MojAndroid

Dňa 3. decembra 1992 zaslal inžinier pod menom Neil Papworth slová “Veselé Vianoce” z počítača do mobilného telefónu vo vlastníctve vodcu Richarda Jarvisa. Práve od prvej textovej správy sme sa posunuli k situácii, kde každý používateľ odošle enormné množstvo textových správ denne.

Náš tip
Android 8.1 Oreo Developer Preview prináša SMS notifikácie na Chromebooky
Náš tip
Do It Later: Naplánuje status aj pošle za vás SMS

25. narodeniny

Prvé textové správy boli napísané technológiou T9. Pri tejto technológii bolo potrebné niekoľko násobne stláčať tlačidlá pre zadanie určitého znaku. Pamätáte si ešte technológiu so starších tlačidlových telefónov? Napísanie SMS správy v plnom autobuse bolo občas skutočnou výzvou. Písanie dlhších textov uľahčil až príchod QWERTY klávesnice.

V júni 2000 bolo každý mesiac v USA odoslaných 12 miliónov textových správ. Do júna 2006 to bolo až 12,5 miliárd a toto číslo stúplo na 45 miliárd priemerných mesačných textov zaslaných v júni 2007. To bol mesiac, kedy bol spustený obľúbený smartfón Apple iPhone. O dva roky neskôr bolo v priemere za mesiac odoslaných až 161 miliárd textových správ. Do júna 2017 dosiahol počet správ až enormných 781 miliárd.

Náš tip
ZSSK prináša službu SMS lístok. Alternatívny spôsob cestovného lístka

Platené SMS správy postupne vytláčajú iné alternatívy. Obľúbenosť textových správ prichádza aj s veľkým trendom textových aplikácií ako Messenger, WhatsApp, Viber či Telegram. Všetky služby preposielajú skutočne miliardy správ. Rovnako sa vyvinulo aj zmýšľanie používateľov, ktorí vo viacerých každodenných situáciách uprednostňujú práve textovú komunikáciu.

Zdroj: phonearena

4.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+