MojAndroid

Spoločnosť Qualcomm patrí medzi špičku vo výrobe mobilných procesorov. Aktuálne má spoločnosť k dispozícii procesory s minimálne o generáciu pokročilejšími technológiami, ako konkurencia. Aj preto siahajú výrobcovia často práve po čipoch od tejto spoločnosti. Hoci mnohí užívatelia si to neuvedomujú, práve procesory v našich zariadeniach sú zodpovedné aj  za to, že môžeme natáčať video v 4K rolzíšení, spomalené video s frekvenciou 120 fps, alebo aj za to, že môžeme používať displeje s QHD rozlíšením. Qualcomm, ako popredný výrobca mobilných čipov, si myslí, že 4K rozlíšenie na displejoch mobilných zariadení je iba otázkou času.

Nie je to pritom tak dávno, čo 4K rozlíšenie bolo známe iba v odbornej technickej sfére. Dnes sú takéto televízory, ale aj monitory či dokonca obrazovky notebookov stále bežnejšie. Qualcomm si ale myslí, že postupom času uvidíme takéto displeje aj na našich tabletoch a smartfónoch. Určite si poviete, že takýto displej je zbytočný, veď aj rozdiel medzi Full HD a QHD displejmi na smartfónoch s uhlopriečkou okolo 5″ je takmer nemožné spozorovať. Qualcomm sa ale ohradil tým, že všeobecne zaužívané metriky nie sú správne. Už niekoľko rokov platí všeobecný názor, že ľudské oko nedokáže rozoznať pixely na telefóne pri hustote 300 ppi. Do úvahy sa pritom berie bežná vzdialenosť medzi okom a prístrojom, ktorá je približne 30 cm.

rozlisenie-ppi

Qualcomm si však myslí, že tento názor vytvorený spoločnosťou Apple nie je správny. Podľa výrobcu čipov je v tejto rovnici do úvahy brané veľmi podpriemerné ľudské oko, pričom ľudia s lepším zrakom by teoreticky mohli rozoznať pixely až do hustoty 573 ppi. To je takmer dvakrát toľko, ako uvádza Apple pri svojich Retina displejoch. Skutočnosť je zrejme niekde v strede. Mnohí užívatelia sa zhodli, že 300 ppi naozaj nie je hranica, pri ktorej sú pixely nerozoznateľné. Na druhej strane, pri 5-palcových smartfónoch s Full HD displejom a hustotou 441 ppi rozozná pixely iba niekto so skutočne orlím zrakom.

V tabuľke je jasne znázornené, že vízia Qualcommu je aplikovateľná najmä pre tablety s väčšou obrazovkou. V tomto prípade má vyššie rozlíšenie skutočne zmysel, keďže Full HD a možno ani QHD rozlíšenie nie je pri takýchto zariadeniach maximum, ktoré zaručí úplný komfort. Qualcomm si však myslí, že pribúdajúce množstvo obsahu v 4K rozlíšení bude dôvodom na to, aby sa takéto displeje dostali aj do menších zariadení, potenciálne aj smartfónov. Užívatelia sú podľa spoločnosti pohodlní a keďže už dnes je natáčanie 4K videa štandardom, mnohí majitelia takýchto zariadení by si chceli pozrieť vytvorené videá v natívnom rozlíšení. Otázne však je, či aj uvidia rozdiel oproti tomu, keby si takéto video pozreli na displeji s nižším rozlíšením.

4K-display-power-consumption

Qualcomm tiež uvádza, že displej so 4K rozlíšením by teoreticky nemusel mať oveľa vyššiu spotrebu energie, ako dnešné QHD panely. Okrem optimalizácie spotreby batérie je však pred masovou distribúciou týchto displejov pre mobilné zariadenia potrebné vyvinúť schopné kompresné algoritmy, rozšíriť bežnú pamäť zariadení a najmä vyvinúť výkonnejšie procesory. To je práve parketa spoločnosti Qualcomm, pre ktorú je takáto funkcionalita určite dokonalou výzvou. Čo si myslíte vy? Majú takéto displeje budúcnosť, alebo ide o skutočne zbytočné navyšovanie špecifikácií? Dajte nám vedieť v diskusii.

Zdroj: Qualcomm via Android Authority

22.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+