MojAndroid

Čínska spoločnosť Huawei prišla kvôli zákazu amerického Ministerstva obchodu o veľkú časť dodávateľov súčiastok. Dokonca kvôli nemu musela ukončiť výrobu čipsetov vlastnej značky Kirin. Teraz sa objavila správa, ktorá by mohla byť pre Huawei svetlom na konci tunela. Podľa portálu AndroidPolice mu bude môcť dodávať čipy americký výrobca Qualcomm. Má to ale jeden zásadný háčik.

Zákaz amerického Ministerstva priniesol Huawei viacero problémov

Zákaz, ktorý americké Ministerstvo obchodu vydalo v máji minulého roka, sa opieral o obvinenie voči čínskej spoločnosti americkými tajnými službami. Tie tvrdia, že Huawei je bezpečnostné riziko, pretože údajne poskytuje používateľské údaje čínskej vláde.

Kvôli zákazu mu nesmú americké spoločnosti predávať americké technológie. To platí aj pre Google, ktorý nesmie certifikovať jeho nové smartfóny a tie kvôli tomu nemajú Google aplikácie. Huawei v reakcii na tento problém začal s vývojom vlastného systému Harmony OS.

Huawei Mate 40 Pro

Ešte väčšia rána prišla po roku, keď v septembri rozšírilo americké ministerstvo zákaz aj na neamerické spoločnosti. Pokiaľ by poskytli Huawei americké technológie, tak by čelili prísnym finančným sankciám. Huawei tak behom pár týždňov prišiel o dodávateľov komponentov ako sú Samsung, LG alebo TSMC, ktorý pre neho montoval jeho čipsety značky Kirin. Druhý najpredávanejší výrobca smartfónov tak razom prišiel o najdôležitejšiu časť svojich zariadení. Tento problém by mal teraz aspoň čiastočne vyriešiť americký výrobca čipov Qualcomm.

 

Qualcomm musí vyriešiť problém s integrovaným 5G modemom

Ten dostal tento týždeň od amerického ministerstva oficiálne povolenie dodávať Huawei svoje čipy. Má to ale háčik. Qualcomm nesmie poskytnúť Huawei 5G modemy, ale len staršie 4G modemy. Všetky jeho nové čipsety série 800, 700 a 600 majú pritom integrované 5G modemy. A nevýkonná séria 400 je určená len pre najnižšiu a najlacnejšiu triedu smartfónov. Qualcomm má preto len dve možnosti, ako tento problém vyriešiť. Prvou je ponúknuť Huawei čipset Snapdragon 855 z minulého roku, ktorý využíval len externý 5G modem Snapdragon X50.

Druhou a reálnejšou možnosťou je, že Qualcomm pre Huawei vyrobí upravené verzie čipsetov Snapdragon 865 a 875 bez integrovaného modemu. Síce to preňho budú náklady navyše, ale pri vysokej predajnosti Huawei smartfónov by sa mu to určite po čase vrátilo. Ako to dopadne sa dozvieme už na jar, kedy sa očakáva predstavenie série vlajkových smartfónov Huawei P50.

Náš tip
Xiaomi predstaví smartfón so 120 Hz QHD+ displejom a TOP parametrami
18.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+