MojAndroid

Mali sme možnosť vyskúšať si druhú generáciu Google Glass okuliarov medzi prvými na Slovensku. Hoci sme ich testovali iba niekoľko hodín, snažili sme sa z nich vyťažiť maximum. Naše prvé dojmy prikladáme v článku nižšie, kde nájdete aj výhody a nevýhody tejto hračky pre geekov.

KONŠTRUKCIA

Zariadenie za cenu 1200€ ponúka konštrukciu vyrobenú v kombinácii kovu a plastu. Kovový pásik sa tiahne líniou vo vrchnej časti okuliarov, pričom ostatné prvky tvorí plast, v našom prípade modrej farby. Rozloženie prvkov je nesymetrické a všetky dôležité ovládacie prvky sú na pravej strane – čo môže byť nevýhodou pre ľavákov. Predná časť ponúka okrem mostíka na nos ešte displej, ktorý je v tomto prípade vytvorený plastovým hranolom so špeciálnym zrkadlom miniatúrnych rozmerov. Hranol s displejom vystupuje z pravej strany formou pohyblivého ramena, ktorým si prispôsobíte umiestnenie displeja pred okom. Displejová časť prechádza plynule do zadnej časti, v ktorej sa z vnútornej strany nachádza tlačidlo vypínania. V oblasti spánku nájdete na hornej strane aj tlačidlo slúžiace ako spúšť fotoaparátu, pričom posledným tlačidlom na okuliaroch je tlačidlo “Glass” nachádzajúce sa v zadnej časti okuliarov spolu s batériou.

Google-Glass-6

Celkovo je konštrukcia naozaj pružná, takže dobre sadne na akúkoľvek hlavu. Problémom však môže byť umiestnenie displeja pred očami, keďže sa dá jeho poloha korigovať len v horizontálnom smere. Pri extrémnych prípadoch je potrebné okuliare posunúť na nose nižšie, aby ste na displej dobre videli. Dôležitým prvkom okuliarov je tiež dotyková plocha nachádzajúca sa na pravej vonkajšej strane. Pomocou dotykov ňou ovládate prostredie Androidu v okuliaroch, pričom sa tu pohybujete horizontálnymi aj vertikálnymi príkazmi. Inak okuliare môžete ovládať len hlasom.

OPERAČNY SYSTÉM A FUNKCIE

Google Glass ponúkajú upravený systém Android s niekoľkými základnými obrazovkami a jednoduchým kontextovým menu. Okrem základnej obrazovky tu nájdete plochu s informáciou o batérii, sieti a nastaveniach, plochu s nápovedami pre okuliare a plochu s poslednou vykonanou operáciou (fotografia, video, hovor), ktorú môžete smerom doprava listovať až po prvú akciu, ktorú ste vykonali s Google Glass. Základná obrazovka vás privíta s nápovedou “OK Glass”, ktorá je základným hlasovým príkazom pre okuliare. Po jej vyslovení uvidíte na displeji možné hlasové príkazy, ktoré aktivujete rovnako hlasom. Patria medzi ne tieto:

  • google
  • take a picture
  • record a video
  • get direction to
  • send a message to
  • make a call to
  • make a video call to
  • show me innovations
  • play a game with

Komunikácia prebieha iba v angličtine, ktorá je však jednoduchá a nie je potrebná znalosť pokročilejšieho jazyka. Hlasové príkazy môžete vymeniť aj za gestá, tie sú však menej efektívne. Krok späť vykonáte pohybom prstu po ploche zvrchu dole, jednotlivé položky menu prehliadate pohybom do strán a potvrdenie vykonáte jednoduchým dotykom.

Google-Glass-3

Na zžitie sa s okuliarmi potrebujete niekoľko desiatok minút, akonáhle si však zvyknete na to, ako sa ovládajú, budú pre vás všetky príkazy intuitívne. Najčastejšie sme používali fotoaparát s rozlíšením 5 Mpix, ktorý dokáže nahrávať aj HD 720p videá a zaujali nás aj interaktívne hry, ktoré kombinujú pohyby hlavy s hlasovými príkazmi.

Vyskúšali sme aplikáciu Tatra Banka pre Google Glass

Prvou slovenskou aplikáciou pre Google Glass je titul od Tatra banky. Tá vytvorila jednoduchú aplikáciu, ktorá vám umožňuje zavolať do kontaktného centra, nechať si zobraziť najbližšie bankomaty či pobočky a nechať sa k nim navigovať, alebo si nechať zobraziť inovácie, ktoré Tatra banka priniesla v poslednom období. Rovnako ako inde, aj v tejto aplikácii je ovládanie založené na príkazoch v angličtine – Call DIALOG Live, Find ATMs, Find branchesShow me innovations. My sme sa nechali navigovať k najbližšiemu bankomatu a prikladáme screenshoty, ktoré navigáciu znázorňujú z pohľadu používateľa.

NAŠE DOJMY

Neskromne môžeme prehlásiť, že sa v redakcii považujeme za geekov a okuliare Google Glass na nás urobili dojem. Naše pocity sú však zmiešané a okuliare majú niekoľko nevýhod, kvôli ktorým sú podľa nás ešte nevhodné na denné používanie. Je to napríklad displej, ktorý sa nedá nastaviť vo vertikálnej polohe, nízka výdrž batérie či obmedzené možnosti systému, ktorý sa dá navyše ovládať iba v angličtine.

google-glass-white-

Hlasové príkazy však systém dokáže rozpoznať bezproblémovo a rovnako dobre fungujú aj gestá na dotykovej ploche. Pri viacerých úkonoch za sebou sme však spozorovali menšie oneskorenie reakcií systému a niekoľkokrát sa nám stalo aj to, že sme sa v menu stratili a museli sme sa vrátiť späť na domácu obrazovku. Nepríjemnou bola tiež znížená čitateľnosť displeja v exteriéri počas slnečného dňa. Nosiť takéto okuliare na verejnosti potrebuje dávku odvahy a tú má na Slovensku len málokto. “Zaujímavo” tiež vyzerá, keď sa pozeráte obomi očami na displej okuliarov a zadávate im hlasový príkaz v angličtine, čo by si neznalí okoloidúci mohli vysvetliť vlastným spôsobom.

Google-Glass-2

Čo dodať na záver? Google Glass sú drahou hračkou pre fanúšikov technológií a v momentálnom stave ide len o doplnok ku mobilnému zariadeniu, ktorý by raz chcel byť samostatným zariadením. Najväčšou nevýhodou je v tomto prípade jednoznačne cena pohybujúca sa na úrovni okolo 1500€ a niekoľko vylepšení si zaslúži aj upravený systém Android. V súčasnej dobe sú Google Glass skôr extravagantným doplnkom pre ľudí, ktorí chcú zaujať všetkých naokolo a osobne by som tieto okuliare po verejnosti určite nenosil. Sú však kvalitným základom pre nositeľné zariadenia budúcnosti, čo si Google dobre uvedomuje. Uvidíme, možno ďalšia generácia inteligentných okuliarov príde s takými vylepšeniami, že svoj názor prehodnotíme. Ku zmene našej mienky môže značne prispieť aj uvedenie týchto okuliarov na trh pre verejnosť. Tento krok spôsobí, že na takéto zariadenia budú vznikať nové aplikácie a úpravy systémov, čo môže viesť k značnému vylepšeniu celej funkcionality Google Glass.

Za zapožičanie Google Glass ďakujeme Tatra Banke.

7.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+