MojAndroid

Spoločnosť LG v poslednom období prináša jeden zaujímavý produkt za druhým. Po dlhšom období, keď neboli smartfóny a tablety od LG veľmi populárne, sa situácia zmenila a aj LG je schopné vytvoriť zaujímavé zariadenia konkurujúce tým najobľúbenejším modelom na trhu. Výrobca je tiež priekopníkom v nových technológiách, či už ide o fotoaparát, rozlíšenie displeja či tvar displeja. Na mysli máme zahnutý displej na LG G Flex a LG G Flex 2. Tieto zariadenia si získali veľké množstvo pozornosti, no k bežným užívateľom sa nedostali najmä kvôli vysokej cenovke. Teraz spoločnosť experimentuje zo zahnutým displejom aj v dostupnejšej triede zariadením a prvým priekopníkom je LG Magna.

Telefón sa začal predávať iba pred niekoľkými dňami, no my sme mali možnosť vyskúšať si produkčnú jednotku ešte pred tým. Dôležité ale je že, šlo o nepredajný model a nie všetky funkcie fungovali na 100 %. Nedokázali sme totiž spojazdniť žiadnu kartu SIM, a tak bolo naše testovanie pomerne obmedzené. Aj tak sme ale vyskúšali všetky základné funkcie a dokázali sme si vytvoriť názor na tento zaujímavý telefón. Rovnako tak sme nemali k dispozícii balenie zaradenia a nevieme preto povedať, aké príslušenstvo bude k novému smartfónu k dispozícii.

Konštrukcia a dizajn – padne do ruky

Prvý rozdiel modelu LG Manga oproti modelom G Flex a G Flex 2 je najmä veľkosť. Zatiaľ čo predchádzajúce smartfóny so zahnutým displejom patrili do kategórie tabletofónov, LG Magna je kompaktnejšie zariadenie. S rozmermi 139,8 x 69,9 x 10,1 mm nejde o najmenšie zariadenie na trhu, no displej s uhlopriečkou 5“ patrí dnes už medzi štandard. Hmotnosť 137 gramov vo vrecku ani neucítite a aj dlhšia práca so zariadením je veľmi populárna.

LG Magna-test-2

Keďže ide o dostupné zariadenie, niektoré prvky konštrukcie typické pre sériu G Flex tu chýbajú. Nenájdeme tu kryt, ktorý dokáže sám zaceliť malé škrabance. My sme mali k dispozícii model s bežným plastovým krytom s jemným vrúbkovaním. Vďaka tomu sa telefón nešmýkal a neboli viditeľné ani odtlačky prstov.

LG Magna-test-6

Samozrejme, najväčšiu pozornosť púta zahnutý displej. Musíme ale úprimne povedať, že zbadať zahnutie displeja je trochu náročné. Síce kryt zariadenia je tvarovaný tak, aby bol tento efekt viditeľný, no skutočný dôkaz získate až po položení zariadenia na úplne rovný povrch. Polomer zahnutia displeja je ale oveľa väčší, ako v prípade zariadení G Flex a G Flex 2. V praxi to znamená menej výrazný dizajn, ale aj menšie rozdiely oproti tradičným zariadeniam s dokonale plochým displejom.

LG Magna-test-3

Ďalším typickým znakom, s ktorým sa stretávame už aj pri nižšej triede zariadení LG, sú ovládacie tlačidlá na zadnej strane. Toto riešenie mnohí užívatelia obľubujú a mnohí zasa nenávidia. Nám osobne nejako neprekáža a na ovládacie tlačidlá na zadnej strane sme si zvykli rýchlo. Je ale škoda, že LG nevyužilo situáciu a napriek tomu umiestnilo pod displej pomerne výraznú „bradu“.

LG Magna-test-8

Pozitívne tiež je, že zadný kryt je možné odobrať a vymeniť aj batériu so slušnou kapacitou 2540 mAh. Zaujímavo je aj riešený slot na microSIM kartu a microSD pamäťovú kartu. Zásuvky pre tieto karty sú totiž umiestnené v dvoch poschodiach jedna nad druhou. V zariadení sa tak šetrí miesto, ale možno sa pristihnete pri tom, ako sa snažíte pamäťovú kartu zasunúť do zásuvky na SIM kartu alebo opačne.

LG Magna-test-7 LG Magna-test-5

Celkovo je tak konštrukcia zariadenia pomerne zaujímavá a hoci zahnutie displeja nie je také očividné, ako na väčších súrodencoch modelu LG Magna, ide o zaujímavý prvok a dôkaz, že takáto technológia môže byť aplikovaná aj v dostupnejších zariadeniach. Odhliadnuc od tohto prvku ale všade cítiť lacnejšie plasty, čo ale zasa znižuje hmotnosť zariadenia. Napriek množstvu plastových prvkov ale konštrukcia drží veľmi dobre a pri používaní nepočuť žiadne nepríjemne zvuky či vŕzganie.

