MojAndroid

Tretia generácia lietajúceho automobilu vzlietne už v roku 2017. Prezradil to CEO AeroMobil Juraj Vaculík, na festivale hudby, filmu a technológií SXSW, na ktorom čo to prezradil aj o budúcom smerovaní a plánoch spoločnosti.

Snom Vaculíka a spoluzakladateľa Štefana Kleina je, že sa premávka presunie z 2D do 3D priestoru. Lietajúce autá sú podľa nich budúcnosť, keďže klasická automobilová a letecká doprava je limitovaná viacerými faktormi, ako dopravné zápchy, drahá letecká doprava (do vzdialenosti 650 km), či chýbajúca infraštruktúra na miestach, kde by sa ľudia chceli dopraviť.

Aby sa AeroMobil mohol skutočne používať aj na cestách a vo vzduchu, musí splniť viacero prísnych noriem. AeroMobil ešte stále hľadá správne komponenty, ktoré by zaistili dostatočnú ľahkosť pre lietanie, no zároveň pevnosť, ktorá by obstála aj v prísnych crash testoch. Vaculík odhaduje, že tu správnu kombináciu materiálov sa im podarí nájsť do dvoch rokov. Samozrejme, super ľahké a pevné materiály nie sú lacné a odrazí sa to aj na cene. Tá sa má v začiatkoch pohybovať na úrovni niekoľkých stoviek tisíc eur. AeroMobil tak nebude určený pre každého, ale skôr pre bohatých ľudí, ktorí si budú chcieť doplniť svoje portfólio luxusných alebo inak netradičných automobilov.

Verzia, ktorá sa má predávať už o dva roky, bude obsahovať dve sedadlá a bude mať dolet 700 km. Spoločnosť však pripravuje aj model s štvoricou sedadiel, ktorý doletí dvakrát ďalej a bude plne autonómny. To znamená, že vzlietnutie, samotný let a pristátie, bude plne automatické a nebude potrebovať pilota. Na ten si však budeme musieť počkať ešte dlhšie.

Zdroj: engadget

17.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+