MojAndroid

O autonómnych automobiloch sa začalo viac rozprávať až v posledných rokoch. Veľký rozruch urobila najmä Tesla, ktorá predstavila Tesla Model S s autopilotom, a ktorá je v tejto oblasti jedným z najväčších inovárotorov. Aj aj keď sa zdá, že technológia samojazdiacich automobilov sú výdobytkom technologického pokroku posledných rokov, tak to nie je celkom pravda.  Prvé autonómne auto totižto vyrobili už v roku 1986. Bez zásahu vodiča sa premávalo po areáli Carnegie Mellon univerzity v Pensylvánii.

Náš tip
Google auto dokáže riadiť lepšie ako profesionálni vodiči

Automobil niesol názov ALVINN, alebo tiež Autonomous Land Vehicle In a Neural Network, pričom pozostával v tej dobe z výkonného počítača, ktorého výpočtový výkon sa rátal na 100 MFLOPS, čo je asi desatina toho, čo ponúkajú dnešné hodinky Apple Watch. Procesor mal v tej dobe veľkosť chladničky a napájal ho generátor s výkonom 5000W. Zaujímavosťou bolo, že už vtedy sa ALVINN spoliehal na neurónové siete, ktoré v tej dobe boli doslova ešte len v plienkach a ich použitie v automobilovom priemysle takmer nemysliteľné (dnes sa mimochodom používajú k najrôznejším úkonom a dokonca tvoria aj základný prvok hlasového asistenta spoločnosti Google). Výhodou neurónových sietí je, že na rozdiel od orientovania sa pomocou 3D máp, sa vedia automaticky prispôsobiť aj neznámemu prostrediu. V skratke to znamená len toľko, že ak automobil založený na neurónových sietiach, vysadíte v nezmapovanom území, tak si na základe predošle naučených skúseností dokáže v ňom orientovať, resp. jazdiť.  Mimochodom, ALVINN zvládol jazdiť rýchlosťou až 112 km/h. Pri pomalších rýchlostiach dokázal dokonca pomocou laserov detegovať prekážky na cestách a vyhýbať sa im.

Projekt autonómneho riadenia, ktorý bol založený už v roku 1984 a skončil o niekoľko rokov neskôr, bol krásnou ukážkou toho, čo dokázali neurónové siete a technika už pred niekoľkými desaťročiami. Predstavte, si aké možnosti využitia majú dnes, keď je k dispozícii oveľa výkonnejší hardvér, lepšie softvérové implementácie a inteligentné zariadenia sú už v každej domácnosti. To, ako vyzerá autonómne riadenie dnes sme už mali možnosť vidieť, teraz si však pozrite, aké to bolo pred tridsiatimi rokmi.

Náš tip
Tesla ukázala, čo vidia jej automobily pri plne autonómnej jazde | VIDEO

Nižšie pridávame ešte reportáž o aute ALVINN z roku 1997:

Zdroj: theverge 
28.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+