Displej – jasný, no s nižším rozlíšením

Hoci sme nemali možnosť otestovať pripojenie k mobilným sieťam, displej na LG Magna sme vyskúšali detailne. Telefón ponúka 5-palcový IPS LCD displej s HD rozlíšením, čo je v súčasnosti štandard u zariadení strednej triedy. Samozrejme, naše oči sú už rozmaznané detailnými Full HD a QHD displejmi pri zariadeniach s podobným rozlíšením, a tak je pri prvom pohľade možno prekvapujúce, že naozaj je možné zbadať pixely. Ak si ale zvyknete na toto rozlíšenie, problém to už ďalej nebude.

LG Magna-test-1

My sme s týmto rozlíšením nemali žiaden problém a veľmi nás teší, že sa výrobca snaží vyťažiť aj z tohto rozlíšenia maximum rôznymi softvérovými nástrojmi. Displej sám o sebe je ale veľmi pekný a farebný a ponúka aj dostatočný jas na to, aby ste mohli s telefónom manipulovať v jasnom prostredí.

Ako sme už spomínali vyššie, zahnutie displeja nie je také dramatické, že by to malo drastický dopad na to, ako vnímate displej a zobrazovaný obsah. Na prvý pohľad je všetko tak, ako na klasickom smartfóne. Výrobca ale pravdepodobne použil len zakrivené predne sklo, displej ostáva plochý. Teší nás ale to, že napriek nižšiemu rozlíšeniu ide o veľmi kvalitný panel s dobrými pozorovacími uhlami.

Výkon a konektivita – nevymyká sa štandardom

Spoločnosť LG sa snažila toto zariadenie zamerať najmä na užívateľov, ktorí nemajú záujem o vlajkové lode, no napriek tomu im chce ponúknuť plnohodnotný užívateľský zážitok. Napriek tomu ale nejde o nedostatočne výkonné zariadenie. Jeho srdcom je štvorjadrový procesor MediaTek MT6582 s taktom 1,2 GHz, resp. 1,3 GHz v závislosti od verzie zariadenia. Zariadenie má 1 GB pamäte RAM a 8 GB vnútornej pamäte, ktorú je ale možné rozšíriť pamäťovými kartami o ďalších 32 GB.

Na bežné činnosti tak bude telefón viac, než dostatočný. Poteší rýchla odozva systému, ako aj rýchle načítavanie aplikácií. Za celkovo svižnými reakciami zrejme stojí aj nový Android Lollipop, ktorý je v tomto prípade predinštalovaným systémom. Telefón zvládne aj niektoré moderné hry typu Dead Trigger 2. Kvôli nefungujúcemu pripojeniu sme ale nedokázali otestovať všetky benchmarkové aplikácie. Väčšina z nich totiž vyžadujú internetové pripojenie, no ak sme boli pripojení k internetu, zariadenie nám zakázalo spustiť benchmark. Šlo zrejme o obmedzenie spojené s tým, že ide o nepredajný model. Podarilo sa nám ale spustiť aplikáciu AnTuTu, ktorá ukázala skóre 19068, čo nie je vôbec zlé a telefón s takýmto výkonom by si mal bez problémov poradiť s každodennými úlohami, čo sa nám aj potvrdilo.

Čo sa týka konektivity, telefón podporuje siete HSPA aj LTE, čo je v súčasnosti už zaujímavé aj pre slovenských zákazníkov. Žiaľ, tieto funkcie sme otestovať nemohli. Pripojenie k Wi-Fi je možné štandardom 802.11 b/g/n a táto forma pripojenia nám fungovala bez problémov. Otestovať sme nemohli ani hlasové telefonáty. Z ďalších pripojení tu nenájdeme iba NFC, no Bluetooth je k dispozícii vo verzii 4.1.

Systém a multimédiá – nový Android a skvelá nadstavba

LG Magna ponúka predinštalovaný systém Android 5.0.1 Lollipop spolu s nadstavbou výrobcu. Spolu tvoria veľmi zaujímavú kombináciu, ktorá je spracovaná veľmi dobre po funkčnej, ale aj grafickej stránke. LG vo svojom prostredí ponúkalo prvky veľmi podobné tým, ktoré Google priniesol vo verzii systému Android 5.0, a tak zmeny nie sú až také drastické. Pekné animácie, „flat“ prostredie, jednoduchosť a kompaktnosť sú hlavné prvky, ktoré charakterizujú toto prostredie.

