MojAndroid

Iba včera sme vás informovali o tom, že ARM predstavil nové procesory Cortex A-72 s grafickým čipom Mali T-880. Ubehol iba deň a už sa objavili uniknuté informácie o nových čipoch pre mobilné zariadenia, ktoré implementujú práve najnovšiu architektúru procesorov. Tieto čipy by mali byť v telefónoch použité v budúcom roku, no už teraz aspoň približne vieme, akú konfiguráciu tieto čipy ponúknu. Nové čipy by mali byť už tradične výkonnejšie a energeticky menej náročné, ako aktuálne modely.

Nové procesory by sa mali objaviť v čipoch Snapdragon 618 a 620 od Qualcommu. Tieto označenia sú zatiaľ iba predbežné a neoverené, no vychádzajú z toho, že už teraz nájdeme v niektorých zariadeniach procesor Snapdragon 615. Malo by ísť o čipy pre zariadenia vyššej strednej triedy.

Menej výkonný čip MSM8956 ponúkne dve jadrá s novou architektúrou Cortex A-72 s taktom 1,8 GHz a štyri jadrá s nízkou energetickou náročnosťou a technológiou Cortex A-53 s taktom 1,2 GHz. O čosi výkonnejší čip je označený MSM8976. Nájdeme tu tiež 8 jadier, pričom štyri z nich budú práve nové Cortex A-72. Aj v tomto prípade by malo ísť o jadrá s frekvenciou 1,8 GHz, čo naznačuje, že tieto procesory nie sú určené do tých najvýkonnejších zariadení. Takéto čipsety ponesú zrejme číselné označenie 8xx, ako je to aj v prípade súčasných modelov.

snapdragon-618-620

Veľmi zaujímavo ale vyzerá zvyšok špecifikácií týchto čipov. Budú totiž schopné podporovať QHD displeje, fotoaparáty s rozlíšením do 21 MPix a možnosťou natáčať 1080p Full HD video s frekvenciou 60 fps. Jedinou zvláštnosťou je, že podľa uniknutých údajov by mali byť nové čipy vyrobené 28 nm výrobným procesom, čo by zrejme neznamenalo menšiu energetickú náročnosť. Je ale možné, že kým sa tieto čipy dostanú do výroby, výrobca prejde na modernejší 16 nm proces, vďaka ktorému bude pre napájanie procesorov potrebné oveľa menšie množstvo energie.

Zdroj: GizmoChina via PhoneArena 

5.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+