MojAndroid

Hoci J.K. Shin, CEO spoločnosti Samsung poprel výrobu prémiovej verzie vlajkovej lode Samsung Galaxy S5, správy sa šíria aj naďalej. Portál SamMobile totižto informoval, že technologicky vyspelejšie zariadenie s vnútorným označením “KQ” je skutočne predmetom výroby a v týchto chvíľach je v pokročilom štádiu vývoja. Zariadenie by malo priniesť osemjadrový čip Samsung Exynos 5430, LTE od Intelu a očakávaný displej s jemným QHD rozlíšením.

Pozrime sa najskôr do minulosti, ako všetky špekulácie vznikali. Spoločnosť Samsung, ako aj iní výrobcovia začínajú vývoj produktov vytvorením prototypu, ktorého iterácie sa postupne približujú finálnemu produktu. Prvý prototyp projektu K (vnútorné označenie smartfónu Galaxy S5) bol navrhnutý s novým 5,2″ AMOLED displejom s rozlíšením 1440×2560 pixelov. V ďalších prototypoch sa však vývojári rozhodli upustiť od takéhoto displeja vzhľadom na problémy s masovou produkciou a použiť aktuálny panel Full HD. To vysvetľuje prvé uniknuté informácie ešte z minulého roka.

Intel-Modem

Informácie, ktoré prináša SamMobile sa týkajú modelu, ktorý je v rámci spoločnosti označovaný ako projekt “KQ”. Ten má byť v pokročilom štádiu vývoja a v rámci svojho hardvéru prinesie uvádzaný QHD displej a nový čip Exynos 5430, ktorý je akýmsi vylepšením čipu Exynosu 5422. Novinka má ponúknuť osem jadier, z čoho prvá výkonnejšia štvorica jadier Cortex A15 bude taktovaná na 2,1 GHz, zatiaľ čo menej výkonná štvorica jadier Cortex A7 ponúkne takt 1,5 GHz. Grafická jednotka ostáva pri architektúre Mali Midgard (T6XX) a zatiaľ nešpecifikovaný počet jadier bude taktovaných na 600 MHz. Podľa zdroja prinesie aj vylepšený kontrolér displeja, ktorý pomôže efektívne riadiť väčší počet pixelov. Exynos 5430 tiež integruje hardvérový dekóder HEVC (high-efficiency video coding), ktorý podporuje prehrávanie 8K UHD videa a novinkou je aj pomocný procesor Cortex A5 pre kódovanie a dekódovanie zvuku, v Samsungu nazývaný ako “SEIREN”. Čo sa týka bezdrôtových sietí, tak medzinárodná verzia sa má spoľahnúť na LTE čip Intel XMM7620.

Aj napriek slovám o medzinárodnej verzii, Samsung s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkne model s čipom Exynos 5430 len v domovskej Kórei a hŕstke ázijských krajín. Ak sa model dostane do Európy, bude vybavený Snapdragonom 805, ktorý je však rovnako interesantný, než spomínaná novinka. Informácie je však nutné brať s určitou rezervou a žiaden priamy dôkaz, náznak zo strany spoločnosti alebo fotografie sa zatiaľ neobjavili. Uvedené zariadenie v konečnom dôsledku nemusí byť “prémiovou” verziou Galaxy S5 a môže sa jednať o úplne iný produktový rad. Správa je tiež obkolesená vlnou skepticizmu, ktorá súvisí s otázkou, prečo by mal Samsung vydať produkt, ktorý by len pár týždňov po zahájení medzinárodného predaja strčil do kapsy aktuálnu vlajkovú loď. Na druhú stranu sa môže jednať o zbrojenie voči pripravovanému LG G3, ktorý by mal ponúknuť 2K displej. Aký je váš názor ? 

Zdroj: sammmobile

22.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+