Systém sa ale nijako veľmi nelíši od zariadení s touto nadstavbou, ktoré sú už na trhu dlhšie. Android 5.0 Lollipop priniesol novú obrazovku s poslednými aplikáciami a novú správu upozornení, no mnohé ďalšie prvky zostali nezmenené. Týka sa to veľmi dobre prispôsobiteľného systému a mnohých ďalších funkcií, ktoré sú pre zariadenia typické.

LG Magna Screen (16) LG Magna Screen (4) LG Magna Screen (15)

Uzamykacia obrazovka ponúka bezpečnostný prvok Knock Code, pomocou ktorého je možné obrazovku odblokovať zadaním konkrétnej postupnosti dotykov v konkrétnych častiach displeja. Samozrejme, ak nechcete túto funkciu používať, môžete využiť klasické odomknutie dvojitým poklepaním, pričom takýmto gestom obrazovku aj zamknete.

Domovské obrazovky sú spracované veľmi pekne a potešila nás možnosť vybrať hustú mriežku. Vďaka tomu je možné na jednu obrazovku umiestniť až 5×5 ikon, pričom do doku v spodnej časti zasa viete umiestniť až 6 ikon aj napriek tomu, že veľkosť displeja je iba 5“.

LG Magna Screen (12) LG Magna Screen (11) LG Magna Screen (10)

K dispozícii sú aj všetky známe možnosti upravenia vzhľadu vrátane výberu konkrétnej ikony pre konkrétnu aplikáciu, čo je veľmi zaujímavá a zábavná funkcia. Potešila nás aj možnosť vytvoriť si priečinky v menu s aplikáciami, ktoré je tiež možné prispôsobiť si podľa vlastných predstáv.

Oproti klasickému Androidu Lollipop je zmenená aj notifikačná lišta. Panel s rýchlym nastavením je v prvom riadku, pričom medzi ikonami je možné presúvať sa gestom vo vodorovnom smere. Nižšie sa nachádzajú nastavenia pre ovládanie jasu displeja a hlasitosti zariadenia a pod nimi je miesto pre notifikácie.

LG Magna Screen (7) LG Magna Screen (8) LG Magna Screen (9)

Samotné nastavenia sú podobné tomu, čo sme mali možnosť vidieť na zariadeniach od LG aj v predchádzajúcich rokoch. Nastavenia sú rozdelené na kategórie Siete, Zvuk, Displej a Všeobecne, čo je pomerne praktické a aj keď ste zvyknutí na klasické rozdelenie nastavení, toto riešenie by vám nemalo robiť veľké problémy.

Aj v nastaveniach nájdeme možnosti prispôsobenia, ktoré iným modelom chýbajú. Poteší možnosť nastavenia typu vibrácie, nastavenia plánu, kedy majú byť vypnuté upozornenia. Samozrejmosťou je už možnosť nastaviť si, aké ovládacie tlačidlá budú zobrazené a okrem klasických tlačidiel Späť, Domov a Multitasking je možné pridať tlačidlo pre zrolovanie lišty s upozorneniami ako aj tlačidlo pre rýchle vytvorenie poznámky.

LG Magna Screen (1) LG Magna Screen (5) LG Magna Screen (18)

Celkovo je tak systém na LG Magna veľmi dobre prepracovaný a teší nás, že LG ponúka prémiové funkcie aj v dostupnejších zariadeniach. V našom testovanom modeli neboli predinštalované takmer žiadne bloatware aplikácie okrem klasických nástrojov ako Galéria či Správca súborov šlo iba o štandardné aplikácie a balíček aplikácií od Google. Predpokladáme ale, že v konečnom produkte pribudnú niektoré ďalšie tituly.

Napriek tomu je telefón multimediálne veľmi dobre vybavený, za čo môže najmä pekný a jasný displej. Ten si poradí s video aj textom, a tak si budete môcť vychutnať všetky knihy, dokumenty, filmy či seriály. Použitý reproduktor nepatrí medzi tie najlepšie, no na občasné používanie je ideálny. Hoci niektoré štandardné aplikácie pre prácu s multimédiami boli predinštalované a niektoré možno ešte aj pribudnú, pre plné vychutnanie si všetkých druhov médií budete musieť zrejme siahnuť po alternatívach z obchodu Play.

