MojAndroid

Samsung Galaxy ACE je jedným z posledných noviniek od spoločnosti Samsung. Toto zariadenie určite nepatrí do kategórie high-end smartfónov, napriek tomu ma dokázal zaujať svojim tvarom, funkciami a  rýchlosťou. Telefón, ktorý sa svojím výkonom vyrovná minuloročnému „esku“ má prekvapivo skoro o polovicu nižšu cenu. Odporúčaná je 280 EUR.

Galaxy ACE je zariadenie, ktoré púta pozornosť svojimi tvarmi pripomínajúce iPhone. ACE v sebe ukrýva prvky prémiového dizajnu kovového rámu v kombinácii s plastovým zadným krytom. Vonkajšia podobnosť je jasná, naštastie sa vo vnútri ukrýva operačný systém Android.

Nový ACE zaujme svojou nízkou hmotnosťou. Len 113 gramov a rozmery 112,4 x 59,9 x 11,5 mm. Na zadnej strane jemne drapľavého krytu sa nachádza 5-megapixelový fotoaparát s LED bleskom (konečne) a hlasný reproduktor. SD kartu jednoducho vložím cez bočnú stranu telefónu, výber zadného krytu a ani demontáž batérie nie je potrebný.  Nevýhodu vidím v umiestnení nabíjania v hornej časti zariadenia. Ako použiť nabíjačku pre Galaxy ACE umiestnený v držiaku na prednom okne bola pre mňa menšia logická hádanka.

Galaxy ACE je plne funkčný a dokonale tvarovaný Android. Potešil ma hlavne vysoký výkon 800MHz procesora. 3,5 palcový kapacitný displej, ktorý sa tak mení na telefón s  ideálnou veľkosťou. Čitateľnosť displeja na priamom svetle je akceptovateľná, použitá je technológia TFT. Pod obrazovkou sa nachádzajú tri hardvérové tlačidlá s funkciami Menu, Domov a Späť. Ovládanie hlasitosti, a tlačidlo pre vypnutie a zapnutie zariadenia nájdeme na bočných stranách.

Fotoaparát s piatimi mega je štandard, ACE sa konečne dočkal LED blesku a autofokusu. Telefón je schopný vytvoriť dobré fotografie a video za všetkých podmienok. Fotoaparát ponúka navyše ďalšie nastavenia a scény: nechýba rozloženie na výšku a šírku, noc, šport, oslava/interiér, pláž/sneh, súmrak, západ slnka, jesenná farba, ohňostroj, text, svetlo sviečky a zadné osvetlenie.

Kvalita fotografií je na dobrej úrovni, poskytuje množstvo nastavení. Najlepšie fotografie sa mi podarilo dosiahnuť pri slnečnom svetle, samozrejme.

Galaxy ACE má azda všetky senzory, ktoré by ste v Android telefóne čakali: GPS, akcelorometer, kompas a Proximity senzor. Výborne je prepracovaný aktívny monitorovací systém spustených aplikácií, ktorý upozorňuje na možnosť neefektívneho využitia batérie spustenými aplikáciami na pozadí. Batéria mi pri tomto podrobnom monitorovaní vydržala 1,5-2 dni pri zapnutej automatickej synchronizácii mailových účtov.

Samsung rozhranie TouchWiz 3.0 a Android verzia 2.2.1 je súčasťou novinky Galaxy ACE. Prináša vyladený operačný systém, ponúka rýchlejšie spustenie domácej obrazovky, odstraňuje oneskorenia OS Android z predchádzajúcich verzií, ovláda pinch-to-zoom bez seknutia.

ACE sa v okamihu niekoľkých klikov premení vo Wi-Fi Hotspot a rozdáva plnohodnotné pripojenie na internet ďalším domácim surfovania chtivým zariadeniam (ako napríklad notebook, tablet a podobne). Samozrejme, rýchlosť pripojenia závisí od kvality signálu mobilného operátora, dátový paušál sa zase míňa akosi rýchlejšie. Poslednú dobu mi už ani objem 3GB dát na mesiac nestačí.

 

 

 

V spodnej časti obrazovky sa objavujú štyry ikony na ovládanie hlavných funkcií, ako je telefonovanie a posielanie SMS a menu aplikácií.

ACE nechýba ani plnohodnotný prístup k dokumentom – súčasť systému tvorí aplikácia Moje súbory, navyše som tu našiel aj plnú verziu aplikácie ThinkFree, ktorá okrem otvárania dokumentov Word, Excel a PowerPoint, umožňuje vytvoriť aj nový dokument a editovať ho. Skúšal som si pripraviť prezentáciu priamo v telefóne, na výber sa mi ponúkali možnosti pridať titulok, rozvrhutie strany, nastavenie veľkosti písma, či pridanie obrázka do prezentácie. Po niekoľkých minútach klikania sa musím priznať, že príprava takejto prezentácie na poradu či meeting dá na 3,5-palcovom displeji zabrať. Je to však určite zaujímavá alternatíva pre opravu kritických chýb v teréne. Mobilnú kanceláriu samozrejme dopľňa kalendár, do ktorého si pravidelne organizujem aktivity a stretnutia.

Navigovať som sa nechal vstavanou aplikáciou Google Maps a vyskúšal som si aj slovenskú navigáciu Sygic Aura. Po prvom zapnutí GPS sa zariadenie hľadalo menej ako 2-3 minúty, následne už signál ostal stabilný.

Galaxy ACE na moje prekvapenie dosiahol výborné hodnotenie v grafických testoch, však posúďte samy:

Pozrite si testovanie Galaxy ACE na našich dvoch videách:

 


 

Samsung predstavením noviniek Samsung GALAXY AceSamsung GALAXY FitSamsung GALAXY GioSamsung GALAXY mini chce evidentne zabojovať o každého zákazníka v kategórii smartfónov nižšej a strednej triedy. Galaxy ACE je horúci kandidát pomôcť výrobcovi k dosiahnutiu tohto cieľa. Myslím si, že Galaxy ACE je atraktívny Android telefón, ktorý pri odporúčanej predajnej cene 280 EUR nechá na pochybách nejedného Android fanúšika. Okrem výborného pomeru cena a výkon má toto zariadenie v porovnaní s konkurenciou (napr.Optimus One) väčší a citlivejší displej, či rýchlejší procesor. Zariadeniu však chýba podpora Flash. Celkovo hodnotím dojem zo zariadenia veľmi pozitívne.

Zariadenie zapožičala spoločnosť Samsung.

25.2.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+