MojAndroid

Minulý rok vládli technologickému svetu mnohé trendy, no už dávno sme nepočuli toľko o počítačových hrách, ako práve vlani. Rok 2018 bol totiž rokom, keď si obrovskú slávu zaslúžil nový herný žáner Battle Royale. V tom zoskočíte spolu s ďalšími 99 hráčmi na opustený ostrov, na ktorom máte jedinú úlohu – prežiť ako posledný. Tento fascinujúci žáner si získava čoraz viac fanúšikov, ktorí najčastejšie hrajú jednu z dvoch najznámejších hier tohto typu – PUBG (PlayerUknown’s Battlegrounds) alebo Fortnite. Obe sú dostupné aj pre Android, no ktorá je pre vás tá pravá?

Akú preferujete grafiku?

Jeden z najzásadnejších rozdielov v týchto dvoch hrách je grafické spracovanie. Hoci je rozdiel výraznejší v konzolovej či počítačovej verzii hier, aj na smartfónoch a tabletoch je vidieť rozličný štýl. Kým PUBG sa snaží pôsobiť čo najrealistickejšie, Fortnite prichádza s animovanou a výrazne farebnou grafikou. Každé zo spracovaní má svoje výhody – kým grafika PUBG je viac pohlcujúca (znovu to výraznejšie platí pri konzolovej/PC verzii), Fortnite je vďaka menej náročnému spracovaniu lepšie optimalizovanou hrou.

Aký herný štýl máte radšej?

Na prvý pohľad pôsobia obe hry veľmi podobným dojmom. Majú rovnakú štruktúru a hlavný cieľ. Samotný priebeh hry je však rozdielny. Fortnite je dynamickejšia hra, kde ústredný prvok hry tvorí rozhodovanie, ako súpera porazíte. V PUBG hrá oveľa väčšiu rolu zakrádanie a opatrný postup, ktorý môže byť často úspešnejší ako agresívne naháňanie súperov. Oba princípy majú znovu svoje výhody a nevýhody. V PUBG je tou najväčšou častá odmlka od akcie v priebehu zápasu, najzaujímavejší je začiatok a potom úplný koniec zápasu. Fortnite ponúka akciu sústavne počas celého zápasu, no hre zas chýba odmeňovanie za opatrnosť a nenápadnosť.

Ako veľmi je pre vás dôležitý vzhľad vašej postavy?

Podobnosť medzi hrami je vidieť aj v monetárnom systéme. Obe hry sú (pre mobilné platformy) dostupné zadarmo a bez reklám. Všetky príjmy získavajú vývojári prostredníctvom možnosti nakupovania rôznych kozmetických prvkov v hre, ako napríklad oblečenie, obuv či vzhľad zbrane. Tento model sa osvedčil najmä vďaka obrovskej škále, akú tieto hry majú. V prípade Fortnite je však dôraz na takéto prvky v hre o čosi väčší. Zaplatiť si môžete za rôzne “emotes”, čiže pohyby a tance vašej postavy. Nové prvky prichádzajú v pravidelných intervaloch v tématických balíčkoch. To ale platí aj o PUBG Mobile, kde je tiež možné minúť za takéto kozmetické prvky až stovky eur. V prípade Fortnite sa však tieto prvky stali až kultovou záležitosťou, mnohé tance sa dokonca objavili na YouTube, ale aj pri oslave triumfu počas rôznych športových udalostí.

Máte radšej pohľad z tretej (TPP) alebo prvej osoby (FPP)?

Hoci obe hry sú hlavne “strieľačky”, v jednom smere sa výrazne líšia. Fortnite je možné hrať výlučne z pohľadu tretej osoby, kým pri PUBG Mobile máte na výber (FPP/TPP). Aj v tomto prípade ide o rozdiel, ktorý sa prejaví viac pri konzolovej a počítačovej verzii hier. Aj v prípade mobilnej verzie PUGB je oveľa obľúbenejší režim s pohľadom z tretej osoby, no aspoň tu máte na výber.

Ďalšie rozdiely medzi hrami

Vyššie sme uviedli najzásadnejšie rozdiely medzi hrami, no v skutočnosti ich je ešte o čosi viac. Napríklad vo Fortnite hrá dôležitú úlohu hľadanie materiálov a budovanie rôznych obranných štruktúr. Ide o jednoduché stavby, ktoré vám pomôžu dostať sa na rôzne miesta na mape a ochránia vás pred nepriateľmi. Zároveň ale prezrádzajú vašu pozíciu, čo je v prípade PUBG Mobile kľúčová informácia, často rozhodujúca o prežití.

Veľký rozdiel je v počte máp. Fortnite sa hrá na tej istej mape, ktorá sa z času na čas mierne zmení, no stále ide o ten istý opustený ostrov. PUBG Mobile má už štyri plnohodnotné mapy s rozdielnym dizajnom, štruktúrou a veľkosťou.

pubg-mobile-vikendi-1 (2)
Vianočné prostredie zavítalo aj na domovskú obrazovku

Fortnite má zasa tú výhodu, že hoci ide o mobilnú verziu hry, v skutočnosti je to presne tá istá hra, ktorá sa hrá na herných konzolách a počítačoch. V prípade PUBG Mobile je situácia iná – ide síce o klon hry, no ten je výrazne zmenený oproti svojmu počítačovému dvojníkovi s účelom dosiahnutia lepšej optimalizácie pre menej výkonné mobilné zariadenia. Znamená to okrem iného aj to, že Fortnite môžete hrať naprieč platformami. Vaši spoluhráči môžu hrať na PC či konzole, kým vy hráte na mobile alebo tablete. Niečo takéto pri PUBG neprichádza do úvahy.

Ktorá hra je pre vás lepšia?

Toto sú hlavné rozdiely medzi dvomi z najobľúbenejších hier súčasnosti. Hoci mnohí hráči hrajú oba tituly, v drvivej väčšine prípadov má každý svojho favorita. Ktorý je ten váš? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, prečo preferujete ten-ktorý titul.

Stiahnuť Fortnite pre Android

Verzia: 0.3.3
Pôvodná cena: 6,49 €
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 0.3.3
Pôvodná cena: 6,49 €
Aktuálna cena: Zdarma

Ktorá Battle Royale hra vás zaujala viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+