MojAndroid

Včera (21.12.) prebehla v Paríži výnimočná aukcia, na ktorej sa dražila úplne prvá poslaná SMS na svete. Bola vydražená za 107 000 € a obsahovala len dve slová: Merry Christmas, čiže Veselé Vianoce. Majiteľ určite bude mať veselé Vianoce s touto SMS správou. Informáciu priniesol portál Reuters.

Prvú SMS vydražili za 107 000 € ako NFT

Áno, opäť ide o technológiu NFT. NFT (ang. Non-Fungible Token) alebo Nezameniteľný žetón je transakcia, ktorá sa odohráva v tzv. ledgeri (niečo ako kniha transakcií), ktorá sa nazýva aj blockchain. Dáva vlastníkovi značku, ktorá dokazuje, že len on je skutočným vlastníkom tohto digitálneho vlastníctva. Väčšinou ide o obrázky alebo iné médiá, ale svetom otriasol aj nákup prvého tweetu na svete.

Spomínaná SMS bola odoslaná 3. decembra 1992. Do aukcie ju venoval Vodafone, v ktorého sieti sa uskutočnilo jej odoslanie. Odoslal ju inžinier Vodafone-u Neil Papworth zo svojho počítača vo Veľkej Británii manažérovi, ktorému dorazila na jeho 2-kilogramový telefón Orbitel.

Prvá SMS - rámček
Komunikačný protokol v rámčeku | Zdroj: reuters.com

Technológia NFT získala ozajstnú publicitu až tento rok. Pritom nie je úplne nová – existuje zhruba od roku 2017. Keďže predaj nehmotného tovaru je vo Francúzsku nelegálny, Aukčný dom Aguttes zabalil SMS správu do rámčeka a pridal k nej kód a komunikačný protokol.

Kupca získal repliku originálneho komunikačného protokolu, cez ktorý bola SMS odoslaná. Výťažky z aukcie pôjdu na pomoc utečencom prostredníctvom Agentúry OSN pre utečencov.

Náš tip
Poznáme 15. výhercu! Adventný kalendár pokračuje až do Vianoc | SÚŤAŽ

22.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+