MojAndroid

Je tomu už 30 rokov, odkedy svetlo sveta uzrel prvý dotykový smartfón. IBM Simon Personal Communicator sa prvýkrát na police obchodov dostal 16. augusta 1994 na trhu v USA. A na svoju dobu bol vcelku populárnym, predalo sa ho viac ako 50 tisíc kusov. Obmedzenia neprichádzali len z technickej, ale aj z geografickej stránky. Komunikátor od IBM bolo totižto možné využívať len v 15 štátoch USA.

Nemali by ste prehliadnuť:

IBM Simon PC bol obľúbený vo sfére podnikateľov najmä vďaka jeho funkciám. Ponúkal kalendár, e-mail, či dokonca možnosť prepojenia s faxom. V tej dobe sa objavovali aj prvé softvérové riešenia a jednoduché aplikácie, ktoré podnikateľom pomáhali napríklad so zapisovaním poznámok. Celé zariadenie aj so stylusom vážilo až pol kila, čo je viac, ako dnes dosahujú 10-palcové tablety s Androidom. S batériou na tom IBM Simon nebol veľmi dobre a od jeho kúpy vtedy odrádzala aj cena 900 amerických dolárov, čo je dnes (po započítaní inflácie) v prepočte asi 1700 eur.

IBM Simon
IBM Simon | Zdroj: IBM

Hoci bol IBM Simon PC známy len po krátku dobu, inšpiroval ďalších výrobcov, aby priniesli svoje riešenia. Poďme teda trochu hlbšie do histórie, ktorú si dnes už pamätajú pravdepodobne len ľudia po tridsiatke.

Smartfónové začiatky po roku 2000

Poďme si najskôr povedať, čo slovíčko smartfón vlastne znamená. Okolo roku 2000, kedy zaznamenali svoj prvý väčší rozmach, boli na trhu hlavne takzvané dumb telefóny (hlúpe). Charakteristikou smartfónu je v prvom rade otvorený operačný systém. Dnes je to najmä Android a iOS. Otvorený znamená, že ho je možné upravovať, inštalovať doň aplikácie a podobne.

Nokia N70
Nokia N70, prvé N-ko od Nokie | Zdroj: Nokia

Avšak začiatkom tohto tisícročia na trhu takéto telefóny neboli. Išlo zväčša o tlačidlové modely, do ktorých ste nenainštalovali už nič. Ak tam teda bola predinštalovaná len jedna hra, ďalšiu ste do nich nedostali. Smartfóny v tom čase ponúkali viacero otvorených operačných systémov (Android ani iOS ešte na svete neboli).

Trhu v tomto čase vládol Symbian a tlačidlové smartfóny (séria Nokia N pre špičkové multimediálne modely, séria Nokia E pre pracovné nástroje). Áno, Nokia v tých časoch zažívala svoje najlepšie obdobie. Operačný systém Symbian bol aj v dotykovej verzii, využívali ho smartfóny od Sony Ericcson ďalšej legendárnej série P. Či už prvý P800 alebo nasledujúce modely P900, P910, P990 a P1.

Zľava Sony Ericsson P910, P900 a P800 | Zdroj: ebay

Alternatívou bol systém Windows, v manažérskych telefónoch, no až taký rozšírený nebol. Používali ho najmä manažéri a nadšenci technológií (napríklad my 😀). V tom čase išlo totiž o špičkové drahé smartfóny s dotykovým displejom a všetkými možnými funkciami.

HTC TYTN II
HTC TyTN II s vysúvacím a vyklápacím displejom | Zdroj: Wikipedia

Ale pozor, nešlo o kapacitný displej, takže ho nebolo možné ovládať klasicky “swajpovaním” prsta. Každý smartfón mal aj dotykové pero, prípadne ak ste ho chceli ovládať prstami, bolo potrebné zatlačiť. Prvý kapacitný displej prišiel s prvým iPhonom, do sveta mimo iOS sa dostal vďaka modelu LG Prada či legendárnemu smartfónu HTC HD2. Ten síce prišiel s operačným systémom Windows, no keďže bol mimoriadne obľúbený vo vývojárskej komunite, dlhé roky sa naň dali nainštalovať najnovšie verzie operačného systému Android.

Náš tip
Ako vybrať fotomobil? Toto sú najdôležitejšie faktory, o ktorých ste možno nevedeli
16.8.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

25 odpovedí na “Smartfóny sú tu s nami už 30 rokov. Ako vyzerali tie prvé?”

  1. “…Ktorý prvý mobilný telefón ste vlastnili vy?…”

    Nokiu 5110. Ale ak mate na mysli smartfon, tak Nokiu N97-mini. Dodnes mi dobre sluzi popri Samsungu ako druhy fon, a tu vydrz na bateriu moze SGS3 len zavidiet…

  2. Uff, prvý mobil… Sagem RC510 sa to tuším volalo :D ešte ho kdesi mám, malo to maličký displej, veľkú anténu a bol riadne ťažký. Potom som prešiel na Siemens A55, to bol obrovský rozdiel :D

Pridaj komentár

+