MojAndroid

Spoločnosti Qualcomm a Apple už roky spolupracujú pri výrobe iPhonov a iPadov. Zdá sa však, že aj takto dlho budovaný partnerský vzťah sa niekedy musí skončiť. Po tom, čo Apple zažaloval Qualcomm prichádza výrobca mobilných čipov s odplatou a žaluje spätne spoločnosť Apple.

V januári zažaloval Apple spoločnosť Qualcomm s tým, že chce vyplatenie pokuty $1 mld. za porušenie licenčných podmienok a kvôli nim si Apple vraj musel urýchlene nájsť výrobcu čipov, ktorý mu dodá potrebné súčiastky pre nasledujúcu generáciu iPhonu. Qualcomm však vec vidí inak a len pred pár hodinami podal výrobca čipov oficiálnu žalobu na Apple (str. 139). Dôvodom je porušenie zmluvy medzi týmito spoločnosťami.

Náš tip
Apple žaluje Qualcomm za vysoké licenčné poplatky, chce od neho miliardu dolárov

Qualcomm v žalobe vypichol hneď niekoľko dôvodov, prečo sa chce súdiť so spoločnosťou Apple, no za hlavné dôvody pokladá: “Poddimenzovanie potenciálneho výkonu Qualcomm čipov v iPhone 7, misinterpretácia výkonu v porovnaní iPhone-u 7 s Qualcomm modemom a konkurenčnými modemami, ako aj zastrašovanie Qualcommu spoločnosťou Apple, aby nerobila žiadne verejné porovnania výkonu iPhone-u 7 s Qualcomm súčiastkami a iPhone-u 7 so súčiastkami od iného výrobcu”.

Okrem toho chce Qualcomm dať doporiadku aj vyhlásenia Applu zo začiatku tohto roka. Apple totižto podľa neho zavádzal príslušné orgány v súdnom spore. 17. augusta totižto Apple povedal Kórejskej komisii pre férový obchod (KFTC), že si musí nájsť druhého výrobcu mobilných čipov kvôli stále prebiehajúcim sporom s Qualcommom. V čase, kedy Apple vydal toto vyhlásenie, však už mal podpísanú zmluvu so spoločnosťou Intel, ktorá začala vyrábať súčiastky pre iPhone 7, čo bolo len niekoľko týždňov pred jeho oficiálnym predstavením. Každý iPhone, ktorý Apple predával v Kórei, tak mal v sebe už čip od Intelu, nie Qualcommu. Apple tak podľa slov Qualcommu zavádzal úrady, aby bol výrobca čipov v súdnom spore znevýhodnený.

Celý tento súdny spor je len dokazovaním si toho, kto má viac a kto čo dokáže. Neteší, nás, že sa tieto dve spoločnosti súdia, no podľa nášho názoru má pravdu Qualcomm. Apple chcel podľa nášho názoru len nájsť dôvod, ktorým by mohol ukončiť dlhodobú zmluvu týchto spoločností bez zaplatenia zmluvnej pokuty. O vyhlásení výsledkov súdneho sporu vás budeme informovať, situáciu budeme i naďalej sledovať.

Zdroj: Engadget

11.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+