MojAndroid

Hneď na začiatku roka, nás vývojári z Canonical prekvapili predstavením nového operačného systému Ubuntu pre smartfóny. Ten  ponúka niekoľko zaujímavých funkcií, v podobe nového ovládania pomocou gest, hlasového a textového ovládania, globálneho vyhľadávania či podpory HTML 5 aplikácií. Hoci spoločnosť nový mobilný OS predstavila v skoršom termíne, očakávalo sa, že prvé smartfóny sa na trhu objavia až na budúci rok. Najnovšie správy z Canonical,  však posúvajú tento termín na koniec tohto roka – konkrétne na október.

Prvé smartfóny by sa mali v októbri objaviť  na dvoch, pre Ubuntu kľúčových trhoch. Mark Shuttleworth, zakladateľ a CEO Canonical, nekonkretizoval, ktoré to budú, no predpoklad je taký, že prvé smartfóny s týmto OS by sa mali objaviť minimálne v USA. To, kedy dorazia aj do Európy zostáva zatiaľ veľkou neznámou. Otázne je tiež to, či prejavia o telefóny s týmto OS záujem aj koncoví zákazníci. Na trhu, kde dominuje stále populárnejší Android, bude ťažké sa presadiť, no Ubuntu by mohol zožať úspech predovšetkým v podnikových riešeniach, kde je spojenie výhod počítačov, tenkého klienta (thin client) a telefónu do jedného zariadenia viac než vítaná.

Samozrejme, Ubuntu je OS, ktorý budete môcť spustiť aj na súčasnom hardvéri. Canonical zatiaľ prisľúbil podporu pre Galaxy Nexus s tým, že Ubuntu pre tento smartfón sprístupní ešte do konca februára. Podrobné info o operačnom systéme Ubuntu pre smartfóny nájdete v článku Canonical predstavil nový operačný systém Ubuntu pre smartfóny.

Zdroj: phonearena

7.2.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+