MojAndroid

Spoločnosť Apple už minulý rok predstavila možnosť núdzového satelitného pripojenia pre svoje smartfóny iPhone 14. Spoločnosť Google krátko na to oznámila, že podporu satelitného pripojenia bude mať aj tohtoročný systém Android 14. Pozadu v tomto smere nechce byť ani výrobca čipov Qualcomm, ktorý teraz podľa portálu GSMArena predstavil vlastnú satelitnú službu Snapdragon Satellite.

Satelitná služba nebude slúžiť len pre záchranu životov v núdzových prípadoch

Spoločnosť Qualcomm ju oficiálne oznámila na veľtrhu CES 2023 v Las Vegas. Snapdragon Satellite je obojsmerná satelitná službu odosielania správ, ktorá bude dostupná na prémiových Android smartfónoch novej generácie. Neprekvapí tak, že bude podporovaná novými zariadeniami s čipsetom Snapdragon 8 Gen 2Vznikne vďaka partnerstvu so spoločnosťou Iridium, ktorá prevádzkuje konšteláciu 66 satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Snapdragon Satellite využije satelity spoločnosti Iridium | Zdroj: GSMArena.com

Jedným z jej konkurentov je Globalstar, ktorý je partnerom Apple pre jeho satelitnú službu. Snapdragon Satellite by mal podporovať obojsmerné zasielanie správ pre núdzové použitie, posielanie klasických SMS správ a ďalšie aplikácie na odosielanie správ. Nemal by byť tak len pre núdzové situácie, ale pôjde ho využiť aj na dovolenkách vo vzdialených, vidieckych a offshore lokalitách.

Snapdragon Satellite bude otvorený aj všetkým OEM výrobcom a vývojárom aplikácií

Novú službu chce Qualcomm sprístupniť na smartfónoch novej generácie, ktoré budú vo vybraných regiónoch uvedené na trh v druhej polovici roku 2023. Snapdragon Satellite sa samozrejme môže rozšíriť aj na ďalšie zariadenia, ako sú notebooky, tablety, autá a produkty IoT. OEM výrobcovia a vývojári aplikácií budú mať otvorené dvere ponúkať vlastné služby využívajúce výhody tohto satelitného pripojenia.

Napríklad Brad Trenkle, viceprezident outdoorového segmentu spoločnosti Garmin, už spoluprácu potvrdil. Ich vlastné riešenie Garmin Response, ktoré zachraňuje tisíce životov pri SOS incidentoch každý rok, sa tak bude môcť rozšíriť na milióny nových používateľov smartfónov po celom svete.  Snapdragon Satellite bude tiež podporovať 5G neterrestriálne siete (NTN), keď budú v jednotlivých regiónoch dostupné.

Náš tip
Android Auto prinesie možnosť volania cez WhatsApp

 

 

7.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+