MojAndroid

V posledných rokoch prišli vedci aj verejnosť s niekoľkými nápadmi na inovácie v oblasti batérií a ich nabíjania. Do praxe sa však dostalo len málo z nich, a tak sú mnohí z vás pri akejkoľvek správe o batériách naozaj skeptickí. Tentokrát však vedci prišli na niečo, čo by mohlo zmeniť budúcnosť batérií a nabíjania. A motiváciou im bola samotná príroda.

Náš tip
Štyri tipy, ako maximalizovať životnosť batérie

Inšpiráciou pre vedcov sa najnovšie stali zelené listy, konkrétne ich “žilky”. Tie sú totižto výborným príkladom distribúcie živín v liste. Vedci si myslia, že by takýmto spôsobom mohli optimalizovať aj tok energie v batériách. Tím odborníkov sa snaží vytvoriť nový typ pórovitého materiálu, pri ktorého výrobe používajú proces odparovania a vytvárania nanočastíc oxidu zinočnatého v póroch rôznych veľkostí. Cez dané póry potom bude distribuovaná energia, čo minimalizuje energetickú stratu spôsobenú samotným prenosom.

Náš tip
Liquid Flow batérie majú napájať aj chladiť zariadenie súčasne

Na prvé pokusy použili vedci lítiové elektródy, v ktorých spomínaný výrobný proces dopomohol k vylepšenému (rýchlejšiemu) nabíjaniu a (pomalšiemu) vybíjaniu batérie. Zároveň sa zvýšila aj životnosť elektród a batérie samotnej. Batérie vyrobené “pórovitým procesom” budú navyše schopné prijať až 25-krát viac energie.

Samotná výroba takýchto batérií nie je náročná, čo sa materiálov týka, no problémom je samotný výrobný proces. Je tak opäť otázkou, či sa vôbec batérie pripomínajúce zelené listy niekedy dostanú do výroby a ak áno, kto ako prvý začne takéto batérie vyrábať.

Zdroj: Engadget, foto: Pexels

10.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+