvýkonnejších smartfónov na trhu. V teste Geekbench 5 sa umiestnil na prvom mieste čo sa týka  Android zariadení, na modely iPhone 11 Pro, 12 Pro Max a 13 Pro Max od jablčnej konkurencie však nestačil.

Snapdragon 8 Gen 1 vs konkurencia - GeekBench 5
Zdroj: Hothardware.com

Test grafického výkonu GFXBench T-Rex ukázal, že zariadenie je schopné dosiahnuť takmer rovnaké skóre ako iPhone 13 Pro s procesorom Apple A15 Bionic. V teste GFXBench Manhattan však nový iPhone už nestačil a Snapdragon 8 Gen 1 získal prvé miesto v rebríčku. Ostatné Android zariadenia ostali v oboch prípadoch výrazne pozadu. V teste 3DMark Wild Life Unlimited sa mu podarilo obsadiť druhé miesto, niekoľko stoviek bodov za iPhone 13 Pro, pričom ako tretí skončil minuloročný iPhone 12 Pro Max.

Náš tip
Kedy skončí čipová kríza? Vyjadrenia riaditeľov firiem sa rôznia

13.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+