MojAndroid

Nedávno sme priniesli článok s informáciami o aktuálnom pokrytí 4G sieťou našich operátorov. Nie je žiadnym prekvapením, že práve 4ka má pokrytie najslabšie. Trochu sklamaním však bolo, že v horizonte posledných troch mesiacov sa to s pokrytím 4G sieťou 4ky nepohlo.

Sklamanie ale vystrieda radosť. Operátor totiž v tomto období usilovne pracoval na tom, aby Slovákom priniesol úplne novú 5G sieť. Ak ste si mysleli, že prvým bude Telekom alebo Orange, asi ste neboli jediní. 4kári majú dôvod na radosť, 5G sieť prinesie ich operátor ako prvý.

Už o týždeň

Operátor 4ka nás pozval na predstavenie dlhoočakávanej 5G mobilnej technológie. “Po rokoch čakania je to konečne tu. Vôbec prvýkrát budete mať možnosť vidieť 5G sieť u slovenského mobilného operátora nielen v laboratórnom prostredí, ale „naživo“. Môžete sa tešiť na divácky atraktívne predstavenie tejto špičkovej technológie,” píše sa v pozvánke.

Operátor novú 5G sieť ukáže už o týždeň v stredu v Banskej Bystrici. O všetkom podstatnom vás budeme informovať. Na spustenie a testovanie 5G sietí na Slovensku sme sa opýtali aj ostatných operátorov.

Orange zdôrazňuje, že sa musia spojiť operátori, zákazníci aj štát

Orange rozsah spustenia 5G prevádzky a termín spustenia analyzuje. Dodáva, že to bude samozrejme investične náročné a vybudovanie 5G bude patriť medzi najnáročnejšie investičné projekty v histórii telekomunikačného biznisu. V prípade Slovenska má ísť o stovky miliónov eur. 5G je mimoriadne komplexná technológia, avšak hlavné benefity môžeme zúžiť na 3 nosné atribúty ako obrovská rýchlosť, vysoká spoľahlivosť a ultranízka latencia.

Vzhľadom na komplexnosť a náročnosť budovania infraštruktúry pre 5G je nevyhnutné, aby spojili sily všetky zainteresované strany, čiže operátori, zákazníci, lokálne samosprávy a štát. Nová generácia sietí a kvalitatívny skok, ktorý ponúka z hľadiska parametrov ako sú rýchlosť a latencia, vyžadujú nielen uvoľnenie 700 MHz frekvencií po televíznom vysielaní, ale aj ďalšie frekvenčné pásma, pričom tie najvýznamnejšie sú pridelené až do roku 2025.

Na plné spustenie sietí 5G si asi ešte počkáme

Telekom hovorí o tom, že reálne nasadenie sietí 5G na Slovensku potrvá približne dva roky. Myslí tým skutočne plné využitie potenciálu siete a jej všetkých vlastností, nie iba na dennom či mesačnom pilote s vybranými parametrami.

Vyjadrenia operátorov Telekom a O2 doplníme, keď dostaneme odpovede.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Kubo102030

  Aspoň vieme, prečo Slovenská Pošta zdražela od pondelka listové služby o 0,30€ :D

 • Peter Kmec

  Prvým operátorom s 5G sieťou… Na jednom mieste… Priamo pod vysielačom :D

 • Mr. Clones

  Kym 4ka vybuduje 5G siet, tak tu budeme mat 7G siet a dalsi operator sa bude chvalit, ze je “prvy”, ktory danu technologiu nasadil. Proste jedna sranda, ze na tak malom Slovensku nemame 100% pokrytie (uzemia) ani 3G a stale rozpravame o niecom novom. Ako obyvatela “velkomesta” ma to sice az tak netrapi, ale smejem sa na tom celom.

 • Sarandon

  Orange zdôrazňuje, že sa musia spojiť operátori, zákazníci aj štát.
  – štát dotáciami
  – zákazníci im to zaplatia
  – orange bude inkasovať.
  Už by po toľkých rokoch okrádania klientov mohli zmeniť scenár. Je to trápne.

  A čo vás mrzí stále na 4-ke? Pindáte na ňu ale nie ste jej zákazníkmi. Tí čo využívajú jej služby sú s ňou spokojní. Píšte o tom s čím skúsenosť máte.

  • Reb beach

   Ja som maximálne spokojný lebo využívam internet tu v Košiciach super signál.A vy ovce len krmte eurami Orange Telekom aj o2

+