MojAndroid

Európska komisia sa už roky snaží posvietiť si na nekalé praktiky technologických gigantov. Minulý rok dostala od nej spoločnosť Google rekordnú pokutu 2,42 miliardy eur za porušenie protimonopolného zákonu. Išlo o historicky najvyššiu pokutu svojho druhu, pričom predchádzajúci rekord spoločnosti Intel z roku 2009 bol prekonaný viac ako dvojnásobne. Tentokrát sa do pozornosti Európskej komisie dostal americký výrobca čipov Qualcomm. Pokuta, ktorú mu komisia udelila, síce nie je rekordná, ale miliardová suma pre spoločnosť nie je určite zanedbateľná.

Náš tip
Google hrozí ďalšia pokuta od EÚ. Dôvodom je aj systém Android

Tento týždeň to v Bruseli oznámila členka komisie Margrethe Vestager, ktorá riadi dozor nad princípmi hospodárskej súťaže v EU. Spoločnosť Qualcomm mala zneužiť dominantné postavenie na trhu tým, že zaplatila americkému výrobcovi Apple miliardy dolárov za to, aby LTE čipy nenakupoval od konkurencie.  Žiaden iný výrobca tak nemohol dodávať svoje čipy pre zariadenia iPhone a iPad. Presná výška pokuty je 1,23 miliard dolárov v prepočte 997 miliónov EUR a predstavuje 4,9-percentný podiel z obratu spoločnosti za rok 2017. Qualcomm uzatvoril zmluvu s Applom v roku 2011, následne bola v roku 2013 predlžená až do roku 2016. Pokuta by mala odradiť iných výrobcov od podobných praktik.

Zdroj: androidcentral

26.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+