MojAndroid

Fairphone sa už v minulosti zapísal do našich pamätí ako “etický” smartfón,  ktorý je nielenže vyrábaný z nezávadných látok, ale dbá aj na to, kto ho vyrába. Autori projektu chcú totižto touto cestou pomôcť ľuďom vo finančnej núdzi a zastaviť vykorisťovanie chudobných krajín. Celý proces výroby je zverejnený všetkým majiteľom zariadení a širokej verejnosti. Nie iným má byť aj druhá generácia tohto smartfónu, ktorý ale navyše prináša aj modulárnosť. Jednotlivé komponenty je tak možné jednoducho nahradiť alebo vymeniť za lepšie.

S Fairphone 2 sme sa po prvýkrát stretli už v júni, no podľa autorov projektu teraz konečne zamieri aj do predaja. Ten sa má začať v decembri, a to za cenu 525 eur. Telefón je skonštruovaný tak, aby sa dal veľmi ľahko rozobrať. Spoločnosť uvádza, že demontáž je tak jednoduchá, že ju zvládne aj menej znalý používateľ. V prípade potreby sa dá ale takýto smartfón zaniesť do servisu, kde vám ho dokážu v podstate v priebehu niekoľkých minút upgradovať RAM, vymeniť starší fotoaparát za lepší, alebo osadiť výkonnejší procesor. Samozrejmosťou je aj možnosť výmeny displeja.

Fairphone-2-modular-smartphone-prototype

Čo sa týka špecifikácií, zariadenie má prísť vybavené procesorom Snapdragon 801, 2 GB RAM, 32 GB vnútornej pamäte, podporou Dual SIM, 2420 mAh batériou a 8 Mpix fotoaparátom. Do budúcnosti má výrobca ponúknuť vymeniteľné komponenty ako lepší fotoaparát, kryt s podporou NFC a iné.

Otázne v prípade Fairphone 2 ostáva, kde a ako sa budú dať zakúpiť náhradné komponenty a či sa ich upgradu vôbec v budúcnosti dočkáme. Fairphone je len začínajúcim projektom, ktorému sa ale nemusí dočkať takej popularity, aby mohol ďalej pokračovať. Momentálne si môžete novinku predobjednať na stránkach projektu.

Zdroj: fairphone.com

23.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+