Fotoaparát – iba priemerný

Fotoaparát na smartfóne LG Magna ponúka 8 MPix rozlíšenie, pričom predná kamera ponúka rozlíšenie 5 MPix. Na papieri tak ide o pomerne zaujímavú zostavu, no skutočný výkon skôr zodpovedá tomu, čo by ste očakávali od zariadenia strednej triedy. V prvých momentoch nás fotoaparát na LG Magna pozitívne prekvapil. Fotografie vyzerali ostré a plné farieb, čo ale platilo iba v dobrom osvetlení. Pri fotografovaní v zhoršených svetelných podmienkach boli fotografie tmavé a neponúkali veľmi vysokú úroveň ostrosti. Po skopírovaní obrázkov do počítača sme ale našli nedokonalosti aj pri fotografiách, ktoré sa na displeji telefónu javili ako veľmi dobré. V niektorých prípadoch nie je dobre vyvážená biela, inokedy zas chýbajú detaily. V skratke by sme fotoaparát mohli zhodnotiť ako priemerný, pričom výsledné fotografie sú ideálne na zdieľanie na sociálnych sieťach, no tlačiť ich asi nebudete.

Video zhotovené týmto fotoaparátom má tiež pomerne dobrú kvalitu, no opäť nemôže konkurovať výkonnejším zariadeniam. Potreby bežného užívateľa ale veľmi dobre naplní a bez problémov zvládne pomerne kvalitný výstup pri dobrom osvetlení. Celkovo tak môžeme zhodnotiť fotoaparát na LG Magna ako veľmi zaujímavý a vhodný pre menej náročných užívateľov, ktorí používajú svoj smartfón aj na fotografovanie, no ich prioritou nie je obrovské rozlíšenie či vysoké detaily vhodné na tlač fotografií. Pre bežných užívateľov, ktorí si uchovávajú svoje fotografie v smartfóne, alebo ich zdieľajú na sociálnych sieťach, bude tento fotoaparát dostatočný.

Záver

Počas testovania sme neboli schopní zistiť skutočnú výdrž batérie, keďže sme telefón nemohli používať počas celého dňa na všetky úkony. Na prvý pohľad sa ale výdrž javí ako slušná. Hoci sme neboli pripojení k žiadnej mobilnej sieti, počas práce s aplikáciami percentá klesali pomerne pomaly, no skutočnú výdrž si netrúfame odhadnúť. Celkovo musíme uznať, že ide určite o zaujímavé zariadenie aj vtedy, keď si odmyslíme zahnutý displej. Telefón ponúka dobrý výkon, pekný displej, slušný fotoaparát a všetky systémové výhody, ktoré prináša Android Lollipop a systémová nadstavba od LG. Samozrejme, pre vytvorenie objektívneho názoru by sme potrebovali, aby naša testovacia jednotka bola plne funkčná, no všetky funkcie, ktoré sme otestovať mohli, boli na veľmi dobrej úrovni. Mierne zahnutý displej je iba výhodou, ktorá môže zaujať vašich známych či kamarátov, no zároveň nejde o prvok, ktorý by vám pri používaní prekážal alebo by ste si museli naň zvykať.

LG Magna

Android 5.0.1 Lollipop5 palcov
Mediatek MT6582720 x 1280 pixelov
1 GB8 MPx
8 GBFull HD 1920 x 1080 pixelov

Plusy

+ Pekný displej

+ Zaujímavý dizajn

+ Kvalitný a aktuálny softvér

Mínusy

– Iba priemerný fotoaparát

– Zahnutý displej je skôr iba doplnok

4.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • LaBrie

  Čo bol to, čo ste pili :-) Snáď nie Cola :-) ale niečo tuhšô :-)

  • Vyber si niečo z obrázku 26 =D

   • LaBrie

    Ja som to po**al :-) to malo byt k videoblogu 18-ke, k tomu zaveru. Chybycka se vloudila :-))))) Tam su na tej uvodnej stranke s tymi “stakanmi” :-)

 • patoo

  Ze uz je par dni v predaji ale na Slovensku asi nie co?
  Inak skoda toho procesoru, keby ze tam je snapdragon 410 odstupim od kupy huaweiu g620s

  • mordret

   LG Spirit. Odporúčam. Práve G620s som sa kvôli nemu zbavil.

   • patoo

    Hmmm.. Dik za tip. Vyzera dobre, no nejak viac ma laka na huawei ten 5″displej. Ale zas ten lollipop ma laka tiez, pochybujem ze huawei niekedy vyda aktualizaciu. Tak teraz fakt neviem

   • Martin B.

    V čom je lepší oproti G620s?

   • martan

    Tiez mam LG Spirit, vymenil som za Samsung S3 a celkom prijemna zmena. Niektore veci chybaju, niektore zase potesili, ale celkovy dojem z mobilu dobry.

 • marek

  kde sa predáva ??? a aká je cena ???

+